Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

رهبر ایران ۲۳ درصد صنایع دارویی بورس تهران را کنترل می‌کند


۱۳۹۲/۶/۱۶ - ۱۷:۰۹

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


khamanei32_363526563

مرکز مطالعات لیبرالیسم: علی خامنه‌ای رهبر حکومت ایران، علاقه زیادی به مالکیت شرکت‌های دارویی دارد. مدارک و اسناد نشان می‌دهد که او از طریق بنیادهایی که مستقیما زیر نظرش اداره می‌شوند، ۲۳ درصد بخش صنایع دارویی بورس تهران را کنترل می‌کند.

در ماه‌های اخیر بحث دارو و کمبود آن یکی از بحث‌های مهم محافل مطبوعاتی ایران بوده است. حکومت ایران که خود به دارو ارز تخصیص نمی‌دهد و از ترخیص دارو در گمرک جلوگیری می‌کند با استفاده از نارضایتی به وجود آمده و با کمک گروه‌های وابسته به خود در داخل و خارج کشور کوشیده است نارضایتی حاصل از کمبود دارو را به سرمایه‌ای برای جلب حمایت از سیاست هسته‌ای خود بدل کند.

اما صنایع دارویی کشور در اختیار چه کسانی هستند؟ نگاهی به ساختار بورس تهران نشان می‌دهد که قوه مجریه هم‌چنان مهم‌ترین بازیگر این عرصه است. بر اساس اطلاعات متعلق با اوایل ماه جولای، قوه مجریه عمدتا از طریق تامین اجتماعی، ۶۰٫۶۱% ارزش بازار صنایع دارویی را کنترل می‌کند. پس از قوه مجریه نوبت به آیت‌الله خامنه‌ای می رسد که ۲۲٫۹۹% ارزش بازار را در اختیار خود دارد. ۹٫۲۴% در اختیار بخش خصوصی، ۱٫۷۵% در اختیار آیت الله مهدوی کنی و ۵٫۴۱% با مالکیت نامشخص یا به عبارت بهتر مالکیت چندگانه است. در بخش صنایع دارویی ۲۷ شرکت ثبت نام شده‌اند. قوه مجریه ۱۴ شرکت، بخش خصوصی ۷ شرکت، آیت‌الله خامنه ای ۴ شرکت، و آیت‌الله مهدوی کنی ۱ شرکت را کنترل می‌کند. و یک شرکت نیز مالکیت چند‌گانه دارد.

One Response to رهبر ایران ۲۳ درصد صنایع دارویی بورس تهران را کنترل می‌کند

  1. خلیل Reply

    ۱۳۹۲ شهریور ۲۲ at ۱:۰۹ قبل از ظهر

    سلام،

    چنین اطلاعاتی باید کاملن مستند باشند. با نوشتن ” شاخص بورس تهران” مسئولیت نویسنده تمام نمی شود. این نوع گزراش ها اگر کاملن مستند نباشند، کارایی ندارند.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید