https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

علی افشاری: اجازه حضور اصلاح‌طلبان با کاندیدای رای‌آور را نمی‌دهند


۱۳۹۲/۲/۱۵ - ۱۱:۴۲

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Afshari_Ali_1

تارنمای “تقاطع” در گفتگویی با علی افشاری، فعال سیاسی مقیم آمریکا به بررسی انتخابات ریاست جمهوری اسلامی پیش رو در ایران پرداخته است. آقای افشاری در این گفتگو از هراس خاتمی برای ورود به عرصه‌ی انتخابات سخن گفته و با اطمینان اظهار داشته که وی نخواهد آمد. پیش‌بینی نقش هاشمی رفسنجانی در انتخابات هم دیگر موضوع مهم این مصاحبه است.

با تشکر از وقتی که در اختیار «تقاطع» قرار دادید. برای اولین سوال لطفا بفرمایید شما چه ویژگی‌هایی برای انتخابات پیش روی ریاست جمهوری بر می‌شمارید؟

خب، ویژگی نخست این است که این انتخابات اولین انتخابات پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در سال ۸۸ است که منجر به آن جنبش اعتراضی گسترده شد. بنابر این برای حاکمیت بسیار مهم است که در این انتخابات، انتخاب رییس جمهور را به مسیر بدون تنش و مطلوب نظام برگرداند. دومین ویژگی این انتخابات این است که با اینکه کمتر از یک ماه و نیم به انتخابات مانده است هنوز فضا سردرگم است. مجهولات بیشتر از معلومات است و هنوز آرایش نهایی کاندیدا‌ها و اینکه چه کسانی در ‌‌‌نهایت با هم رقابت خواهند کرد معلوم نیست. ویژگی سوم این است که احتمالا این آخرین انتخاباتی ست که رییس‌جمهور به صورت مستقیم و با آرای عمومی انتخاب خواهد شد. قرار است بعد از این سازوکاری طراحی شود تا خود مجلس رییس‌جمهور را انتخاب کند.

تعدد بسیار زیاد کاندیدا‌ها و ورود چهره‌های درجه‌ی دومی که –استانداری یا وزارت هم الان برایشان آرزوست- ویژگی دیگر این انتخابات است. تجزیه‌ی کامل جناح اصول‌گرا هم دیگر ویژگی این انتخابات است. تغییر مدل رقابتی دوجناحی در انتخابات ریاست جمهوری به مدل یک جناحی یعنی خود اصول‌گرایان هم را می‌توان ویژگی دیگری برای این انتخابات برشمرد.. منتها خود جناح اصول‌گرا به باند‌ها و تیم‌های مختلفی تجزیه شده است. این انتخابات همچنین تعیین خواهد کرد که تحولات داخلی حکومت به کدام سمت و سو خواهد رفت. یعنی پایان دوره‌ی ریاست جمهوری احمدی‌نژاد به معنای پایان دوره‌ای است که گفتمان سوم تیر نامیده می‌شد یا نه آن گفتمان ادامه پیدا خواهد کرد منتها بدون احمدی‌نژاد و بدون آن چیزی که حکومت انحراف می‌نامد. یعنی‌‌‌ همان زاویه‌ای که احمدی‌نژاد با ولی فقیه پیدا کرد. یعنی آیا امکان دارد که رییس جمهوری روی کار بیاید که کاملا مطیع ولی فقیه باشد و نهاد ولایت فقیه، نهاد ریاست جمهوری را کاملا در چنگ خودش بگیرد یا که نه و‌‌‌ همان اختلافات ادامه پیدا خواهد کرد.

شما از تک جناحی شدن انتخابات گفتید. منظورتان هم خب اصول‌گرا‌ها بودند. ولی خب خاتمی هم هست که در جناح اصول‌گرا تعریف نمی‌شود.

حرف من ناظر به کاندیداهای قطعی انتخابات بود. وگرنه همه که می‌توانند کاندیدا شوند. آقای امیراحمدی هم از آمریکا خودش را کاندیدا کرده است! اما خب مهم رد شدن از فیلتر شورای نگهبان است. اولا که همه‌ی علائم نشان می‌دهد که آقای خاتمی کاندیدا نمی‌شود. چون احساس می‌کند فضا مساعد نیست و در ثانی اگر هم کاندیدا بشود ردصلاحیت خواهد شد.

پس مطمئن هستید که خاتمی ردصلاحیت خواهد شد؟

بله، چون نظام از این مرحله گذشته است و دیگر اجازه نخواهد داد که اصلاح‌طلبان با کاندیدای رای‌آور در صحنه حضور داشته باشند.

پس نوسان رفتار انتخاباتی خاتمی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ یعنی این تردیدهای او ناشی از چیست؟

خب بزرگ‌ترین تردیدش همین است. خاتمی نمی‌خواهد مهر ردصلاحیت از شورای نگهبان در کارنامه‌ی سیاسی او باشد. این بزرگ‌ترین هراسش است. نکته‌ی بعد اینکه نفس کاندیداتوری‌اش را در تقابل با خامنه‌ای می‌بیند. او نمی‌خواهد تنش با خامنه‌ای را بالا ببرد. بلکه برعکس، می‌خواهد به سمت تنش‌زدایی حرکت کند. تردید دیگرش هم این است که می‌داند انتظارات از او بالاست و چون ابزاری هم ندارد نمی‌خواهد با عدم برآورده شدن انتظارات، ریزش هوادار داشته باشد. مساله‌ی بعد اینکه خاتمی تا حالا سعی کرده است که وسط بایستد ولی اگر کاندیدا شود و بخواهد جلو‌تر بیاید نظام انتظار دارد که موضع خودش را با جریان به اصطلاح فتنه روشن کند. در این صورت اگر خاتمی بخواهد به انتظارات نظام پاسخ بدهد از طرف بدنه‌ی اصلاح‌طلبان، متهم می‌شود به دفاع از وضعیت موجود و پایگاه اجتماعی‌اش ریزش پیدا خواهد کرد. باز هم به نظر من، خاتمی تردید مهم دیگری هم دارد که اگر وی بیاید و کار به دعوا و درگیری بکشد، این هسته‌ی مرکزی کسانی که وی را دعوت به حضور می‌کنند، وی را تنها خواهند گذاشت. چون اینان کسانی نیستند که پای دعوای سیاسی بایستند. اینان از همین الان کت و شلوار‌ها را آماده کرده‌اند برای وزارتخانه‌ها. اینان اهل این نیستند که کتانی بپوشند و بروند تظاهرات خیابانی. مجموعه‌ای از این عوامل را من تردیدهای خاتمی می‌دانم.

پس خاتمی مثل میرحسین نیست. یعنی برخلاف میرحسین موسوی که معیار را مردم قرار داده بود، خاتمی معیار را نظام می‌داند و رفتارهای خودش را برحسب نظام تعیین می‌کند.

البته ترکیبی از دو تا می‌بیند. یعنی هم مصلحت نظام و هم مصلحت مردم. خاتمی مصلحت را در جمع این دو می‌بیند و سعی می‌کند فصل مشترکی بین این دو ایجاد کند که اما خب الان و با این فضای دوقطبی‌ که ایجاد شده است، این فصل مشترک چیزی شبیه مجموعه‌ی تهی در ریاضی ست.

یعنی متباین هستند.

بله اصلا قابل جمع نیستند و همین‌ها هم باعث تردید‌ها و بلاتکلیفی خاتمی می‌شود.

نقش هاشمی در این انتخابات را چگونه می‌بینید؟ آیا دارد نیابتی بازی می‌کند؟ یعنی می‌توانیم حسن روحانی را نایب انتخاباتی هاشمی بدانیم؟ با توجه به اینکه یاسر هاشمی هم نقش بسیار فعالی در ستاد روحانی دارد.

من فکر می‌کنم آقای هاشمی بیش از هر چیزی دنبال این است که در این انتخابات چهره‌ی خودش را ترمیم کند و بهبود ببخشد.

در نزد چه کسانی؟

در نزد مردم، افکار عمومی و حتی خود خامنه‌ای. یعنی یک مانور قدرتی که ببینید، قدرت من بالا رفته است. من مورد توجه هستم. کسانی که از قبل هم به من اعتراض کرده بودند الان متوجه اشتباه‌شان شده‌اند و اینکه مثلا من می‌توانم منجی باشم. یعنی هاشمی ورای مساله‌ی ریاست جمهوری دارد کار می‌کند. در گام بعدی هم هاشمی تلاش می‌کند که کسی غیر از بخش تندروی اصول‌گرایان رییس‌جمهور شود. یعنی می‌خواهد برگردد به ماقبل سال ۸۴.

مثل روحانی؟

خب برای هاشمی گزینه‌ی مطلوب خاتمی ست. یعنی گزینه‌ای که مطمئن باشد رای می‌آورد در صحنه‌ی انتخابات و اگر این اتفاق نیافتد به سمت گزینه‌هایی مثل روحانی خواهد رفت. البته هاشمی با ریاست‌جمهوری اصول‌گرایان سنتی هم مشکلی ندارد.

یعنی با آدمی مثل باهنر مشکلی ندارد.

بله. مثل باهنر. مثل ابوترابی.

باهنر حاضر است با هاشمی بازی کند؟ یعنی بر فرض پیروزی کابینه را طوری می‌چیند که منافع هاشمی را هم تامین کند؟

ببینید؛ صحنه‌ی سیاسی، صحنه‌ی متغیری است. باهنر الان اختلافاتش را با هاشمی و اصلاح‌طلبان کاهش داده است. در صحبت‌هایی که می‌کند شما می‌بینید که آشکارا چراغ سبزهایی نشان می‌دهد.

مثلا اینکه گفت، خاتمی جزو سران فتنه نیست.

بله. اما همین باهنر در مجلس پنجم کاملا در تقابل با هاشمی قرار داشت و عبارات تندی را هم علیه وی به کار برد.

پس خود هاشمی مستقیم وارد انتخابات نمی‌شود؟

بدش نمی‌آید. اما دغدغه‌ی اصلی‌اش این است که بیاید ولی مبادا رای نیاورد.

برای ایشان که ردصلاحیت در کار نیست!

نه. در مورد هاشمی با قاطعیت می‌توان گفت که رد نخواهد شد.

اگر حرف خاصی هست بفرمایید.

من یک نکته را بگویم. تفاوت اصلی خاتمی و موسوی این است که موسوی نافرمانی مدنی را در قبال خامنه‌ای در پیش گرفت و تلویحا او را به فرعون تشبیه کرد. ولایت وی را ولایت فرعون دانست. ولی خاتمی برعکس. او می‌خواهد با مصالحه، تنش‌زدایی و تفاهم با خامنه‌ای کار خودش را پیش ببرد. برخی از اصلاح‌طلبان مثل عباس عبدی، کرباسچی، کارگزاران و عبدالله نوری حتی از موضع خاتمی هم عقب‌ترند و ابایی هم ندارند که نهضت توبه راه بیاندازند. به این معنی که جنبش سبز اشتباه بوده است، انحراف بوده است و باید کاملا به نظام برگردیم.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید