Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

خامنه‌ای: باید اقرار کنیم که در دام فروش نفت خام افتاده‌ایم


۱۳۹۱/۵/۹ - ۹:۰۷

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – رهبر جمهوری اسلامی از این‌که ایران به «دام» فروش نفت خام افتاده ابراز تاسف کرد و گفت: «ما باید اول اعتقاد پیدا کنیم که کشور به جایی برسد که بتواند با اختیار هرگاه اراده کرد، سر چاه‌های نفت خود را ببندد.»

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی جمهوری اسلامی، علی‌ خامنه‌ای، روز یکشنبه در دیدار با جمعی از پژوهش‌گران و مسوولان شرکت‌هایی که در این گزارش‌ها «دانش بنیان» خوانده شده‌اند، اظهار داشت: «تحصیل ثروت از راه منابع تمام‌شدنی مثل نفت و امثال نفت، رونق و پیشرفت نیست، این خود گول زدن است. ما در این دام افتادیم. باید اقرار کنیم و قبول کنیم که این یک تله و دام برای ملت ماست.»

خامنه‌ای افزود: «ما دچار خام‌فروشی شدیم؛ یک واقعیتی برای ما به ارث گذاشته شد؛ کشور هم به آن عادت داده شده است؛ البته سعی شده در این سال‌ها این اعتیاد مضر برای کشور کنار گذاشته بشود لکن به طور کامل پیش نیامده است.»

وی در عین حال از دولت تمجید کرد و گفت گام‌های برداشته شده برای کمتر شدن وابستگی به نفت «دلگرم‌ کننده» است.

رهبر جمهوری اسلامی، همچنین در این سخنرانی برای چندمین بار در روزهای اخیر خواستار در پیش گرفتن «اقتصاد مقاومتی» در کشور شد.

انتقادهای علی خامنه‌ای از وابستگی درآمد کشور به نفت در حالی منتشر می‌شود که به خاطر تحریم‌های ایالات متحده و اروپا، صادرات نفت ایران بنا بر گزارش‌های منتشر شده نزدیک به نصف رسیده و ایران برای فروش آن تخفیف‌های چشمگیر به خریداران پیشنهاد می‌کند.

با این وجود روزنامه گاردین روز هشتم تیر طی مقاله‌ای نوشت، حتی اگر صادرات نفت ایران تا ۵۰ درصد کاهش یابد، باز هم درآمد نفتی ایران در تنها در سال ۲۰۱۲ بیش از کل درآمدهای نفتی ایران در چهارساله اول ریاست جمهوری محمد خاتمی است.

بر پایه آمار سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، درآمدهای ایران از منبع صادرات نفت از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ به ترتیب، ۴۶.۶ میلیارد، ۵۷.۷۱۹ میلیارد، ۶۶.۲۱۴ میلیارد، ۸۷.۰۵۰ میلیارد، ۵۶.۳۴۱ میلیارد و ۷۱.۵۷۱ میلیارد دلار بوده است.

ایران در سال گذشته میلادی نیز کمی بیشتر از ۶۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشته است.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، نیمی از درآمد دولت و ۸۰ درصد از صادرات ایران را نفت و محصولات نفتی تشکیل می‌دهد.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید