https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

معمای جلیلی؛ کاندیدای خامنه‌ای یا احمدی‌نژاد؟


۱۳۹۲/۳/۷ - ۷:۳۰

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


BamdadKhabar-Jalili-Khamaneiرد صلاحیت اسفندیار رحیم‌مشایی از سوی شورای نگهبان و عدم واکنش قابل انتظار از محمود احمدی‌نژاد تا بدین لحظه در مقابل این تصمیم، تردیدها و گمانه‌زنی‌هایی را درباره‌ی کاندیدای مورد حمایت دولت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد چه کسی است. در این میان از روز شنبه تحلیل‌هایی در رسانه‌های داخل ایران منتشر شده که از سعید جلیلی به عنوان گزینه نهایی احمدی‌نژاد نام می‌برند.

سایت جوان آنلاین، وابسته به سپاه پاسداران، روز شنبه (۴ خرداد-۲۵ می) در یادداشتی با بررسی «پشت پرده سکوت احمدی نژاد در برابر رد صلاحیت مشایی» پرداخت و سعید جلیلی را «حلقه گمشده ماجرا» و «نسخه دیگری از احمدی نژاد سال ۸۴» خواند.

این یادداشت که ساعاتی بعد از روی وب‌سایت جوان‌انلاین حذف شد، مشایی را یک عنصر «حواس پرت کن» در بدنه دولت دانسته و افزوده است: «اگر دولت دیگر کاندیدایی ندارد و مشایی هم که رد صلاحیت شده است و با آن همه “مشایی یعنی احمدی‌نژاد و احمدی‌نژاد یعنی مشایی” گفتن‌ها، چه شده است که به یک‌باره همه دولتی‌ها و در راس آنان رییس‌جمهور کناری نشسته و صدایی هم از او نمی‌شنویم؟»

جوان‌آنلاین در ادامه از برنامه‌ریزی‌های دقیق احمدی‌نژاد و مشایی برای این روزها خبر داده است: «سعید جلیلی اما نسخه دیگری از احمدی نژاد ۸۴ است و به نظر می‌رسد با یک تدبیر بی‌نقص و برنامه‌ریزی شده برای چنین روزهایی آماده شده است. مشایی هیچ‌وقت ستاد انتخاباتی بنا نهاد و قرار هم نبود چنین کاری انجام دهد. احمدی‌نژاد روزهای گذشته خبر از تداوم بهار می‌دهد و می‌گوید که این تازه ابتدای راه بهار است و این بهار پایدار خواهد بود و این پایداری را احتمالا جبهه پایداری رقم می‌زند.»

هم‌زمان با این اظهارات، محمدرضا باهنر، نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی، در در  نشست ماهانه “جامعه اسلامی مهندسین” که خود دبیرکلی آن را بر عهده دارد، از شکل‌گیری این شائبه در میان افکار عمومی که «جلیلی کاندیدای نظام است» انتقاد کرد و افزود: «نباید این شائبه در اذهان برخی حامیان جلیلی از جمله حزب‌اللهی‌ها شکل بگیرد که او کاندیدای نظام است. اگر با این تصور که آقای جلیلی انتخاب شود و بعد از آن داستان ۸ ساله دوران ریاست‌جمهوری احمدی نژاد به وجود بیاید این موضوع خسارت‌هایی را برای نظام خواهد داشت و اگر هم انتخاب نشود و این شائبه در اذهان حزب اللهی‌ها وجود داشته باشد بازهم خسارتی برای کشور به همراه خواهد داشت.»

او گفت: «فردی باید رییس‌جمهور شود که توانمندی داشته و مجرب باشد و هندوانه دربسته نباشد و کارهایی را که نظام به آن نیاز دارد و رهبری بر آن تاکید دارند، انجام دهد و حماسه سیاسی را رقم بزند.»

امیدوار رضایی، دیگر عضو مجلس و برادر محسن رضایی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز دیروز یکشنبه (۲۶ می-۵ خرداد) به سایت “خانه‌ی ملت”، متعلق به مجلس شورای اسلامی گفت که «دولت در انتخابات آتی ریاست‌ جمهوری برای ورود جلیلی برنامه‌ریزی کرده است». وی اضافه کرد که جلیلی «با توصیه‌های دیگران آگاهانه یا مدیریت شده به عرصه انتخابات» آمده است و «حمایت وزرای دولت احمدی‌نژاد از جلیلی در مصاحبه‌های مختلف نشان‌دهنده این موضوع است».

برخی چهره‌های دولتی، هم‌چون سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ وارشاد و خواجه‌سروری معاونش، حمید رسایی و مهدی کوچک‌زاده از اعضای حامی محمود احمدی‌نژاد در مجلس شورای اسلامی، در نخستین همایش انتخاباتی سعید جلیلی حضور پررنگی داشتند.

از سوی دیگر، خبرگزاری ایرنا و سایت شبکه‌ی ایران، هر دو متعلق به دولت، در دو روز گذشته، با تغییر موضعی آشکار، یادداشت‌هایی را در حمایت از سعید جلیلی منتشر کرده‌اند. این دو رسانه‌ تا پیش از این، از نامزدی اسفندیار رحیم‌مشایی حمایت می‌کردند.

روز شنبه، اسفندیار رحیم‌مشایی در تازه‌ترین اظهارات خود، در جمع گروهی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران حامی‌اش گفت: «من به شما یقین می‌دهم که راه احمدی‌نژاد قابل بستن نیست و اگر هر کسی به خیال خودش بخواهد این مسیر را ببندد از جای دیگری نضج می‌گیرد.» او با بیان اینکه اگر به او اجازه‌ی نامزدی در انتخابات می‌دادند قطعا پیروز می‌شد، راه حمایت از نامزدهای حاضر در صحنه را باز گذاشت و گفت که از هر نامزدی که راه احمدی‌نژاد را ادامه دهد، حمایت خواهد کرد.

این درحالی است که عبدالرضا داوری، از چهره‌های حامی مشایی، در سرمقاله‌ی روز یکشنبه روزنامه‌ی شهروند، سعید جلیلی را نماینده‌ی طبقه‌ی حزب‌الله متشکل از سپاه، بسیج و هیا‌ت‌های مذهبی دانست و گفت که عرصه‌ی انتخابات با رد صلاحیت هاشمی و مشایی خالی از نامزدی است که بتواند دو طبقه‌ی فرادست و فرودست جامعه را نمایندگی کند.

گفتنی است، روز شنبه، سعید جلیلی، سید محمد آقامیری، تحلیل‌گر سایت امنیتی بولتن‌نیوز را به عنوان رییس ستاد انتخاباتی در استان تهران معرفی کرد. آقامیری، رییس سابق سازمان نظام دامپزشکی و کارشناس اقتصادی در بخش بازرسی نهاد ریاست جمهوری بوده است. رییس ستاد انتخاباتی کل سعید جلیلی، علی باقری، معاون او در تیم مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ای و از نزدیکان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است.

منبع: تقاطع

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید