https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

چرا لیبرال‌ها باید از طرح توزیع مستقیم درآمد نفت دفاع کنند؟


۱۳۹۲/۱/۲۳ - ۹:۱۹

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


سعید قاسمی‌نژاد

saeed Ghasseminejad

بهترین ایده تا به حال مطرح شده درباره اینکه با درآمد نفت چه باید کرد ایده توزیع مستقیم درآمد نفت است. ایده‌ای که می‌تواند اژدهای قهار دولت نفتی را مهار کند و فضایی مناسب برای جان گرفتن جامعه مدنی فراهم کند. راه‌حل توزیع مستقیم درآمد نفت در صورتی که مدیریت منابع آن در اختیار دولت یا یک شرکت عمومی باشد ظاهری سوسیالیستی دارد از همین رو عده‌ای از لیبرال‌ها بی‌درنگ آن راه‌حلی سوسیالیستی و در تقابل با لیبرالیسم اعلام کرده در مقابل آن موضع می‌گیرند. نگارنده معتقد است که آنچه این طرح در ‌‌نهایت بدان راه می‌برد در هماهنگی با اصول بنیادین لیبرالیسم است. در ادامه خواهم کوشید به چند نکته در این باب اشاره کنم.

۱- دولت کوچک و حداقلی از ایده‌های بنیادین لیبرالیسم است. تمامی لیبرال‌ها حتی کمال‌گراهای جدید (perfectionists) که قائل به نقش موثر‌تر دولت در عرصه دفاع از ارزش‌های ایجابی هستند بر ایده دولت کوچک صحه می‌گذارند. از آنجا که اصل آزادی اصل محوری لیبرالیسم است در نتیجه هر گونه اعمال محدودیت برای آزادی نیازمند توجیهات بسیار متقن و قانع‌کننده است. از همین رو اصل بر دولت کوچک است و خود دولت و دخالت دولت استثنایی بر قاعده است. در حال حاضر دولت در ایران با در اختیار داشتن درآمد هنگفت و بادآورده نفت بدنه حجیمش را تا پنهان‌ترین و خصوصی‌ترین زوایای زندگی شهروندان گسترده است. دولتی که پول مفت و بی‌حساب و بادآورده نداشته باشد داخل کیف خرید خانم‌ها سرک نمی‌کشد و به چکمه شهروندان حساس نمی‌شود. دولت صاحب درآمد بی‌زحمت است که زندگی شهروندان را تابع هوا و هوس‌های خود می‌خواهد و شهروندان را عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی نمایش خودنوشته‌اش می‌داند. توزیع مستقیم درآمد نفت این پول هنگفت را از دست دولت خارج کرده، از دولت برای دخالت بی‌جا و خودسرانه سلب امکانات می‌کند و زمینه را برای احترام به خودمختاری و خودبسندگی فرد فراهم می‌کند. دولتی که پول نداشته باشد ناگزیر کوچک خواهد شد.

۲ـ در اندیشه لیبرال افراد حاکم بر سرنوشت خویش هستند. فرد انسانی به عنوان موجودی در نظر گرفته می‌شود که قادر به انتخاب عقلانی میان گزینه‌های پیش رویش هست و محق‌ترین کس برای انجام چنین انتخابی نیز خود فرد انسانی است. توزیع مستقیم درآمد نفت دقیقاً مبتنی بر چنین ایده‌ای است. این راه‌حل مبتنی بر این ایده است که تک تک شهروندان عامل بهتری برای تصمیم‌گیری درباره هزینه کردن سهم‌شان از درآمدهای نفت هستند و ماحصل انتخاب‌های فردی تک تک شهروندان در ‌‌نهایت سرنوشت بهتری را برای جامعه رقم خواهد زد گویا این صدای آدام اسمیت است که از ژرفنای اصول و بنیان‌های این طرح به گوش می‌رسد. توزیع مستقیم در آمد نفت موید احترام به انتخاب انسانی و عقلانی افراد و ایمان به دست نامریی بازار است.

۳ـ دولت قدرقدرت برآمده از درآمد نفتی اجازه قوام یافتن یک اقتصاد بازار آزاد را نمی‌دهد. دولت نفتی خود رقیب تمامی سرمایه‌گذاران و افراد است و با تکیه بر درآمد نفتی و نهادهای قضایی-امنیتی مستحیل شده در دولت نفتی، همه رقبا را از صحنه بیرون می‌کند. چنین دولتی اجازه رشد بخش خصوصی را نمی‌دهد نه فقط از آن رو که احتیاجی به بخش خصوصی ندارد بلکه از آن رو که بخش خصوصی را به چشم رقیب و دشمن می‌نگرد. اقتصاد بازار آزاد در ایران به عنوان تنها گزینه کارآمد و موفق برای تمشیت امور اقتصادی تنها در پرتو تضعیف دولت نفتی رشد خواهد کرد. دولت نفتی کرونوسی است که هر بار نوزاد بازار آزاد در ایران به دنیا می‌آید آن را بی‌درنگ می‌بلعد مبادا خطری او را تهدید کند. دولت نفتی هر قدر با سرمایه‌گذاران داخلی دشمنی می‌کند ده برابر آن با سرمایه‌گذاران خارجی دشمنی می‌کند و سرمایه خارجی نیز هرگز به جایی که دولت نفتی در آن تمامی رقبا را حذف می‌کند پا نخواهد گذاشت و از این رو تمامی سخنرانی‌های دولت‌مردان برای جلب سرمایه‌گذاری خارجی نعل وارونه زدن است و اتفاقا دولت نفتی وظیفه خود را جلوگیری از سرمایه‌گذاری خارجی می‌داند. توزیع مستقیم درآمد نفت با تحلیل بردن دولت نفتی راه را برای حاکم شدن مفید‌ترین دستاورد بشری یعنی اقتصاد بازار آزاد خواهد گشود.

توزیع مستقیم درآمد نفت راه را برای گسترش آزادی‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، پیدایش حاکمیت قانون، برآمدن دولت تکیه کرده بر آرای مردم و فرو هشتن دولت نشسته بر فراز تمامی طبقات، جان گرفتن جامعه مدنی و… هم‌وار خواهد کرد. ایده توزیع مستقیم درآمد نفت ایده‌ای است برای برون‌رفت از بن‌بست کنونی با روشی آرام، اصلاح‌طلبانه و با کمترین هزینه ممکن.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید