https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

فیلی که ببر شد: بیست سال اصلاحات اقتصادی در هند


۱۳۹۲/۱/۵ - ۱۹:۴۵

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


سوآمیناتان آیار

ترجمه: سیاوش صفوی

swaminathan-aiyar

خلاصه مقاله

یک بحران نرخ ارزی در سال ۱۹۹۱ هند را مجبور کرد تا دهه‌ها سوسیالیسم درون‌گرا را کنار گذاشته و اصلاحاتی اقتصادی را در پیش گیرد که اکنون “فیل لنگان” را تبدیل به “ببر آسیا” کرده است. نرخ رشد تولید ناخالص ملی هند در دهه‌ی گذشته به طور  متوسط ۸ درصد بوده است و درآمد سرانه‌ی ملی آن در طی دو دهه از ۳۰۰ دلار به ۱۷۰۰ دلار رسیده است. درست در هنگامی که چین شروع به پیر شدن کرده‌ است، هند در حال بهره‌برداری از   جمعیت عظیم خود است؛ در نتیجه رشد اقتصادی هند در طی دهه‌ی آینده از رشد چین پیشی خواهد گرفت.

زمانی که اصلاحات در سال ۱۹۹۱ آغاز شد, منتقدان ادعا کردند که هند از یک “دهه‌ی عدم رشد” رنج خواهد برد همان‌طور که کشورهای آفریقایی که به اصطلاح از الگوی بانک جهانی در دهه‌ی هشتاد پیروی کرده بودند به چنین عدم رشدی برخوردند. آنها هشدار دادند که بازکردن مرزها به شرکت‌های فراملیتی اجازه خواهد داد که کمر شرکت‌های هندی را بشکنند و در عین حال صرفه‌جویی اقتصادی در مخارج، تورهای ایمنی اجتماع را نابود خواهد کرد و بیشترین ضربه را به افراد و مناطق فقیر خواهد زد. تمام این پیشگویی‌های وحشتناک در عمل اشتباه از آب درآمد. کسب و کارهای هندی توانستند سر پا بایستند و بسیاری از آنها خود تبدیل به شرکت‌های فراملیتی شدند. افزایش شدید درآمد در نتیجه‌ی رشد سریع اقتصادی باعث شد تا دولت بیشترین هزینه‌ها را برای بخش‌های اجتماعی و تورهای ایمنی بکند. علی‌رغم این حوزه‌ها کماکان از فساد و حیف و میل شدیدی رنج می‌برند. فقر از ۴۵٫۳ درصد در سال مالی ۱۹۹۴ به ۳۲ درصد در سال مالی ۲۰۱۰ رسید و نرخ با سوادی از ۵۲٫۲ درصد به ۷۴ درصد در طی دو دهه رسیده است که این‌ها سریع‌ترین پیشرفت‌های تاریخ هند به شمار می‌روند. برخی از فقیرترین ایالت‌های هند نرخ رشد خود را از سال ۲۰۰۴ به دو یا سه برابر رسانده‌اند و نرخ حقوق در آنها بیش از ۵۰ درصد در طول سه سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

Taj-mahal-india-taj-mahal-720x1280

با این حال هندوستان کماکان از شرایط بد تجاری و حکومت ضعیف رنج می‌برد. تقریبا در یک چهارم مناطق هند از خشونت‌های مائوییستی گزارش داده‌اند و فساد یکی از معضلات اصلی به شمار می‌رود. هند در شاخص سهولت کسب و کار در رتبه‌ی بسیار پایینی قرار می‌گیرد. قوانین کار بسیار سخت به شرکت‌های هندی اجازه‌ی بر پا کردن کارخانجات بزرگ را برای صادرات محصولات متمرکز بر نیروی کار مانند چین نمی‌دهد. دولت و اصلاحات اقتصادی هر دو مورد نیاز هستند اما توسعه در بخش دولت بسیار عقب‌تر مانده است؛ در نتیجه بسیار ضروری‌تر می‌نماید چون می‌تواند اصلاحات اقتصادی را حفظ کند و به پیش ببرد.

برای خواندن ادامه مقاله فایل پی دی اف را دانلود کنید. این مقاله، به سفارش “مرکز ایرانی مطالعات لیبرالیسم” و از سایت “کیتو” ترجمه شده است.

One Response to فیلی که ببر شد: بیست سال اصلاحات اقتصادی در هند

  1. shahin Reply

    ۱۳۹۲ فروردین ۶ at ۷:۱۲ قبل از ظهر

    آقای محترم مقاله شما پایه شهودی و علمی ندارد بنده در هردو کشور زندگی کرده ام و به جدیدت می گویم که فرهنگ تنپرورانه هندی بوی از پیشرفت و تلاش ندیده برعکس شرق دور

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید