Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

حسین رونقی ملکی همچنان در اعتصاب غذا


۱۳۹۲/۶/۱۴ - ۱۲:۵۴

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


 بامدادخبر –Hossein- Ronaghi حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر زندانی هنوز در اعتصاب غذا به سر می‌برد. مادر حسین رونقی، زلیخا موسوی نیز در همراهی با حسین و در اعتراض به وضعیت نامناسب او دست به اعتصاب غذا زده است.

حسین رونقی از بازداشتی‌های پس از خرداد ۱۳۸۸ و انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری است که در تاریخ  ۲۲ آذرماه ۱۳۸۸ به همراه برادرش حسن رونقی بازداشت شد و یک سال را در سلول انفرادی به سر برد. حسین رونقی با نام مستعار “بابک خرمدین” نامی شناخته شده در فضای سایبری است که سال‌ها در زمینه ساخت فیلترشکن و شیوه‌های عبور از فیلترینگ در ایران فعالیت داشته است.

حسین رونقی در اثر شرایط نامساعد زندان از ناراحتی کلیوی رنج می‌برد و به تشخیص پزشکان باید بیرون از زندان به مداوا بپردازد در حالی که مقامات مسئول در روند درمان این زندانی اختلال ایجاد کرده و پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ در حالی که در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد او را به زندان برگردانده‌اند.

این زندانی سیاسی در اعتراض به وضعیت موجود خود و سایر زندانیان از جمله ابوالفضل عابدینی که از زندان اوین به زندان اهواز منتقل شده است از تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ مجددا دست به اعتصاب غذا زده است. چند روز پس از آغاز اعتصاب غذای رونقی، مادر این زندانی، زلیخا موسوی نیز در حمایت از خواسته‌های فرزندش اعتصاب عذا کرده است.

در این مدت که حسین رونقی ملکی در زندان به سر می‌برد نامه‌های متعددی با امضای کنشگران سیاسی و مدنی و حقوق بشری به امضا رسیده که در آن نسبت به وضعیت ناگوار حسین رونقی در زندان هشدار داده‌اند و حاکمیت را مسئول حفاظت از سلامتی و جان این زندانی دانسته‌اند. در همین راستا  شماری از زندانیان سیاسی در نامه‌ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه درباره وضعیت جسمی حسین رونقی هشدار داده‌اند. در این نامه آمده است:”ما هشدار می‌دهیم، هشداری جدی، که جان انسانی در بند ۳۵۰ در خطر است و با نگرانی اعلام می‌کنیم که چه بسا این هشدارنامه عن‌قریب به شهادت‌نامه‌ای جدید تبدیل گردد، ما مصرانه درخواست می‌کنیم تا دیر نشده و انسانی قربانی بی‌تدبیری‌ها و اهمال‌های مسئولین دادستانی تهران نشده است اقدام کنید که ممکن است فردا خیلی دیر باشد.”

همچنین ۱۲۰ نفر از فعالان سیاسی داخل و خارج ایران در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن عدم رسیدگی به وضعیت پزشکی رونقی ملکی نسبت به وضعیت این زندانی ابراز نگرانی کردند و آیت‌الله خامنه‌ای را مسئول جان حسین رونقی دانستند. در این بیانیه آمده است: “ما امضاء کنندگان این نامه که تلاش‌های حسین رونقی ملکی جهت گسترش جریان آزاد اطلاعات را مورد احترام می‌دانیم، ضمن اعلام حمایت از خواسته‌ها و مطالبات بر حق او اعلام می‌کنیم که مسؤولیت هرگونه پیامد جسمانی در خصوص وی، بر عهدهٔ مسؤولین جمهوری اسلامی، به ویژه شخص اول آن، آقای خامنه‌ای است زیرا که این سهل انگاری‌ها و قانون شکنی‌ها در نهاد‌ها و مراجعی مانند قوۀ قضاییه صورت می‌گیرد که رؤسای آن طبق قانون اساسی منصوب ایشان هستند.”

در میان امضا‌کنندگان این بیانیه نام افرادی چون محسن سازگارا، آرش نراقی، احمد باطبی، محمد اولیایی‌فرد، عرفان ثابتی، فریبا داوودی مهاجر، سلمان سیما، بهزاد مهرانی، سیاوش صفوی و ایرج مصداقی به چشم می‌خورد.

از سوی دیگر در راستای اعتراض به وضعیت نامناسب حسین رونقی ملکی و درخواست شکستن اعتصاب غذا، سید محمد خاتمی رییس‌ اسبق جمهوری اسلامی در پیامی به رونقی خواستار پایان اعتصاب غذای وی شد. در این پیام آمده است که  بسیار متاسفم که هنوز سختگیری‌ها و تنگناهایی که برای بسیاری از مردم وجود داشت، ادامه دارد.

انتظار این بود که با تحول مبارکی که رخ داده است شاهد آزادی زندانیان و رفع محدودیت‌ها باشیم. ولی اینک می بینیم هنوز خیلی از عزیزان در بند از حقوق قانونی که دارند محرومند.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید