https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

دانشنامه سرمایه: پولِ ارزان


۱۳۹۱/۹/۲۲ - ۱۴:۰۰

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


«دانشنامه سرمایه» بخش جدیدی است که در سایت بامدادخبر و با حمایت «مرکز ایرانی مطالعات لیبرالیسم» راه‌اندازی شده است. «دانشنامه سرمایه» می‌کوشد اطلاعات لازم، پایه و کلیدی درباره هر آنچه را که مرتبط با سرمایه و سرمایه‌گذاری است، به زبانی ساده بر روی وب در اختیار مخاطبان فارسی زبان  قرار دهد. «دانشنامه سرمایه» از سویی می‌کوشد مخاطبان فارسی زبان را با مفاهیم، اصطلاحات و لغات کلیدی در این عرصه آشنا کند و از سویی می‌کوشد کاربرد‌های آن‌ها را تا حد ممکن با رجوع دادن به آنچه در ایران می‌گذرد برای مخاطب جذاب‌تر و قابل فهم‌‌تر کند. «مرکز ایرانی مطالعات لیبرالیسم» و سایت بامدادخبر امیدوارند با کلید زدن این پروژه‌ی جدید، گامی دیگر در راه گسترش مفاهیم «اقتصاد بازاربنیاد» در ایران بردارند.

سعید قاسمی‌نژاد ـ مدیر مرکز ایرانی مطالعات لیبرالیسم


پول ارزان [۱]

در اصطلاح به وام[۲] یا اعتباری[۳] که با نرخ بهره کم در اختیار گذاشته می‌شود یا پایین نگه داشته شدن نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی مثل فدرال رزرو آمریکا، «پولِ ارزان» می‌گویند. «پولِ ارزان» به سود قرض‌گیرندگان و به ضرر سرمایه‌گذاران است. سرمایه‌گذاران همان نرخ پایین را به صورت کلی در سرمایه‌گذارای‌های‌شان در جا‌های مختلف از جمله حساب‌های پس‌انداز، اوراق قرضه و… مشاهده می‌کنند. از آنجا که به دلیل پایین بودن نرخ بهره نسبت بدهی به دارایی قرض‌گیرندگان به شدت بالا می‌رود، «پولِ ارزان» می‌تواند آثار زیان‌باری بر اقتصاد یک کشور داشته باشد.

هنگامی که پول ارزان است، زمان خوبی برای گرفتن وام جدید یا تجمیع[۴] وام‌های قدیمی است. توجه به این نکته ضروری است که یکی از دلایل بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ این بود که افراد وام‌هایی گرفتند که توان پرداخت نداشتند.

در ایران در دوران آقای احمدی‌نژاد یکی از سیاست‌های اقتصادی دولت، پایین نگه داشتن نرخ سود بانکی به قصد پدید آوردن رونق اقتصادی و تولید شغل بوده است. پایین نگه داشتن نرخ سود بانکی در شرایطی که نرخ تورم بالا بود موجب خروج سپرده‌‌ها از بانک‌ها و سرگردانی آن‌ها در دیگر بازار‌های مالی از قبیل مسکن، طلا، ارز و… و ایجاد نوسان‌های چشم‌گیر در هر یک از این بازار‌ها شد. دلیل خروج سپرده‌‌ها از بانک‌ها این است که نرخ سود بانکی کمتر از نرخ تورم است و بنابراین نگه داشت پول در بانک به معنای کاهش سرمایه سپرده‌گذار است. از سوی دیگر نرخ پایین سود بانکی باعث رقابت بیش از پیش وام‌گیرندگان برای گرفتن وام  شد. در سیستم اداری ناسالم ایران نتیجه این امر گسترش چشم‌گیر فساد در سیستم بانکی و تخصیص ناکارآمد وام‌ها بوده است، در بسیاری از موارد وام‌های داده شده نیز عودت داده نشده‌اند.


[۱] cheap money

[۲] loan

[۳] credit

[۴] consolidation

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید