Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

دیپلمات‌های غربی: نصب سانتریفوژهای بیشتر در فردو ادامه دارد


۱۳۹۱/۷/۲۷ - ۱۰:۴۴

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل ضمن تقدیر از اتحادیه اروپا به خاطر برقراری تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی گفت تردید دارد این تصمیمات مانع از ادامه فعالیت‌های اتمی ایران شوند. هم‌زمان شماری از دیپلمات‌های غربی روز چهارشنبه (۱۷ اکتبر-۲۶ مهر) به خبرگزاری رویترز گفتند که جمهوری اسلامی هم‌چنان در حال افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات زیرزمینی فردو است.

 به گزارش دویچه‌وله فارسی، نخست‌وزیر اسراییل روز سه‌شنبه (۱۶ اکتبر-۲۵ مهر)، اعتراف کرد که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران «سنگین» است، اما زمانی نتیجه‌بخش خواهد بود که «سانتریفوژهای ایران را از چرخش باز دارد و جمهوری اسلامی را وادار به عقب‌نشینی در برنامه‌ی ‌اتمی خود کند». 

او جمهوری اسلامی را خطری برای صلح جهانی خواند و گفت که دوست‌داران صلح و امنیت نه تنها در خاورمیانه، بلکه در سراسر جهان نگران برنامه اتمی ایران هستند و باید در این دوره‌ی حساس به این موضوع مهم توجه داشته باشند.

نتانیاهو اعلام کرد که به غیر از «تهدیدات اتمی ایران»، اسرابیل نگران نا‌‌‌‌‌‌آرامی‌های سوریه و «به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی» از سوی رژیم اسد است. 

یک روز پس از این اظهارات،  یک دیپلماتِ غربی مستقر در وین، مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرگزاری رویترز گفت که سرعت نصب سانتریفیوژها در تاسیسات زیرزمینی فردو در نزدیکی شهر قم، به حدی است که وی فکر می‌کند به زودی مرحله نصب سانتریفیوژها به پایان برسد.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود افزوده که «به نظر نمی‌رسد ایران سانتریفیوژهایی را که تازه نصب کرده، مورد بهره‌برداری قرار داده باشد».

در تاسیسات فردو که اطلاعات آن نخستین بار در سال ۲۰۰۹ از سوی سازمان مجاهدین خلق در اختیار کشورهای غربی قرار گرفت، حکومت ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی انجام می‌دهد؛ اقدامی که غرب و اسراییل آن را مقدمه‌ای برای ساخت بمب اتم می‌دانند اما جمهوری اسلامی می‌گوید آن را برای تامین  سوخت رآکتور تحقیقاتی امیرآباد تهران انجام می‌دهد.

توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی یکی از خواسته‌های گروه ۵+۱ از ایران در مذاکرات یک سال گذشته‌ با مقامات جمهوری اسلامی بوده است. درخواستی که پذیرش آن از سوی حکومت ایران منوط به لغو تحریم‌ها و «اعتمادسازی» از سوی طرف غربی عنوان شده است.

اتحادیه‌ی اروپا، روز دوشنبه (۱۵ اکتبر) در تازه‌ترین دور تحریم‌های خود علیه برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی، تحریم‌های پیشین علیه سیستم بانکی، حمل‌ونقل، و بخش نفت، گاز و انرژی ایران را تشدید کرد. بر اساس این تحریم‌ها، واردات گاز اروپا از ایران ممنوع شده است و تمام معاملات بانکی میان بانک‌های اروپایی و ایرانی متوقف می‌شوند مگر در موارد استثنایی که دولت‌های اروپایی از پیش در جریان آن قرار گرفته باشند و صرفا جنبه‌های بشردوستانه داشته باشد.

درعرصه صادرات کالا به ایران نیز محدودیت‌های بیشتری مقرر شده است که به طور مشخص فلزات و نرم‌افزارهای کامپیوتری برای مصارف صنعتی را شامل و اقدامات مشابهی هم در مورد صنعت کشتی‌سازی وضع شده است.

همچنین نام وزیر نیرو در دولت ایران و ۳۳ شرکت و بانک مرتبط با صنعت نفت و گاز ایران نیز به لیست تحریم‌های این اتحادیه اضافه شده است.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید