https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

خط و نشان وزارت علوم برای دانشجویان در آستانه انتخابات


۱۳۹۲/۲/۱ - ۱۵:۳۲

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت محمود احمدی‌نژاد اعلام کرد که «شأن دانشگاه با میتینگ تبلیغاتی متفاوت است».

کامران دانشجو در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا در ارتباط با انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری گفت: «اگر کسی می‌خواهد صحبت کند، باید از دانشگاه مجوز دریافت کند که این مجوز را‌‌ همان مرجع متداول ‌(شورای فرهنگی دانشگاه) صادر می‌کند که پیش از انتخابات نیز این کار را انجام می‌دادند.» 

کامران دانشجو در ادامه مدعی شد که محدودیت در سخنرانی برای شخص خاصی در دانشگاه‌ها وجود ندارد: «مهم آن است که افراد با منطق و علمی صحبت کنند و مقررات و شأن دانشگاه را حفظ کرده، از شعارزدگی و ایجاد هیجان کاذب خودداری کنند.»

اما کامران دانشجو در ادامه مصاحبه رویه‌اش در اعلام آزادی ابراز نظر در دانشگاه‌ها را تغییر داد و گفت: «اگر کسی بنای پر کردن یک گوشه از جدول دشمن را داشته باشد، به هیچ‌وجه اجازه داده نخواهد شد و بر اساس مقررات جاری و ساری انضباطی در داخل دانشگاه‌ها با فرد خاطی برخورد قانونی صورت می‌گیرد و اگر جرمی هم اتفاق بیافتد حتما به مراجع قضایی اعلام می‌شود.»

این در حالی است که غلامرضا خواجه سروی، معاون فرهنگی-اجتماعی وزارت علوم، نیز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس در مورد محدودیت اظهارنظر کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: «دانشگاه جای نقد و تضارب آرا است اما جای هتاکی به حرمت افراد و نظام نیست و باید کاندیداهای حاضر در دانشگاه‌ها به صورت علمی صحبت کنند.»

حسین نادری‌منش، معاون آموزشی وزارت علوم نیز در مصاحبه‌ی دیگری با خبرگزاری فارس اعلام کرد که «در راستای افزایش مشارکت انتخاباتی دانشجویان در فاصله روزهای دوشنبه بیستم خردادماه تا دوم تیرماه سال ۱۳۹۲ هیچ امتحانی برگزار نمی‌شود». نادری‌منش به دانشگاه‌ها توصیه کرد که امتحانات را به پس از دوم تیرماه موکول کنند.

برخی تحلیل‌گران معتقدند که این اظهارنظرها چراغ سبزی است به دانشجویان فعال در ستادهای کاندیداهای مورد اعتماد نظام و در عین حال زنگ خطری است برای مخالفان نظام جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها و کاندیداهایی که قصد شکستن خط قرمزهای نظام را دارند.

گفتنی است دانشگاه‌ها هموار موتور محرک فعالیت سیاسی در ایران بوده‌اند. پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ مخالفان رژیم وقت از گروه‌های اسلامی مانند هواداران آیت‌الله خمینی، مجاهدین خلق و نهضت آزادی تا انواع و اقسام گروه‌های مارکسیست به دانشگاه به عنوان نوک پیکان مبارزه و محلی برای تشکل‌سازی نگاه می‌کردند. اما از دهه هفتاد پای گروه‌های سیاسی داخل نظام به رقابت در داخل دانشگاه گشوده شد. این رقابت در دهه هشتاد و با دست بالا شدن مخالفان جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها شکل تازه‌ای گرفت که منجر به برخوردهای چکشی با گروه‌های دانشجویی شد. پیش و پس از آخرین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ نیز دانشگاه‌ها عرصه زورآزمایی گروه‌های مختلف سیاسی داخل نظام و نیز مخالفان جمهوری اسلامی بود که منجر به بسته شدن کامل فضای سیاسی در دانشگاه‌ها شد.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید