Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

هرتا مولر: اعطای جایزه نوبل به مو یان «فاجعه» است


۱۳۹۱/۹/۱۲ - ۱۷:۲۲

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


هرتا مولر، برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۹

بامدادخبر – برندگان جایزه‌ی نوبل همیشه در یک سنگر نیستند. هرتا مولرi، برنده‌ی جایزه نوبل ادبی در سال ۲۰۰۹، به مو یانii، نویسنده‌ی چینی که به تازگی این جایزه را دریافت کرده است، به شدت حمله کرد.

به نقل از «گاردین»، او به روزنامه‌ی سوئدی Dagens Nyheter چنین گفته که «این یک فاجعه است». نویسنده‌ی آلمانی رومانیایی تبار، در سیمای نویسنده‌ی «مرگ و زندگی در انتظار من» و «پستان‌های بزرگ و باسن‌های گنده» تنها یک عامل حکومت چین را می‌بیند.

پیش از این اعطای جایزه نوبل ادبیات به «مو یان» در کنار موجی از اشتیاق در چین، موجی از انتقاد را نیز در رابطه با پیوند محکم این نویسنده با حزب کمونیست چین به همراه داشت. مخالفان چینی، مو یان را دوست ندارند. اگرچه او در نوشته‌هایش همیشه با سیاست‌های حاکم بر چین ملایم برخورد نکرده است ولی هم‌زمان نایب‌رییس کانون نویسندگان چین نیز بوده است. همه‌ی این دلایل که هرتا مولر به روشنی به آن‌ها استناد می‌کند برای این است که بگوید در چشم بسیاری از چینی‌ها “مو یان” یک مقام رسمی در حد وزیر است.

نکته‌ی اساسی این تنش مربوط به لیو شیائوبویiii معترض است که از سال ۲۰۱۰ که جایزه‌ی نوبل صلح را دریافت کرده هم‌چنان زندانی است. مو یان دقیقا پس از دریافت جایزه‌ی خود در سال جاری فراموش نکرد تا امیدواری خود را برای آزادی هم‌میهنش ابراز کند. اما مولر او را متهم کرد به اینکه پیش از آنکه مفتخر به دریافت جایزه‌ی آکادمی سوئد شود، نسبت به این موضوع حساسیتی نشان نداده است. این تکرار سخنان آی وی ویiv، هنرمند معترض بود که به نوبه‌ی خود ماه اکتبر گفته بود مو یان «به روشنی خط حزب را ادامه می‌دهد و هیچ احترامی برای آزادی هنرمندان قائل نیست».

هرتا مولر افزود «این سیلی به همه‌ی کسانی است که برای دموکراسی و حقوق بشر کار می‌کنند». واژه‌هایی که گذشته‌ی خودش را در رومانی نیکولای چائوشسکوv پژواک می‌کنند. دوره‌ای که طی آن مورد سانسور واقع شد و مجبور شد برای اینکه بتواند به راحتی بنویسد به جنگل‌ها پناه ببرد.

او به همکاران سوئدی ما می‌گوید: «هیچ‌کس نباید صدای ما را می‌شنید. همیشه برای جلسات دوباره خوانی باید به جنگل می‌رفتیم.»

و آخرین اتهام علیه مو یان: «دادن این جایزه به چنین نویسنده‌ای، دشنام به بشریت و ادبیات است. شرم‌آور است که کمیته، انتخابی کرده است که افتخاری برای ادبیات ندارد.»

«مو یان» هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده است.


 منبع: نوول اوبسرواتور vi – نویسنده: نیکولاس گِگانvii

ترجمه: الهام حیدرپور

——————————-

 i Mo Yan

ii Herta Müller

iii Liu Xiabo

iv Ai Weiwei

v Nicolae Ceaușescui

vi Le Nouvel Observateur

vii Nicolas Guégan

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید