https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

گفتگوی بامدادخبر با سخنگوی جدید گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران


۱۳۹۱/۱۱/۲۱ - ۹:۳۹

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Etemadi-Amir-ILSG

بامدادخبر – در هفته‌های اخیر، گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران، شاهد تغییراتی در ساختار تشکیلاتی خود بوده است به طوری‌که سعید قاسمی‌نژاد، سخنگوی پیشین، جای خود را به امیرحسین اعتمادی، از اعضای شورای مرکزی این گروه داده و از سوی دیگر خود قاسمی‌نژاد به عنوان رییس شورای مرکزی و دبیرکل این گروه دانشجویی-سیاسی انتخاب شده است. در ارتباط با این تغییرات و نیز آخرین وضعیت و فعالیت‌های گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران گفتگویی را با امیرحسین اعتمادی، سخنگوی تازه انتخاب‌شده‌ی این گروه داشته‌ایم که متن کامل آن در ادامه می‌آید. آقای اعتمادی در این گفتگو هم‌چنین به برخی پرسش‌ها در خصوص نحوه‌ی عضوگیری گروه متبوعش پاسخ داده است.

بامدادخبر: شما اخیرا به عنوان سخنگوی گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران انتخاب شدید. شرح وظیفه سخنگو در گروه شما چیست و آیا این تغییر سخنگو ناشی از تغییراتی در روند و سیاست‌های گروه شما است؟

عمده وظیفه‌ی سخنگو در گروه ما مثل هر تشکل یا سازمان دیگری بیان مواضع رسمی گروه و تصمیمات شورای مرکزی در قالب مصاحبه‌‌ها است. هما‌ن‌طور که می‌دانید این مسوولیت در چهار سال گذشته بر عهده‌ی سعید قاسمی‌نژاد بود و شورای مرکزی گروه تصمیم گرفت که این وظیفه از این به بعد بر عهده‌ی من باشد و با توجه به اینکه شورا تصمیم به معرفی دبیرکل گروه نیز گرفت، سعید به این سمت انتخاب شد. این تغییرات بیشتر از اینکه ناشی از تغییر سیاست‌های گروه باشد، به تغییراتی در ساختار گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران مربوط است که در راستای متشکل‌تر شدن بیشتر گروه خواهد بود.

بامدادخبر: در عنوان گروه شما هم نام دانشجو به چشم می‌خورد و هم نام دانش‌آموختگان، آیا شما یک گروه دانشجویی هستید یا یک گروه سیاسی؟

بیشتر از هفت سال از تاسیس گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران می‌گذرد و ما در این هفت سال به مرور از قالب یک گروه دانشجویی صرف به سمت یک گروه سیاسی و فکری که اعضای آن سابقه‌ی فعالیت دانشجویی قابل توجهی نیز دارند، حرکت کرده‌ایم. شاید اگر این سوال را دو یا سه سال قبل می‌پرسیدید با قطعیت می‌توانستم بگویم که ما یک گروه دانشجویی هستیم، اما در سال‌های اخیر با توجه به شرایط سیاسی ایران، بر وجهه‌ی سیاسی گروه ما افزوده شده است.

 بامدادخبر: مهمترین فعالیت گروه شما در شرایط کنونی چیست؟

 در حال حاضر در کنار رصد شرایط سیاسی کشور، عمده فعالیت‌های گروه ما حول مسایل فکری در حوزه‌ی لیبرالیسم می‌چرخد. پروژه “نقشه راه حکومت مطلوب” مهمترین پروژه‌ای است که گروه هم‌اکنون در دست دارد. یک پروژه‌ی «مدرسه لیبرالی» نیز هست که از طریق سایت بامدادخبر، به عنوان ارگان تحلیلی-خبری گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران منتشر می‌شود که فاز اول این پروژه به معرفی اندیشمندان لیبرال اختصاص دارد. اعضای گروه در درون حلقه ها و نهادهای مطالعاتی و پژوهشی در ایران و خارج از ایران فعالند و ما معتقدیم تدوین برنامه برای مشکلات حال و آینده ایران و جلب توجه جامعه به آن مشکلات و راه‌حل‌ها بخش مهمی از کار پیش روی ما است.

اما در سالی که ماه‌های پایانی آن را می‌گذرانیم، ما دو کمپین موفق را هم برگزار کردیم. اولی کمپین «از ایران برای صلح و دموکراسی» که خواهان پایان دادن به برنامه‌ی هسته‌ای مناقشه‌برانگیز جمهوری اسلامی برای جلوگیری از جنگی خون‌بار میان ایران و اسراییل بود. این کمپین به ویژه موفق شد توجه عده‌ی زیادی از فعالان صلح‌طلب اسراییلی را به چالش‌های مردم ایران با حکومت‌شان جلب کند.

اما کمپین دومی که گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران برگزار کرد و با استقبال چشم‌گیری در فضای ایران روبه‌رو شد، کمپین «نه به حجاب اجباری» بود که در عین حال که موفق شد با برجسته‌سازی مساله‌ی حجاب اجباری در ایران، عده زیادی از فعالان شناخته‌شده‌ی سیاسی و اجتماعی از طیف‌های مختلف را با خود همراه کند، در چارچوب فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز محدود نماند و حتی واکنش‌هایی را نیز در میان مقامات حکومت ایران به دنبال داشت. شواهد نشان می‌دهد که این کمپین یکی از موفق‌ترین کمپین‌های برگزار شده در سال‌های اخیر در فضای سیاسی و اجتماعی ایران بوده است.

بامدادخبر: آیا گروه شما عضوگیری دارد و اصولا فرایند عضوگیری در گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران چگونه است؟

بله. ما عضوگیری داریم اما این عضوگیری به صورت محدود و بعد از طی مراحل خاصی انجام می‌گیرد. در واقع ما بیشتر مایل هستیم که خودمان به سراغ اعضای جدید برویم. اما اگر فردی متقاضی عضویت باشد، روالش این است که با اعضای فعلی مجموعه صحبت کند، دو نفر از اعضای فعلی مجموعه درخواست عضویت فرد متقاضی را به شورای مرکزی می‌دهند و شورای مرکزی پس از بررسی اولیه سوابق فرد متقاضی که همراه با مصاحبه‌ی یکی از اعضای شورا با او نیز است، در خصوص عضویت وی در گروه تصمیم می‌گیرد. این عضویت به مدت شش ماه به صورت عضو همکار است و پس از آن شورای مرکزی در خصوص ارتقای فرد به عضو گروه تصمیم می‌گیرد.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید