Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

فرشته گیلکی از زبان خودش – قسمت دوم


۱۳۹۲/۶/۹ - ۷:۳۰

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


BamdadKhabar-Fereshteh_Gilaki

بامدادخبر- پس از گفتگوی هفته پیش بامدادخبر با فرشته گیلکی، وی ابعاد جدیدی از ماجرای اختلافات خود با خانواده برادرش را در اختیار این وبسیات قرار داده است. وی به ازدواج برادرش بهرام گیلکی با رقیه دانشگری در افغانستان اشاره می کند و می گوید بهرام گیلکی در زمان ازدواج همچنان در عقد ازدواج با دختری دیگر بوده است. این در حالی است که رقیه دانشگری نیز کوتاه زمانی پس از انقلاب با فردی به نام جواد، علیرضا اکبری شاندیز، که مسئول مسئول شاخه کردستان سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) بود، ازدواج کرده بود. در سال ۱٣۶۱ جواد در کردستان دستگیر شده و در اواخر سال ۱٣۶۵ اعدام می شود، اما از زمان ازدواج بهرام گیلکی و رقیه دانشگری اطلاعی در دست نیست.

در این قسمت از مصاحبه فرشته گیلکی ابتدا به بیان اساس اختلافاتش با برادرانش و همسر برادرش -بهمن گیلکی-  پرداخته، از این که بهرام گیلکی و همسرش رقیه دانشگری هیچ کمکی به وی که از ناراحتی کبدی رنج می برده و در عین حال دخترش به فلج مغزی (Cerebral palsy) مبتلا بوده، نکرده اند گله می کند و در نهایت به معرفی علایق شخصی اش مانند موسیقی، فیلم، شهر و برنامه موبایل مورد علاقه اش می پردازد.

برای معرفی بهتر رقیه دانشگری برای مخاطب، چند نمونه از حضور سیاسی وی در ادامه خواهد آمد. وی که بیشتر با نام فران شناخته می شده، بنا به گفته عرفان قانعی فرد مدعی شده که در زندان ساواک به وی تجاوز کرده است، ادعایی که تکذیب آن توسط ثابتی از مقامات امنیتی حکومت پهلوی، علیرضا نوری زاده و عرفان قانعی فر واکنش شدید نیروهای چپ را برانگیخت.

در بخشی از کتاب خاطرات زندان احمد احمد نیز در مورد بازداشت گسترده اعضای سازمان به واسطه اشتباه شدید امنیتی رقیه، آمده است: «هنگامی که ساواک از به حرف در آوردن رقیه مأیوس شد افسری از شهربانی با فریب به او نزدیک شده و خود را فردی مذهبی و دلسوز او جا می زند، دانشگری به خاطر رفتار فریبکارانه او اعتمادش جلب شده و شماره تلفن مادرش را در اختیار او قرار می دهد تا به این طریق خبر سلامتی و علت غیبت طولانی خود را به خانواده اش برساند، افسر شهربانی هم شماره را در اختیار ساواک می گذارد، به این ترتیب با کنترل شماره تلفن خانه پدر رقیه دانشگری باقی افراد نیز لو رفته و دستگیر می شوند».

ایرج مصداقی در مصاحبه ای با نشریه آرش با عنوان “سنگ بنای سه دهه کشتار و جنایت” بخشی از یک مصاحبه با رقیه دانشگری مربوط به نشریه کار شماره۱۲۰ به تاریخ ۷ مرداد ۱۳۶۰ در توجیه اعدام نوجوانان و جوانان در ابتدای انقلاب را نقل می کند: «قبل از این که به مسئله ی اعدام تعدادی از دختران و پسران جوان توسط دادگاه انقلاب بپردازیم[منظور اعدام کودکان و نوجوانان است] لازم است اول به عوامل و شرایط به وجود آورنده این قبیل خشونت ها توجه کنیم و مسئله را نه صرفاً از جنبه عاطفی و اخلاقی- که به نوبه خود حائز اهمیت است- آن چنان که ضد انقلاب سعی در عمده کردن آن دارد، بلکه از زاویه ی مصالح و منافع انقلاب بررسی کنیم. هواداران سازمان در موقعیت خطیر کنونی باید وظایف خود را هوشیارانه تر و قاطعانه تر از پیش انجام دهند. افشای دسیسه های ضد انقلاب و شناساندن سیاست های ضدانقلابی گروهک ها در محیط کار و در میان خانواده ها و در هر کجا که توده حضور دارند جزو وظایف مبرم هواداران مبارزه است».

قسمت پیشین مصاحبه فرشته گیلکی را اینجا بشنوید.

One Response to فرشته گیلکی از زبان خودش – قسمت دوم

  1. gilaki fereshteh Reply

    ۱۳۹۳ تیر ۲۹ at ۱۰:۱۵ قبل از ظهر

    Indeed.check out my videos for more https://www.youtube.com/dashboard?o=U

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید