https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

تهران در میان ده شهر غیرقابل زیست و ملبورن بهترین شهر جهان اعلام شد


۱۳۹۲/۶/۶ - ۲۲:۰۳

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


بامدادخبر – مرکز مطالعات لیبرالیسم: گزارش سال ۲۰۱۳ اکونومیست از «قابل زیست بودن» شهرهای جهان منتشر شده است. در صدر لیست برای دومین بار نام ملبورن به چشم می‌آید. در میان ده شهر بر‌تر جهان استرالیا با چهار شهر در رده اول به سر می‌برد. اگر اوکلند نیوزیلند را هم اضافه کنیم قاره اقیانوسیه پنج شهر از ده شهر بر‌تر جهان را به خود اختصاص داده است. سه شهر ونکوور، تورنتو و کلگری از کانادا در رده‌های سو م و چهارم ایستاده‌اند تا سر آمریکای شمالی بی‌نصیب نمانده باشد و در این میان اروپا نیر با دو شهر حضور دارد. وین در جایگاه دومین شهر و هلسینکی در جایگاه هشتم ایستاده است. ایالات متحده در این میان بی‌نصیب مانده است. به نظر می‌رسد بهترین شهرهای جهان برای زیستن شهرهایی با جمعیت متوسط، با تراکم کم و واقع شده در کشورهای صنعتی پیشرفته هستند.

تهران اما در میان ۱۰ شهر غیر قابل زیست جهان جای گرفته است. از میان ۱۴۰ شهر، تهران در جایگاه ۱۳۱ قرار گرفته است. غیرقابل زیست‌ترین شهر جهان در سال ۲۰۱۳ اما دمشق است که درگیر جنگ داخلی است. بعد از دمشق، نام داکا در بنگلادش، پورت مورسبی، لاگوس در نیجریه، هراره در زیمباوه و الجزیره در الجزایر می‌درخشد. تهران در عرصه زیرساخت‌ها از ۱۰۰ نمره ۳۳. ۹ و در فرهنگ و محیط زیست نمره ۳۵. ۹ گرفته است. در امکانات آموزشی ۵۰، در امکانات بهداشتی ۶۲. ۵ و در امنیت ۵۰ نصیب تهران شده است.

بوگوتا در کلمبیا، هراره در زیمباوه و دوبی سه شهری هستند که طی پنح سال اخیر بیش از باقی شهرهای توانسته‌اند نمره قابل زیست بودن خود را ارتقا بدهند. در مقابل دمشق، تریپولی و قاهره بیشترین سقوط را داشته‌اند.

منبع: اکونومیست

This slideshow requires JavaScript.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید