https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

یکی از دانش‌آموزان حادثه آتش‌سوزی پیرانشهر جان باخت؛ سه نفر دیگر زیر تنفس مصنوعی


۱۳۹۱/۹/۲۰ - ۱۷:۰۳

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – یک روز پس از اعلام خبر درگذشت “سیران یگانه” یکی از دانش‌آموزان کلاس چهارم دبستانی در روستای شین‌آباد شهرستان پیرانشهر -که روز ۱۵ آذر ماه بر اثر آتش گرفتن یک بخاری نفتی، طعمه‌ی حریق شده بود- رسول خضری، نماینده‌ی پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی می‌گوید که وضعیت سه دانش‌آموز دیگر نیز هم‌چنان وخیم است و این سه نفر به دلیل ورم قسمت فوقانی ریه در اثر سوختگی، با دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشند.

به گفته‌ی آقای خضری، سیران یگانه ده ساله، بدحال ترین مجروح حادثه آتش‌سوزی دبستان شین‌آباد بود که «به دلیل سوختگی در بخش ریه بستری و یکشنبه شب در بیمارستان سینای تبریز فوت کرد».

این عضو مجلس شورای اسلامی هم‌چنین دقایقی قبل (بعدازظهر دوشنبه ۲۰ آذر) در گفتگو به ایسنا، خبر منتشر شده در برخی سایت‌ها مبنی بر فوت دانش‌آموز دیگر را تکذیب کرد و به نقل از جعفرزاده رییس بیمارستان تبریز، گفت که به غیر از سیران یگانه، مورد فوتی دیگری در مورد دانش‌آموزان وجود نداشته است.

در همین حال، علی شرق ، مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی‌ ‌آذربایجان غربی، روز یکشنبه با بیان اینکه «در حال حاضر ۱۳ دانش‌آموز در بیمارستان امام‌خمینی ارومیه و ۱۵ دانش‌آموز در بیمارستان سینای تبریز بستری هستند» گفت: «۷‌ نفر از دانش‌آموزان اعزامی به تبریز دارای حال عمومی مناسبی نیستند و احتمال فوت تعدادی از آنها وجود دارد، اما ‌‌گزارشی از فوت دانش‌آموزان در ارومیه نداشته‌ایم و تمام دانش‌آموزان بستری شده در ارومیه وضعیت مناسبی دارند.»

این درحالی است که بر اساس تصاویر منتشر شده، به نظر می‌رسد دست‌کم تعدادی از دانش‌آموزان حادثه‌دیده برای دستیابی به سلامت کامل، نیازمند مداوای بیشتر از جمله عمل جراحی پلاستیک باشند.

در همین ارتباط، خبرگزاری ایسنا، در گفتگویی با پدر یکی از دانش‌آموزان حادثه‌دیده از قول او نوشته است: «نماینده پیرانشهر و برخی از مسوولان کشوری در رابطه با رسیدگی به وضعیت سلامت حادثه‌دیدگان وعده‌هایی را دادند که بحث جراحی پلاستیک نیز یکی از آنهاست که امیدواریم به تمامی وعده‌های خود عمل کنند.»

۱۵۰ هزار کلاس درس با بخاری نفتی گرم می‌شوند

روز یکشنبه، حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر اموزش و پرورش در دولت احمدی‌نژاد، در حالی برای پاسخگویی به پرسش‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این مجلس حاضر شد که رسول خضری، نماینده‌ی پیرانشهر، بار دیگر در نطق پیش از دستور خود به وی توصیه کرد به دلیل رخداد آتش‌سوزی در مدرسه روستای شین‌آباد استعفا دهد.

رسول خضری گفت: «باید از ملت ایران برای این حادثه عذرخواهی شود. هر جای دنیا این اتفاق رخ می‌داد وزیر مربوط استعفا می‌کرد. من همین توصیه را به حاجی‌بابایی دارم.»

اما در پاسخ به این اظهارات آقای خضری، وزیر آموزش و پرورش، معلم کلاس را مقصر دانست و گفت: «معلم در هنگام آتش‌سوزی به جای خارج کردن دانش‌آموزان به کمک سرایدار تلاش کرده تا بخاری را از کلاس خارج کند، اما دست‌شان سوخته و بخاری را مقابل کلاس‌‌ رها کردند که این مسأله خروج دانش‌آموزان را با مشکل مواجه کرد… اگر او این کار را انجام نمی‌داد و دانش‌آموزان را از کلاس خارج می‌کرد شاهد این حادثه تلخ نبودیم.»

وی در پاسخ به انتقاد‌های نمایندگان مجلس و درخواست از او برای عذرخواهی نیز با حالتی کنایه‌آمیز گفت: «از امروز تا قیامت بابت هر اتفاقی که در وزارت آموزش و پرورش افتاده عذرخواهی می‌کنم.»

حاجی‌بابایی هم‌چنین با اشاره به عیادت از دانش‌آموزان سانحه دیده مدعی شد که تعدادی از آن‌ها به هنگام دیدار با او «بلند شدند و سرود خواندند».

این درحالی است که نماینده‌ی پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی پیش از این گفته بود در حالی که به روستای شین‌آباد از ده سال پیش گازرسانی شده است، کلاس‌های مدرسه‌‌ای که آتش‌سوزی در آن رخ داده هم‌چنان از بخاری نفتی استفاده می‌کنند آن هم درحالی که این مدرسه هشت سال عمر دارد.

در پاسخ به این انتقاد، مرتضی رییسی، معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان تجهیز و نوسازی مدارس ایران گفته است که «بر اساس قانون مقررات ملی ساختمان، استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز در ساختمان‌های عمومی به ویژه مدارس ممنوع است و در مدارس کشور، متناسب با شرایط، از دو نوع سیستم گرمایشی شامل “سیستم حرارت مرکزی” و “بخاری نفتی کاربراتوری استاندارد” استفاده می‌‌شود».

به گفته‌ی این مقام مسوول، از ۵۰۰ هزار کلاس درس موجود در کشور، ۳۰ درصد کلاس‌ها (۱۵۰ هزار کلاس) که عمدتا در روستاها قرار گرفته‌اند، از بخاری نفتی کاربراتوردار استفاده می‌کنند.

وی افزود: «مدارسی که در سنوات گذشته ساخته شدند و مدارس روستایی یک‌ کلاسه و دوکلاسه به دلیل عدم صرفه اقتصادی، سیستم حرارت مرکزی ندارند.»

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید