https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

جزئیاتی از پرونده محکومیت مهدی هاشمی در دادگاه کانادا


۱۳۹۱/۷/۲۰ - ۱۴:۰۳

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – حدود دو سال از زمانی که نام هوشنگ بوذری به عنوان شاکی مهدی هاشمی، در رسانه‌ها مطرح شد می‌گذرد. اما در آستانه بازگشت مهدی هاشمی به ایران، خبرهایی در رابطه با محکومیت وی به پرداخت ۱۳ میلیون دلار غرامت به خانواده بوذری در رسانه‌ها مجددا مطرح شد. این خبر تا حدی برد داشت که برخی از رسانه‌های داخلی ایران مانند «خبرگزاری فارس» که به تحت تسلط طیف تندرو سپاه قرار دارد، علت بازگشت مهدی هاشمی را، فرار از حکم صادره در کانادا عنوان کردند.

بر اساس مستندات موجود، مهدی هاشمی، سال گذشته به صورت غیابی در دادگاه آنتاریوی کانادا محکوم به پرداخت ۱۳ میلیون دلار جریمه و غرامت شد. اما چند و چون این پرونده تا کنون مسکوت مانده و جزییات آن منتشر نشده است.

مدارکی که به دست بامدادخبر رسیده، بخشی از این دادگاه، جریان پرونده و همین طور دلایل محکومیت مهدی هاشمی را عنوان می‌کند. این مدارک شامل فیش‌های پرداخت مالی، مدارک حقوقی دادگاه ایالتی آنتاریو کانادا، فایل صوتی و… است که به تدریج منتشر خواهد شد. هم‌چنین در روزهای آینده توضیحات هوشنگ بوذری در رابطه با پرونده را خواهید خواند.

در میان مدارک موجود، فایل صوتی گفتگوی مهدی هاشمی با نیکاهنگ کوثر، روزنامه‌نگار، به چشم می‌خورد. مهدی هاشمی در این مکالمه تلفنی، هوشنگ بوذری را عامل و حقوق‌ بگیر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی معرفی می‌کند که در جهت پروژه‌ی این وزارت‌خانه، علیه وی و خانواده‌اش مصاحبه می‌کند و یادداشت می‌نویسد. وی در این مکالمه به بازداشت بوذری نیز اشاره‌ی کوتاهی می‌کند و عنوان می‌کند که بوذری ماهیانه ۱۲ هزار دلار از وزارت اطلاعات حقوق دریافت می‌کند. این درحالی است که اخیرا وکیل مدافع مهدی هاشمی، در اظهاراتی، اتهام هوشنگ بوذری در زمان بازداشتش را جاسوسی برای بیگانگان عنوان کرده است. هم‌چنین در حکم قضایی که در اختیار بامدادخبر قرار گرفته است، هوشنگ بوذری تاکنون در دادگاه‌های ایران محکوم نشده است.

در سند دیگری نیز که اقدام به انتشار آن می‌کنیم، حکم دادگاه هوشنگ بوذری است که به دلیل عدم حضور وی در دادگاه و خروج از ایران پیش از برگزاری جلسه دادگاه، محکومیتی شامل حال وی نشده است.

این پرونده زمانی مطرح شد که هوشنگ بوذری در ادعایی عنوان کرد که در اوایل دهه هفتاد خورشیدی و در پی عزیمت به ایران، از سوی دستگاه امنیتی و به پیشنهاد یا دستور مهدی هاشمی بازداشت و شکنجه شده است.

به استناد حکم دادگاه آنتاریو کانادا، این ادعا ثابت شده است و مهدی هاشمی مجبور به پرداخت ۱۳ میلیون دلار بابت غرامت به هوشنگ بوذری است.

جهت دانلود فایل صوتی اینجا را کلیک کنید.

در تصاویر زیر نیز، دادنامه دادگاه انقلاب، مرتبط با پرونده هوشنگ بوذری در ایران ارائه شده است که به جهت حفظ امنیت و حوزه خصوصی افراد مرتبط، تنها بخش های مربوط به هوشنگ بوذری نمایش داده شده است.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید