Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

افزایش توان هسته‌ای جمهوری اسلامی در گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی


۱۳۹۱/۸/۲۷ - ۱۵:۲۲

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه‌ی هسته‌ای مناقشه برانگیز حکومت ایران، روز جمعه (۱۶ نوامبر-۲۶ آبان)، منتشر شد و آژانس بار دیگر اعلام کرد که نظر به همکاری نکردن کامل حکومت ایران، نمی‌تواند صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تایید کند.

به نوشته‌ی رادیوفردا، در این گزارش ۱۳ صفحه‌ای از جمله به تکمیل نصب آبشار‌ها و سانتریفیوژهای فردو، خاموش شدن راکتور نیروگاه اتمی بوشهر، خودداری دولت ایران از همکاری درباره پارچین و احتمال وجود فعالیت‌های نظامی در برنامه هسته‌ا‌ی سخن رفته است.

در این گزارش که در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته، آمده است که از زمان گزارش قبلی مدیرکل در ماه سپتامبر، ایران ۶۴۴ سانتریفیوژ دیگر در فردو نصب کرده است که بدین ترتیب نصب سانتریفیوژ‌ها در هشت آبشار واحد یک فردو به پایان رسیده است. با این وجود آژانس تصریح کرده که دولت ایران به هیچ یک از این سانتریفیوژ‌ها در واحد یک فردو گاز هگزا فولراید اورانیوم تزریق نکرده است و در واحد دوم فردو، از هشت آبشار سانتریفیوژ نصب شده، به چهارتای این آبشار‌ها هگزا فلوراید اورانیوم خورانده شده که تا سطح پنج درصد غنی‌سازی می‌کنند.

در این گزارش آمده است که تاسیسات غنی‌سازی فردو، دارای ۲ واحد است و در مجموع ۱۶ آبشار در آن‌ها نصب شده‌ که در کل ۲۷۸۴ سانتریفیوژ دارد و و دولت ایران می تواند در اسرع وقت تعداد سانتریفوژهای فعال خود را از ۷۰۰ دستگاه به ۱۴۰۰ دستگاه افزایش دهد.

بر پایه گزارش بازرسان آژانس همه سانتریفیوژهای نصب شده، از نوع «آی آر- ۱» هستند.

این گزارش می‌افزاید ایران باید اعلام کند که از کدام‌یک از این آبشار‌ها می‌خواهد برای غنی‌سازی ۵ درصدی و از کدام‌یک برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی استفاده کند.

بر پایه این گزارش دولت ایران خود تخمین زده که از ۱۴ دسامبر سال ۲۰۱۱ تا ۱۰ نوامبر سال ۲۰۱۲، ‌ ۶۳۵ کیلوگرم اورانیوم ۵ درصدی و نزدیک به ۹۵ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصدی در فردو تولید کرده است.

آژانس می‌گوید نزدیک به ۷۴ کیلوگرم از اورانیوم ۲۰ درصدی از چرخه تولید خارج شده و به تایید بازرسان هم رسیده است.

در بخش ابعاد نظامی احتمالی این گزارش، آژانس می‌افزاید از سال ۲۰۰۲، این نهاد به طور روزافزونی در باره وجود احتمالی فعالیت‌های اعلام نشده هسته‌ای که مرتبط با ارگان‌های نظامی در ایران است، ابراز نگرانی کرده که از جمله آن‌ها فعالیت‌های مربوط به خرج یک کلاهک هسته‌ای برای سوار کردن بر موشک است.

در این گزارش بار دیگر به اطلاعاتی که آژانس سال ۲۰۱۱ منتشر کرد ارجاع شده و آمده است در نوامبر سال ۲۰۱۱ آژانس از منابع مختلف، اطلاعاتی به دست آورد که نشان می‌دهد که تا پیش از سال ۲۰۰۳ ایران در چارچوب یک برنامه نظام‌مند، فعالیت‌های نظامی هسته‌ای داشته که برخی از آن‌ها پس از سال ۲۰۰۳ نیز ادامه پیدا کرده و ممکن است برخی از این فعالیت‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

آژانس می‌گوید از نوامبر سال ۲۰۱۱ به بعد، این نهاد، اطلاعاتی به دست آورده که اطلاعات گذشته را بیشتر تایید می‌کند.

در این گزارش درباره پادگان پارچین نیز آمده که مطابق با اطلاعاتی که آژانس از کشورهای عضو به دست آورده و در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، ایران در این محوطه یک مخزن بزرگ برای انفجارهای آزمایشی و فعالیت‌های هیدرودینامیک ساخته بود.

آژانس تصریح می‌کند که چنین تحقیقاتی نشانه قوی برای ساخت احتمالی بمب اتم است.

آژانس می‌گوید، این مخزن در سال ۲۰۰۰ در پارچین نصب شده بود. این مخزن در ماه مارس ۲۰۱۱ شناسایی و در ژانویه سال ۲۰۱۲ به اطلاع ایران رسید. اما ایران می‌گوید که اتهام‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای در پارچین بی‌پایه است.

آژانس تکرار کرده که در ماه‌های اخیر فعالیت‌های پاکسازی زیادی در پارچین صورت گرفته و عملیات خاکبرداری گسترده‌ای در این محوطه انجام گرفته است.

آژانس ‌می‌گوید که ایران در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۱۲ ایران به این نهاد اطلاع داده که می‌خواهد از ۲۲ تا ۲۹ اکتبر صفحه‌های سوخت را از هسته‌ رآکتور نیروگاه اتمی بوشهر به استخر سوخت‌ مصرف شده انتقال بدهد که به گفته کار‌شناسان به معنی خاموش کردن رآکتور نیروگاه بوشهر است.

آژانس بار دیگر با توجه به قطعنامه‌های شورای حکام و شورای امنیت خواستار آن شده که ایران راه همکاری با این نهاد را در پیش بگیرد و از جمله اجازه‌ی بازرسی از سایت پارچین را صادر کند.

گزارش تازه‌ی آژانس در حالی منتشر می‌شود که قدرت‌های جهانی قصد دارند در نشستی که چهارشنبه هفته آینده (۲۱ نوامبر-اول آذر) در بروکسل برگزار خواهد شد، استراتژی دور جدید مذاکرات هسته‌ای با ایران را تدوین کنند. از سوی دیگر قرار است دور تازه‌ای از مذاکرات میان مقامات ایران و آژانس، روز ۱۳ دسامبر (۲۳ آذر) در تهران برگزار شود.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید