Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

محکومیت مجدد ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی


۱۳۹۱/۶/۲۳ - ۲۲:۵۰

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – امروز پنج‌شنبه (۱۳ سپتامبر-۲۳ شهریور) طی قطع‌نامه جدیدی که با اکثریت قاطع آرا در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تصویب رسید، فعالیت‌های هسته‌ای ایران محکوم شد.

این قطعنامه، که روسیه، چین و آمریکا از پیشنهاددهندگانش بودند، نسبت به فعالیت‌های غنی‌سازی ایران، نگرانی جدی ابراز کرده و از تهران خواسته است که با آژانس همکاری کند.

قطعنامه تصویب شده حاوی «نگرانی جدی» درباه تمرد ایران از خواست‌های سازمان ملل متحد برای تعلیق فعالیت‌های اتمی است که می‌تواند هر دو کاربرد غیرنظامی و نظامی را داشته باشد.

متن این قطعنامه به خصوص نگرانی درباره تاسیسات زیرزمینی غنی‌سازی اورانیوم در فردو را منعکس می‌کند، که بر اساس گزارش ماه اگست آزانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ظرفیت آن را در سه ماه گذشته دو برابر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این قطعنامه همچنین نگرانی‌ آژانس در مورد فعالیت‌های ایران در پادگان پارچین بازتاب یافته و آمده است پاکسازی در این محوطه به طور جدی بازرسی ماموران آژانس (در صورت اجازه دسترسی ایران) با اختلال مواجه می‌کند.

این دوازدهمین قطعنامه شورای حکام در طول ۹ سال گذشته است که علیه ایران صادر می‌شود با این حال در این قطعنامه از ارجاع دوباره پرونده‌ی ایران به شورای امنیت خودداری شده است.

پیش از این خبرهایی در رابطه با تلاش غرب برای همراه ساختن روسیه و چین علیه ایران منتشر شده بود، و آن طور که بی‌بی‌سی امروز گزارش کرده، به جز کوبا که رای منفی داد و سه کشور مصر، تونس و اکوادور که رای ممتنع دادند، ۳۱ عضو دیگر شورای حکام، به محکومیت ایران رای مثبت دادند.

بسیاری معتقدند این تلاش غرب برای محکومیت مجدد ایران در شورای حکام، نشان‌دهنده‌ی عزم کشورهای دنیا برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران و جلوگیری از حمله نظامی اسراییل به این کشور است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه (۱۲ سپتامبر – ۲۲ شهریور) در گزارشی از وین به نقل از دیپلمات‌ها گفت در حالی که اسراییل بر استفاده از زور به عنوان گزینه‌ای به جای کوشش‌های نافرجام بین‌المللی برای مهار فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی ایران پافشاری می‌کند، تصویب قطعنامه، بر قاطعیت قدرت‌های جهانی به دنبال کردن راه حل دیپلماتیکی برای برطرف کردن مناقشه تاکید خواهد داشت.

آسوشیتدپرس ادامه داده که با افزایش نگرانی از امکان حمله اسراییل و به بن‌بست رسیدن دیگر کوشش‌های دیپلماتیک، دیپلمات‌ها معتقدند قطعنامه‌ای که شش قدرت از آن حمایت کنند، به ارجحیتی برای بحث در بالا‌ترین سطوح تبدیل شده است.

گرچه این اقدام گویای وحدت قدرت‌های بزرگ در این مورد است، اما بعید به نظر می‌رسد بر سیاست‌گذاران در تهران، که به رغم تحریم‌های اقتصادی سخت و رو به تشدید برنامه اتمی خود را پیش می‌برند، تاثیری فوری بر جا بگذارد.

اخیرا و در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به دست اعضای شورای حکام رسید که نشان از تلاش ایران برای نزدیک شدن به روند تولید سلاح هسته‌ای داشت.

ایران تاکنون این مساله را تکذیب کرده و بار دیگر بر صلح‌آمیز بوده کلیه فعالیت‌های خود تاکید نموده است.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید