https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

گزارش تصویری: تجمع سوری‌های مقیم تورنتو در یادبود کشته‌شدگان حملات موشکی اخیر سوریه


۱۳۹۲/۶/۲ - ۸:۵۶

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – سیاوش صفوی: روز پنج‌شنبه (۲۲ آگِست-۳۱ مرداد) گروهی به نام «سوریه ما را نجات دهید» (Save Our Syria) برای آگاهی‌رسانی درباره‌ی وضعیت بحرانی این کشور تجمعی را در یکی از میدان‌های شهر تورنتو در کانادا برگزار کردند. حاضران در این تجمع که حدود ۵۰ نفر بودند پلاکاردهایی در محکوم کردن بشار اسد و نیز عکس‌هایی از قربانیان حملات موشکی اخیر ارتش دولتی سوریه را که بیشتر آن‌ها کودکان خردسال بودند در دست داشتند.

متن زیر حاصل گفتگوی من با یکی از شرکت‌کنندگان در این تجمع است با یادآوری این نکته که مصاحبه‌شونده تنها پس از اینکه مطمئن شد من تنها قصد خبررسانی دارم و هیچ وابستگی به رهبران حکومت ایران، به ویژه علی خامنه‌ای و محمود احمدی‌نژاد ندارم، حاضر به گفتگو با من شد.

دلیل این تجمع اعتراضی چیست؟

این یک تجمع برای بزرگداشت روح شهدایی است که دیروز در سوریه در اثر حملات ارتش اسد به مناطق غیر نظامی در حومه دمشق به خاک افتادند. مناطقی که شورشیان مسلح در آن‌ها حضور نداشتند.

آیا از تعداد کشته‌ها آمار دقیقی دارید؟

از آنجا که بسیاری از کشته‌شدگان در خانه‌های خود هستند هنوز آمار دقیقی از تعدادشان نداریم ولی هر دقیقه این آمار بالا‌تر می‌رود و تاکنون به حدود ۱۳۰۰ قربانی رسیده است.

درخواست و هدف شما از برگزاری چنین تجمعی چیست؟

اول اینکه ما می‌خواهیم احساس خود را به برادران و خواهران‌مان در سوریه نشان بدهیم و به آنان بفهمانیم که تنها نیستند. دیگر اینکه ما از شهروندان کانادا می‌خواهیم که برای کمک به سوریه گام بردارند. سفیر کانادا در سازمان ملل یکی از تنها مقاماتی بود که در این دو روز سخنانی قابل درک و منطقی بر زبان آورد. او گفت اگر سازمان ملل حاضر به مداخله در سوریه برای نجات مردم نیست، کشورهایی چون کانادا باید به تنهایی دست به کار شوند. ما از شهروندان کانادایی می‌خواهیم تا برای نمایندگان خود در پارلمان نامه بنویسند و از آنان و دولت کانادا بخواهند که جلوی چنین قتل‌عام‌هایی را در سوریه بگیرد. حتی اگر حملات شیمیایی و بیولوژیکی در کار نبود، کماکان بمباران و موشک‌باران‌ها ادامه دارد و تقریبا هر روز حداقل ۱۰۰ نفر کشته می‌شوند.

آیا شما مطمئن هستید که حمله شیمیایی صورت گرفته؟

براساس تحقیقات اولیه و واکنش‌هایی که بدن قربانیان نشان داده‌اند، به نظر می‌رسد که در این حملات از گاز سارین استفاده شده است.

از همسایگان سوریه چه انتظاراتی دارید؟ آیا برای آنان پیامی دارید؟

بله. ما از همسایگان سوریه و خصوصا ایرانیان می‌خواهیم تا همبستگی خود را با مردم سوریه نشان بدهند. نگذارید رژیم‌ها در منطقه برای روابط بین کشور‌ها تصمیم بگیرند. سرنوشت مردم سوریه برای ما بسیار مهم است اما مردم ایران نیز برای ما مهم هستند. و ما از آنان می‌خواهیم که مخالفت خود را نشان بدهند چون می‌دانیم آن‌ها با رفتار دولت ایران در سوریه موافق نیستند.

به نظر می‌رسد شما رژیم ایران را نیز در وقایع سوریه مقصر می‌دانید.

البته! بدون شک رژیم ایران را نیز مقصر می‌دانیم. اما اینکه مردم ایران را سرزنش کنم، شاید. بخشی به خاطر اینکه مخالفت خود با سیاست‌های رژیم ایران در سوریه را نشان نمی‌دهند. سلاح‌هایی که اسد برای کشتن مردم سوریه استفاده می‌کند، حکومت ایران در اختیار او قرار می‌دهد. ولی مالک واقعی این سلاح‌ها مردم ایران هستند. پس به نظرم بخشی از گناه بر گردن آن‌ها است چون جلوی رژیم ایران را نمی‌گیرند.

This slideshow requires JavaScript.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید