https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

مانیفست در مخالفت با خدمت سربازی و نظامی‌گری


۱۳۹۲/۷/۶ - ۲۱:۲۶

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


مرکز مطالعات لیبرالیسم – یکی از اولین اسنادی که در جهان برای مخالفت با «نظامی‌گری» منتشر شده است. مانیفستی است که توسط زیگموند فروید، آلبرت انیشتن، تویوهیکو هاکاوا، توماس مان، برتراند راسل و چند تن دیگر از مشاهیر زمان خود تهیه شده است. هر چند این متن نوشتاری ایده‌آلی برای بسط «حقوق بشر» و «صلح پایدار» برای همه انسان‌ها است اما این نوشتار یکی از اسنادی است که باعث شد بسیاری از کشور‌ها خدمت وظیفه اجباری را لغو و ارتش حرفه‌ای را که در وقت ضرورت به کار می‌آید، ایجاد کنند.

در حال حاضر در بیش از ۵۳ در صد کشورهای جهان که شامل ۱۰۵ کشور است خدمت وظیفه اجباری وجود ندارد. کشورهای همسایه ایران‌مان، هم‌چون افغانستان و عراق و عربستان هم از این جمله هستند.

مانیفست در مخالفت خدمت سربازی و سیستم نظامی

به نام انسانیت

برای سعادت همه شهروندان غیر نظامی که در خطر جنایت جنگی هستند، بخصوص زنان و کودکان، و برای خاطر مادر طبیعت که زخم خورده مانور‌های نظامی و جنگ‌ها است.

ما امضا کنندگان تقاضای برچیده شدن خدمت سربازی به عنوان یکی از مهم‌ترین و سرنوشت ساز‌ترین گام‌ها برای خلع سلاح عمومی را داریم.

ما پیام انسان گرایان قرن بیستمی را به یاد می‌آوریم:

«این باور ماست که ارتش با سیستم نظام وظیفه اجباری و لشکر‌های انبوه از افسر‌ها یک خطر سنگین برای صلح می‌باشد. خدمت سربازی اجباری شامل یک نظام تخریب شخصیت انسانی و ازبین برنده آزادی می‌باشد. زندگی پادگانی، آموزش‌های نظامی، اطاعت کورکورانه از فرمان‌های نظامی بدون توجه به احمقانه و غیر منصفانه بودنشان، و آموزش‌های نظامی برای قتل عام، به گور سپارنده احترام فردی، دموکراسی و حیات انسان است. این تحقیر شرافت یک انسان است که مجبور شود از جان خود دست بشوید و یا برخلاف می‌لش جان دیگری را بگیرد یا بدون باور به عدالت در رفتارش کاری را انجام دهد. حکومتی که به خود حق می‌دهد شهروندانش را مجبور به جنگ رفتن کند، در دوران صلح نیز هرگز به ارزش زندگی شهروندانش و سعادت زندگی آنان توجهی نمی‌کند. علاوه بر این، با سربازگیری اجباری روح خشونت طلبی در جان مردان در تاثیرپذیر‌ترین سن آنان ریشه می‌دواند. در آموزش‌های نظامی برای جنگ مردان جوان به مرور جنگ را اجتناب ناپذیر و حتی مطلوب می‌انگارند.»

«خدمت سربازی شخصیت فردی افراد را به سمت نظامی‌گری سوق می‌دهد و این شکلی از بردگی است. اینکه برخی ملت‌ها این سیستم را تحمل می‌کنند یک نشانه دیگر از اثر ناتوان کننده این سیستم می‌باشد. آموزش نظامی هنر کشتار را به جسم و جان انسان‌ها می‌آموزد. آموزش نظامی آموزش جنگ است و بقای روح جنگ را تداوم می‌بخشد و مانع ایجاد میل به صلح می‌شود.

بدین سان ما همه انسان‌ها را تشویق می‌نمائیم که خود را از سیستم نظامی‌گری‌‌ رها کنند و روش‌های مقاومت غیر خشونت آمیز را در راستای افکار ماهاتما گاندی و مارتین لو‌تر کینگ درخواست نمایند. همانگونه که آن‌ها خواستند: نرفتن به خدمت نظامی (توسط سربازان اجباری و سربازان حرفه‌ای)، نافرمانی مدنی، مقاومت در برابر هزینه مالیات جنگ، عدم همکاری با تحقیقات نظامی، تولیدات نظامی و تجارت اسلحه.

در عصر جنگ الکترونیک و دستکاری رسانه‌ها بر طبق وجدانمان نمی‌توانیم منکر مسئولیت خود برای کنش به موقع شویم. اکنون زمان آن است که ذهنمان و اجتماعمان را از نظامی‌گری بزدائیم تا بر ضد جنگ و هر آمادگی برای آن سخن بگوئیم.

اکنون زمان کنش است. اکنون زمان خلاقیت و زندگی در راهی است که جان دیگران را نجات دهد.

2 Responses to مانیفست در مخالفت با خدمت سربازی و نظامی‌گری

  1. Pingback: ۵۵% کشورهای خاورمیانه خدمت سربازی اجباری ندارند | خلیج فارس

  2. Orang Reply

    ۱۳۹۳ مرداد ۸ at ۳:۵۶ بعد از ظهر

    ۵۵% کشورهای خاورمیانه خدمت سربازی اجباری ندارند .

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید