https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

مدرسه لیبرالی: جان ترنچارد و نامه‌های کیتو


۱۳۹۲/۱/۵ - ۸:۵۶

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


cato's letters

بامدادخبر – مدرسه لیبرالی: جان ترنچارد به سال ۱۶۶۲ متولد شد و در سال ۱۷۲۳ درگذشت. او یک نویسنده و فعال سیاسی انگلیسی بود. در عرصه سیاست او یک ویگ رادیکال بود و به همراه تامس گوردون از شناخته شده‌ترین چهره‌های جمهوری‌خواه اوایل قرن هجدهم بود. گوردون و ترنچارد همراه با یکدیگر نامه‌های کیتو را از ۱۷۲۰ تا ۱۷۲۳ به هنگام مرگ ترنچارد منتشر می‌کردند. اندیشه‌های جمهوری‌خواهانه آنان تاثیری عمیق بر مستعمرات انگلستان در سرزمین جدید آمریکا گذاشت. کیتو را که هم‌عصر ژولیوس سزار بود، به عنوان قهرمان جمهوریت در برابر استبداد مورد پسند سزار می‌شناسند. برگزیدن نام کیتو به عنوان نام مستعار، اشاره به جمهوریخواهی نگارندگان نامه‌ها داشت. آن‌ها در این مقالات از جمهوریخواهی و آزادی بیان دفاع می‌کردند. این نامه‌ها در گسترش و بسط اندیشه‌های جان لاک در عصر خود نقشی مهم بر عهده داشتند.

جان ترنچارد در خانواده‌ای ثروتمند‌ زاده شد. به ترینیتی کالج دوبلین رفت و مدرک وکالت گرفت و برای مدتی کوتاه نماینده پارلمان بود. ترنچارد با ثروت زیادی که به ارث برده بود می‌توانست وقت زیادی را به نوشتن درباره سیاست اختصاص دهد. در سال ۱۶۹۷ همراه با والتر مویل جزوه یک بحث، چرا ارتش دائمی با دولت آزاد در تضاد است؟ این دو بعد‌تر جزوه یک تاریخ کوتاه از ارتش دائمی در انگلستان را نوشتند. در ۱۷۰۹ تاریخ طبیعی خرافه را علیه نهادهای مذهبی نوشت.

چنانکه پیش‌تر گفتیم در فاصله ۱۷۲۰ تا ۱۷۲۳ همراه با تامس گوردون ۱۴۴ مقاله نوشت که به نامه‌های کیتو مشهور شد و تاثیر بسیار فراوانی بر انقلابیون آمریکا داشت. ترنچارد یک نظریه‌پرداز و فیلسوف سیاسی نبود اما توانست سنت لیبرالی را به خوبی شرح و بسط داده و اندیشه‌هایش در بنیان‌گذاری دموکراسی آمریکا نقشی مهم داشت و همین او را به یکی از اندیشمندان و مدافعین پرنفوذ لیبرالیسم بدل کرد.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید