https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

سعید قاسمی نژاد: ما خواهان موفقیت آقای روحانی هستیم


۱۳۹۲/۵/۱۲ - ۱:۰۳

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


 بامداد خبر-  دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای ایران اخیرا در نامه ای  خطاب به رئیس جمهور منتخب پیشنهادات هیجده گانه ای را مطرح کرده اند. درباره این نامه و انتخاب آقای روحانی با سعید قاسمی نژاد دبیر کل این گروه به گفتگو نشسته ایم که متن آن در ادامه می آید.

بامداد خبر: انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و آقای روحانی پیروز شد، موضع دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال ایران درباره انتخابات چه بود؟ آیا انتخابات را تحریم کردند و اگر نه از چه کسی حمایت کردند؟

قاسمی نژاد: موضع گروه این بود که گروه موضع رسمی ندارد. جمعی در انتخابات شرکت نکردند و جمعی هم در انتخابات شرکت کردند و به آقای روحانی رای دادند. اکثریت البته با کسانی بود که شرکت نکردند.

بامداد خبر: اگر اکثریت اعضا شرکت نکرند چرا موضع رسمی نگرفتید؟

قاسمی نژاد: احساس ما این نبود که استدلالهای هیچ یک از دو طرف بحث استدلالهایی آنقدر قاطع است که بتواند طرف مقابل را مجاب کند. اگر موضع رسمی می گرفتیم عدم تبیعیت از موضع رسمی گروه تخلف تشکیلاتی محسوب می شد و احساس ما این نبود که درباره شرکت یا عدم شرکت موضعی اینقدر قاطع داریم.

بامدادخبر: ولی بسیاری از اعضای گروه و از جمله خود شما نسبت به شرکت در انتخابات موضع مخالف جدی داشتید.

قاسمی نژاد: بنده که عرض نکردم موضع شخصی نداشتیم عرض کردم در بحثهای درون گروه به این نتیجه که باید موضع تشکیلاتی بگیریم نرسیدیم و اعضا آزاد بودند چه موضعی بگیرند.

بامدادخبر: حالا پس از انتخاب آقای روحانی موضع گروه شما چطور است؟

قاسمی نژاد: موضع ما این است که ایشان اگر کار مثبتی بکند ما خوشحال می شویم، سعی می کنیم کمک کنیم و از نتیجه اقدامات ایشان برای تقویت تشکیلات و جامعه مدنی استفاده کنیم. ما خواهان موفقیت ایشان در اصلاح اوضاع اقتصادی کشور، خارج کردن کشور از انزوا و باز کردن فضای سیاسی و فرهنگی کشور هستیم. اگر هم کار خاصی نکند که در واقع اتفاق خاصی نیفتاده است.  گروه متنی را خطاب به ایشان آماده کرده است که در آن درباره موضوعات مهمی که دولت ایشان می تواند و باید منشا اثر باشد پیشنهاداتی شده است. این پیشنهادها در سه دسته طرح شده اند. دسته اول  موضوعاتی هستند که هر رئیس جمهوری اعم از اصولگرا یا اصلاح طلب یا کندرو یا تندرو باید و می تواند به آنها بپردازد و هم به نفع کشور است و هم به نفع خود نظام حاکم. دسته دوم مسائلی هستند که ایشان  از موضع یک فرد معتدل معتقد به نظام می تواند به آنها بپردازد. دسته سوم مسائل و موضوعات و راهکارهایی هستند که ایشان اگر به آنها بپردازد به اردوگاه دموکراسیخواهان قدم گذاشته است.

به نظر ما عمده موضوعات اقتصادی مطرح شده را هر رئیس جمهوری، از هر جناحی که باشد می بایست انجام بدهد. پیشنهادات مطرح شده در عرصه سیاست خارجی و فرهنگی  را ایشان از یک موضع اعتدالی می تواند پیگیری کند. عمده پیشنهادات مرتبط در حوزه  سیاسی نیز پیشنهاداتی هستند که انجامشان ایشان را به اردوگاه دموکراسیخواهان نزدیک می کند.

بامداد خبر: آیا امیدوارید که آقای روحانی در دوره ریاست جمهوریش هیچ یک از پیشنهادات مطرح شده را عملی کند.

سعید قاسمی نژاد: ما دلیلی نمی بینیم که ایشان نتواند ارز را تک نرخی کند یا به خصوصی سازی وزارت آموزش و پرورش نپردازد یا لایحه ای برای تغییر قوانین ورشکستگی به مجلس نبرد یا …. اگر در اصلاحات اقتصادی حداقلی هم از ایشان کاری برنیاید مشکل از شخص ایشان هست. برخی پیشنهادهای دیگر نیازمند اراده ای جدی تر و پیگیری بیشتر و هماهنگیهایی با دیگر بازیگران عرصه قدرت است که باید دید ایشان در آن زمینه چه می توانند بکنند ولی عمده پیشنهادهای اقتصادی کاملا در حوزه اختیارات مطلق ایشان است و عملی نشدنشان نشانه این است که یا  ایشان بر خلاف ادعاهایشان دغدغه اصلاح اقتصاد بیمار ایران را ندارند یا اینکه ساختار سیاسی ایران اجازه اصلاحات حداقلی اقتصادی را هم نمی دهد.

One Response to سعید قاسمی نژاد: ما خواهان موفقیت آقای روحانی هستیم

  1. Pingback: «دولت روحانی و کلیدی که به قفل آمیا نمی خورَد» « Radio Koocheh

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید