Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

میت رامنی برنده نخستین مناظره با اوباما شد


۱۳۹۱/۷/۱۳ - ۱۴:۰۸

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – نخستین مناظره انتخاباتی میان باراک اوباما و میت رامنی، دو نامزد رقیب در انتخابات ماه آینده‌ی ریاست‌جمهوری آمریکا، شامگاه چهارشنبه (۱۲ مهر-۳ اکتبر) در دانشگاه شهر دنور در ایالت کلرادو برگزار شد و بر اساس بیشتر نظرسنجی‌های انجام گرفته، میت رامنی، موفق شد، بر رقیب دموکراتش پیروز شود.

این مناظره که گفته می‌شود حدود ۶۰ میلیون نفر در سراسر آمریکا آن را به صورت زنده تماشا کرده‌اند، حول مسایل اقتصادی، از جمله، اشتغال، کسری بودجه، کاهش مالیات‌ها، قانون بیمه خدمات درمانی، نقش دولت و آموزش صورت گرفت و دو کاندیدا، اختلافات عمیقی با یکدیگر در مورد هر یک از این موضوعات داشتند.

در این مناظره، میت رامنی، چهره‌ای تهاجمی داشت و دولت اوباما را به بی‌انضباطی مالی، افزایش کسری بودجه و ناتوانی در حل مشکل بیکاری در آمریکا متهم کرد.

در مقابل، رییس‌جمهور آمریکا گفت که رامنی می‌خواهد مالیات ثروتمندان را کاهش دهد و فشار بیشتری به طبقه‌ی متوسط وارد کند.

اتهامی که از سوی رامنی رد شد. او گفت: «آنچه آقای رییس‌جمهور می‌گوید درست نیست. من مالیات ثروتمندان را کاهش نمی‌دهم. اما رییس‌جمهوری بر اساس یک مطالعه مالیات‌های طبقه متوسط را افزایش می‌دهد.»

در این مناظره، هر دو کاندیدا تلاش داشتند که خود را حامی طبقه‌ی متوسط آمریکا نشان دهند و سیاست‌های طرف مقابل را موجب ضعیف شدن این طبقه خواندند.

بر اساس نظرسنجی شبکه‌ی خبری سی.ان.ان که از میان بینندگانی انجام شده که از قبل ثبت‌نام کرده‌اند، رامنی با آرای ۶۷ درصد در مقابل ۲۵ درصد، پیروز نخستین مناظره بوده است.

از سال ۱۹۸۴ که این نظرسنجی انجام شده سابقه نداشته است که یکی از کاندیداها بتواند آرای بالای ۶۰ درصد را به دست بیاورد.

درحالی‌که نیمی از پرسش‌شوندگان گفته‌اند که با دیدن مناظره‌ی نخست، نتوانسته آنها را به نفع یکی از دو کاندیدا متقاعد کند، ۳۵ درصد گفته‌اند که به نفع رامنی رای خواهند داد که این عدد برای اوباما، تنها ۱۸ درصد بوده است.

همچنین درحالی‌که بیشتر از ۶۰ درصد بینندگان گفته‌اند که رییس‌جمهور آمریکا از آنچه انتظار می‌رفت بدتر بوده است. این درحالی است که ۸۲ درصد گفته‌اند که رامنی بهتر از انتظارشان عمل کرده است.

در خصوص مسایل اقتصادی، ۵۵٪ در مقابل ۴۳٪ گفته‌اند که رامنی بهتر از اوباما می‌تواند از عهده‌ی مشکلات بر بیاید. این درصد در خصوص موضوع مالیات‌ها ۵۳ به ۴۴ و در مساله‌ی بیمه خدمات درمانی، ۵۲ به ۴۷ بوده است.

در مساله‌ی کسری بودجه نیز ۵۷ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، نقطه‌نظرات رامنی را بهتر از اوباما دانسته‌اند و ۴۱ درصد به برنامه‌ی اوباما رای داده‌اند.

و بالاخره اینکه ۵۸ درصد در مقابل ۳۷ درصد رای دهندگان گفته‌اند که رامنی، رهبر قوی‌تری برای آمریکا است.

از نمونه‌ی ۴۳۰ نفری انتخاب‌شده برای این نظرسنجی، ۳۷ درصد دموکرات و ۳۳ درصد جمهوری‌خواه بودند و ۳۰ درصد نیز وابستگی حزبی نداشتند. درصد خطای این نظرسنجی ۴٫۵ درصد اعلام شده است.

به گفته‌ی رییس تیم برگزاری این نظرسنجی در سی.ان.ان، نتایج به دست آمده، به کل رای‌دهندگان آمریکایی قابل تعمیم نیست و تنها گویای نظرات تماشاگران تلویزیونی مناظره است.

قرار است به جز این مناظره، دو مناظره‌ی دیگر نیز میان باراک اوباما و میت رامنی برگزار شود. مناظره‌ی بعدی در روز ۱۶ اکتبر (۲۷ مهر) در ایالت نیویورک خواهد بود و ۵ روز پیش از آن (۱۱ اکتبر-۲۲ مهر)، جو بایدن و پل رایان، نامزدهای پست معاونت رییس‌جمهور، روبه‌روی یکدیگر قرار خواهند گرفت.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید