https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

رییس کنگره ایرانیان کانادا در گفتگو با بامدادخبر؛ می‌خواهیم صدای بلند و یکپارچه ایرانی-کانادایی‌ها باشیم


2013/4/6 - 23:26

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


farokh-zandi1

بامدادخبر- سلمان سیما: کنگره ایرانیان کانادا در سال ۲۰۰۷ تآسیس شد. با دکتر فرخ زندی رییس فعلی کنگره گفتگویی انجام داده‌ام. او متولد ۱۳۲۹ است. لیسانس خود را پیش از انقلاب در رشته اقتصاد و مدیریت در دانشگاه شیراز گرفته و دکترای خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه کارلتون دریافت کرده است. او استاد اقتصاد دانشگاه یورک در تورنتوی کانادا است و جوایز عملی زیادی هم در کارنامه خود دارد. دکتر زندی در این گفتگو تاکید می‌کند که نگران منافع ایرانیان کانادایی است و هم‌زمان بر دفاع از حقوق بشر در ایران اصرار دارد. با تجربه‌ای که از تدریس در دانشگاه‌ها دارد به شدت به دانشجویان و جوانان اهمیت می‌دهد. وقتی با او صحبت می‌کنی بسیار صمیمی و دل‌سوزانه جواب می‌دهد. او پیشنهاد‌ها را به گرمی می‌پذیرد و برخی از انتقادات را وارد می‌داند. متن کامل این گفتگو را در ادامه بخوانید.

با درود و سپاس از وقتی که در اختیار بامدادخبر قرار دادید. در مورد کنگره ایرانیان کانادا و اهداف و وظایف آن برای مخاطبان ما توضیح دهید. 

کنگره ایرانیان کانادا (ICC) یک سازمان غیرانتفاعی، غیرمذهبی و از نقطه نظر سیاسی بی‌طرف است و سمت هیچ سازمان و تشکیلات سیاسی را نمی‌گیرد. کنگره خود را متعهد به منشور حقوق و آزادی‌های کانادا و قانون اساسی این کشور می‌داند. کنگره موظف به حمایت منافع ایرانیان در کانادا در امور اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است. از وطایف و اهداف دیگر کنگره ایجاد پلی بین اجتماع ایرانیان در کانادا و جامعه کانادایی، هم‌کاری با اعضای کامیونیتی ایرانی، تشریک مساعی با آن‌ها در جهت بهبود وضع زندگی و دفاع از حقوق آن‌ها است.

هم‌اکنون نزدیک به یک سال از ریاست شما بر هیأت مدیره کنگره ایرانیان کانادا می‌گذرد. در این مدت تحرک بیشتری در کنگره دیده می‌شود. از اقدامات انجام گرفته توسط هیأت مدیره جدید کنگره بگویید. 

از ماه می‌ سال ۲۰۱۲ که هیأت جدید انتخاب شد، تماس‌های زیادی با دولت کانادا داشتیم. بلافاصله بعد از این انتخابات، سنای کانادا دعوت‌نامه‌ای فرستاد و بنده با یکی از همکاران به اتاوا رفتیم و نطرات خود را در مورد حق و حقوق کامیونیتی ایرانی و آینده رابطه ایران و کانادا با توجه به نیاز شهروندان ایرانی-کانادایی بیان کردیم. بعد از اینکه سفارت ایران در کانادا بسته شد، ما با وزیر مهاجرت و امور شهروندی آقای جیسون کنی ملاقات داشتیم. هدف از ملاقات ما این بود که مشکلاتی را که بسته شدن سفارت برای ایرانی‌های مقیم کانادا می‌توانست ایجاد کند به اطلاع برسانیم. به ویژه در این مورد در جهت ارائه تسهیلاتی از طریق ایجاد یک دفتر حفاطت منافع در اتاوا در سفارت‌خانه سوم گفتگو شد. سپس اطلاع پیدا کردیم که دولت کانادا به اطلاع دولت ایران رسانده که حاضر است از طریق سفارت ایتالیا این اقدام را انجام بدهد ولی هنوز از سمت ایران اقدامی صورت نگرفته است.

ما هم‌چنین در مورد مسأله بسته شدن حساب‌های بانکی چندین ایرانی در بانک تی.دی (TD) در سطوح بالا پیگیر بودیم و نامه‌نگاری کردیم و در رسانه‌های مختلف انتقادات خود را مطرح کردیم. با سه نفر از بالا‌ترین مراجع تصمیم‌گیر بانک تی.دی ملاقات داشتیم و مسایل و مشکلات پیش آمده را عنوان نمودیم. همچنین این مسأله را به اطلاع آقای جان برد وزیر امورخارجه رساندیم و از دولت خواستیم که راه حلی پیدا کنند. این مسأله ناشی از این است که بانک‌های کانادایی یک خط مشی مشخصی را از لحاظ مقابله با پول‌شویی پیگیری نمی‌کنند. در حال حاظر هم با چند نماینده فدرال در تماس هستیم که از طریق آن‌ها بتوانیم دولت را متقاعد کنیم که در جهت انتقال پول برای دانشجویان و بازنشسته‌ها از داخل ایران تسهیلاتی صورت بگیرد و همچنین مشکلات تمدید پاسپورت و خدمات کنسولی برای ایرانی‌ها بر طرف بشود.

یکی از وظایف کنگره توجه به فرهنگ ایران و ارتقای جایگاه فرهنگ و هنر ایرانی در میان جامعه چند فرهنگی کاناداست. انتقاداتی در این زمینه مطرح شده است و گفته می‌شود که کنگره در این مورد نتوانسته انتظارات را برآورده کند. در این راستا کنگره چه اقداماتی را انجام داده است یا در دستور کار دارد؟

ما با مسایل و مشکلات زیادی روبرو بودیم. تلاش‌های زیادی هم در جنبه‌های مختلف انجام دادیم. بزرگ‌ترین کاری که کردیم این بود که کنگره را به عنوان نماینده منتخب جامعه ایرانی در کانادا که بازگو کننده نظرات اکثریت جامعه ایرانی است، شناساندیم. ما تماس‌های زیادی در تمام سطوح با مقامات کانادایی بر قرار نمودیم. در سطح فدرال از جناب نخست وزیر تا نمایندگان مجلس در تورنتو کنگره را به عنوان نماینده منتخب کامیونیتی می‌شناسند و اعتبار قابل قبولی داریم. در سال گذشته برای اولین بار در تاریخ دعوت‌نامه‌ای برای ما فرستاده شد و در کنار وزاری ارشد کابینه و آقای هارپر مسایل ایران را مطرح کردیم. ما وقت و انرژی بسیار زیادی گذاشتیم که به جلو برویم و نقش مهم ایرانیان در کانادا را برجسته کنیم. ما در هر فرصتی که شده دستاورد‌ها و فعالیت ایرانیان در کانادا را منعکس کردیم.

مشخصا آیا می‌پذیرید که در این زمینه کنگره نتوانسته است پاسخی شایسته به انتظارات بدهد؟ 

من از کارهایی که انجام شده می‌خواهم بگویم. قصد دفاع به آن صورت ندارم. ما توانسته‌ایم مقامات کانادایی را به اهمیت و ارزش کارهای ایرانیان آشنا بکنیم ولی خوب برخی انتقادات به درستی وارد است که می‌بایست مورد توجه قرار بگیرد.

عده‌ای کنگره را به جنگ‌طلبی متهم می‌کنند. نظر شما در این خصوص چیست؟ 

Dr-Farokh-Zandi

متأسفانه برخی نظرات مغرضانه مطرح شده است و واقعیت‌ها کتمان و تحریف می‌شود. هدف از این اقدامات هم تخریب و تصعیف کنگره بوده است. اگر کسانی که این تهمت را به ما می‌زنند به آرشیو سنای کانادا مراجعه کنند، متوجه می‌شوند در پیامی که من در ماه می‌ ۲۰۱۲ به سنای کانادا دادم با جدیت و صراحت به سناتور‌ها گفته شده است که علی‌رغم اقدامات جمهوری اسلامی به هیچ طریقی جنگ را پشتیبانی و تجویز نمی‌کنیم. دلیل‌مان هم این است که هرگونه جنگی علیه ایران خرابی و کشتار بسیاری را به بار خواهد آورد و غیر قابل قبول است. علاوه بر آن در ملاقات با نخست‌وزیر استیفان هارپر هم مخالفت خود با جنگ علیه ایران را اعلام کردیم. در حدود سه ماه پیش هم به یک جلسه دیگر در وزارت خارجه دعوت شدیم و در آن فرصت هم بر مخالفت خود با حمله نظامی به ایران تأکید کردیم.

به نظر شما چه اقداماتی می‌تواند موجب بهتر شدن عملکرد کنگره و پیشرفت جامعه ایرانی-کانادایی بشود؟ 

یکی از بزرگ‌ترین اهداف هیأت مدیره فعلی افزایش تعداد اعضای کنگره است. امیدواریم که با این کار از نظرات و نیازهای افراد و سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف باخبر بشویم تا بهتر بتوانیم نمایندگی آن‌ها را انجام دهیم. به طور ایده‌آل کنگره هدفش این است که به صورت چتری برای تمام کامیونیتی عمل کند. آنگاه می‌توانیم یک صدای بلند و یکپارچه باشیم. در آن صورت راحت‌تر می‌توانیم مقامات کانادایی و دولت‌های استانی این کشور را متوجه نیازهای کامیونیتی بکنیم. 

از وقتی ما انتخاب شدیم چندین گردهمایی برگزار کردیم. در ابتدای کار اعضای کامیونیتی را برای نظرخواهی دعوت کردیم و خواستیم که پیشنهادهای‌شان و انتظارات‌شان از کنگره را با ما در میان بگذارند. بازخورد‌های خوبی هم گرفتیم. بعد از آن باز جلساتی گذاشتیم و از نمایندگان گروه‌ها و تشکیلات صنفی و اجتماعی و اقتصادی شهر دعوت کردیم و از آن‌ها نظرخواهی کردیم که کنگره چه کار می‌تواند برای آن‌ها انجام دهد و دیدشان برای آینده کنگره چیست. ما این نظرات را جمع‌بندی کردیم و از آن بهره گرفتیم. ما در ماه آینده هم باز گفتگویی با کامیونیتی ایرانی خواهیم داشت.

پیش از این خیلی‌ها از وجود کنگره ایرانیان در کانادا خبردار نبودند و یا اهمیتی به آن نمی‌دانند ولی در حال حاضر کنگره اعتبار و احترام قابل قبولی دارد. اکنون باید جو اعتماد و اطمینان را ایجاد کرد تا هماهنگی‌ها بهتر انجام بگیرد.

در اساس‌نامه‌ی کنگره آمده است که کنگره خود را متعهد به منشور آزادی‌ها و حقوق اساسی کانادا می‌داند. از سوی دیگر هر روز شاهد نقض گسترده حقوق بشر در ایران هستیم. کنگره چه اقدامی در دفاع از حقوق بشر در ایران انجام داده است؟ 

ما متعهد به منشور حقوق و آزادی‌های کانادا هستیم و طبیعتا جزء وظایف ماست که با هر چیزی که حقوق بشر در ایران را زیر پا بگذارد برخورد شود. در این مدت در مورد اقداماتی که علیه ایرانیان آزادی‌خواه در داخل ایران انجام می‌شود با دولت کانادا تماس‌هایی گرفته شد. از جمله زمانی‌که خانم نسرین ستوده در زندان و در اعتصاب غذا بودند، ما این موضوع را از طریق رسانه‌ها و همچنین نامه مستقیم به وزیر خارجه کانادا آقای جان برد به اطلاع رساندیم و خواستیم که اقدامی انجام بدهند. در مورد بسته شدن سفارت کانادا در تهران و اینکه مشکلاتی برای ایرانیانی که قصد سفر به خاک کانادا دارند باعث شده است و بسیاری مجبور شدند از طریق کشور ترکیه برای آمدن به کانادا اقدام کنند گفتگو و رایزنی کردیم. در ملاقات‌هایی که با مفامات وزارت خارجه، وزیر مهاجرت و همچنین دیدار مستقیمی که با آقای هارپر داشتیم، مسایل حقوق بشری ایران را همواره مطرح کردیم. دولت کانادا و دولت‌های غربی هنگامی که با جمهوری اسلامی مواجه می‌شوند می‌بایست بر روی رعایت حقوق بشر تأکید کنند. ما اعضای بسیار فعالی داریم که با دانش و دل‌سوزی فراوان ما را در جریان مسایل حقوق بشری ایران می‌گذارند.

سعید ملک‌پور ایرانی مقیم کانادا و حمید قاسمی شال شهروند ایرانی-کانادایی هم‌اکنون در زندان‌های جمهوری اسلامی هستند. آیا کنگره اقدام ویژه‌ای را برای این دو نفر انجام داده است؟

ما به خصوص در مورد این دو نفر موضوع را با آقای جان برد (وزیر امور خارجه) و آقای جیسون کنی (وزیر مهاجرت و امور شهروندی) مطرح کردیم. چیزی که به ما پاسخ داده شد این بود که متأسفانه علی‌رغم اقداماتی که دولت کانادا انجام داده است، دولت ایران شهروندی دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد. وقتی هم که مقامات سفارت کانادا در تهران قبل از بسته شدن از وزارت امورخارجه ایران تقاضای ملاقات با این دو نفر را مطرح کردند، اجازه ملاقات داده نشده است. دولت کانادا به مسأله نقض حقوق بشر واقف هست و از طریق کشورهای متحد و دوست خودش پیگیر حقوق این دو نفر است.

روز پنجم ایپریل کنگره ایرانیان کانادا قصد برگزاری یک مراسم باشکوه را دارد. هدف از برگزاری آن چیست؟ چه شد که به این تصمیم رسیدید؟ توضیح می‌فرمایید. 

ما می‌دانیم که کامیونیتی ایرانی در کانادا و همین طور در سراسر دنیا به دستاوردهای زیادی رسیده است و این از جمله وظایف تشکیلاتی مثل کنگره هست که به این دستاورد‌ها ارج بگذارد و آن‌ها را در اذهان مطرح کند، به خصوص در اذهان مقامات دولتی. این اولین گردهمایی ما در این راستا می‌باشد و از این طریق می‌خواهیم از سه نفر از اعضای کامیونیتی که دستاورد‌ها و خدمات خوبی داشته‌اند تجلیل کنیم. این کار باعث تقویت غرور کامیونیتی ایرانی می‌شود. معمولا ایرانی‌ها به طور فردی موفق بوده‌اند ولی به طور اجتماعی و گروهی عمل‌کرد خوبی نداشته‌ایم. ما می‌خواهیم کامیونیتی را متوجه دستاوردهایی که در کشور دوم حاصل شده است بکنیم. ما می‌خواهیم جوانان و دانشجویان را تشویق بکنیم که راه انسان‌های موفق رو در پیش بگیرند به همین دلیل در این گردهمایی تخفیف‌های ویژه‌ای را برای دانشجویان و دانش‌آموزان در نظر گرفتیم. می‌خواهیم جوانان ایرانی-کانادایی در مسیر موفقیت قرار بگیرند و خود را خارج از کامیونیتی ایرانی نبینند و با وجود اینکه کانادایی هستند، بتوانند هویت ایرانی خودشان را هم حفط کنند و انگیزه بیشتری پیدا کنند.

در پایان نکته و حرف ناگفته‌ای اگر هست بیان بفرمایید. 

من بسیار ممنونم از فرصتی که در اختیار من قرار دادید تا بتوانم به بیان عملکرد کنگره بپردازم. امیدوارم که این ارتباط در آینده هم وجود داشته باشد.

2 Responses to رییس کنگره ایرانیان کانادا در گفتگو با بامدادخبر؛ می‌خواهیم صدای بلند و یکپارچه ایرانی-کانادایی‌ها باشیم

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید