https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

از هدفمندسازی یارانه ها چه خبر؟


۱۳۹۲/۳/۱۸ - ۱۴:۴۷

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامداد خبر – مرکز مطالعات لیبرالیسم: انتظار می رفت با توجه به وضعیت وخیم اقتصادی بحث یارانه ها یکی از داغترین مباحث مناظره های انتخاباتی امسال باشد اما تا اینجای کار این اتفاق نیفتاده است. توزیع پول حاصل از هدفمندسازی یارانه ها اگر چه در زندگی بخشهای ثروتمند و متوسط بالای جمعه نقش مهمی بازی نمی کند اما در زندگی اقشار فقیر و طبقه متوسط رو به پایین نقش مهمی بازی می کند.  به همین دلیل موضع گیری در این زمینه می تواند آرای این بخش از جامعه را له یا علیه یک کاندیدا جابجا کند. احتمالا به همین دلیل است که هیچ یک از کاندیداها علیه این طرح موضعی نگرفته است و همه سعی کرده اند به شکلی حمایت خود را از آن اعلام کنند. در همین زمینه دفتر پژوهش و بررسی‌های خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی اقدام به انجام یک نظرسنجی تلفنی درباره یارانه‌ها کرده است. در این نظرسنجی ۴۲٫۴ درصد از مبلغ پرداختی یارانه ها راضی بوده و ۵۶٫۲ درصد ناراضی. همچنین ۶۸ درصد خواهان افزایش آنها و ۲۶ درصد مخالف افزایش آن بوده اند. ۳۴٫۷ درصد پاسخ دهندگان معتقد بوده اند دریافت  یارانه  وضع زندگی مردم را بهتر کرده است، ۳۴٫۶ درصد گفته اند دریافت یارانه وضع زندگی مردم را بدتر کرده و ۲۲٫۸ درصد هم نظری نداشته اند. در ادامه برخی اظهار نظرهای کاندیداها درباره یارانه ها را با هم می خوانیم .

غلامعلی حداد عادل: یارانه باید پرداخت شود ولی قانون را باید در آن به صورت کامل اجرا کند چنانکه یکی از انتقادات ما این بود که در دولت فعلی در بحث هدفمندی یارانه‌ها قانون به طور کامل اجرا نشد.اگر بخواهیم یارانه‌ها را از ۴۵ هزار تومان به ۲۵۰ هزار تومان برسانیم، نمی‌توانیم برای آن منابع مالی پیدا کنیم. اگر فاز اول را درست اجرا کنیم نیاز به اجرای فاز دوم نداریم.

سعید جلیلی: هدفمندی یارانه‌ها قانون مصوب مجلس است و طبق قانون باید اجرای آن با قوت ادامه پیدا کند.هدفمندی یارانه‌ها با یک منطق اقتصادی صحیح اجرا شده و امروز قانون شده و نباید به آن نگاه سیاسی داشت.

محسن رضایی: ما دو نوع یارانه تورمی و درآمدی داریم که تورمی مانند سکه داغ و درآمدی مانند سکه خنک است. پرداخت ۴۵ هزار تومان یارانه چون تعهد دولت است؛ راهی جز ادامه آن نداریم… در مرحله دوم که ۶۰ هزار تومان و درآمدی است، سودی سر ماه دست مردم می‌آید، به طوری که ماهانه ۱۱۰ هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند که ۶۰ هزار تومان آن درآمدی است.

حسن روحانی: در کنار یارانه نقدی،‌ باید یارانه کالایی به مردم داده شود.هدفمندی یارانه‌ها برای این است که به تولید علامت درست بدهیم که به کدام جهت حرکت و سرمایه‌گذاری کند و عدالت اجتماعی در کشور ایجاد کنیم.تا زمانی که فاز اول را درست نکرده‌ایم نباید فاز دوم را اجرایی کنیم.متاسفانه دولت به جای اجرای این قانون، سهم تولیدکنندگان را پرداخت نکرد.

محمد رضا عارف: بخشی از قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد که من با اصل اجرای آن موافقم، اما روش‌های اجرا باید اصلاح شود.متاسفانه دولت به بخشی از این مساله پرداخت ولی توجهی به تولید که باید از محل ۳۰ درصد منابع آزاد شده حمایت شود که عرضه و تقاضا به هم نخورد، نداشت.

محمد غرضی : یارانه حق مردم است چرا که این اختلاف درآمد بسیار سنگین است. ما در دولت‌های مختلف بحث اجرای هدفمندی یارانه‌ها را داشتیم و من اولین کسی بودم که این مسئله را مطرح کردم.اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نباید مدیریت کشور را تحت تاثیر قرار دهد و یارانه باید به نحوی اخذ و صرف شود که سطوح اقتصادی کشور به هم نخورد. یارانه باید از کالایی اخذ شود که کمترین موج اجتماعی را ایجاد می‌کند. وقتی که اخذ یارانه از تمامی حامل‌های انرژی و آب و برق به صور مختلف صرف و اخذ می‌شود و زمانی که به جامعه تزریق می‌شود به سمتی می‌رود که موجب توقف در عرصه تولید می‌شود.

باقر قالیباف: لبته بنده حتما هدفمندی یارانه ها را حفظ می کنم و معتقدم حتما باید به مناطق روستایی و دور دست و مخصوصا در حوزه کشاوری در روستاها یارانه تولید پرداخت شود.در این راستا یک سری از یارانه ها باید به صورت مستقیم و یک سری دیگر به صورت غیر مستقیم پرداخت شود.

علی اکبر ولایتی: هر دولتی بیاید موظف است هدفمندسازی یارانه‌ها را اجرا کند و در این طرح طبقات کم در‌آمد جامعه یارانه دریافت کنند ولی با اتخاذ تدابیری درست، قشر ثروتمند از دریافت یارانه منع شوند.اشکال کار در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها است به صورتی که این قانون فقط تقسیم کردن پول را اجرا کرد و در این خصوص صنعت خوابیده است.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید