Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

شیردال؛ تقلبی یا اصل؟


۱۳۹۲/۷/۲۲ - ۸:۱۵

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


BamdadKhabar-Shirdal

بامدادخبر – در حالی که مقامات جمهوری اسلامی، تحویل جام سیمین شیردال با قدمت ۲۷۰۰ ساله از سوی دولت آمریکا به ایران هم‌زمان با سفر حسن روحانی به این کشور را موفقیتی “فرهنگی” برای کشور دانسته‌اند، برخی رسانه‌ها از تقلبی بودن این جام خبر می‌دهند.

وبسایت تیبلمگ با استناد به مطلبی که اسکار وایت موسکارلا -یکی از مسوولین پیشین موزه متروپولیتن نیویورک- در این رابطه نگاشته، نه تنها این شیئ را تقلبی اعلام می‌کند، بلکه مدعی می‌شود شیردالی که به دولت ایران تحویل داده شده، یک شیئ تقلبی بدساخت است.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی پس از بازگشت از نیویورک گفته بود: «شیردال یک اثر تاریخی و ارزشمند بود که به ۲۷۰۰ سال قبل تعلق دارد و یک اثر ارزشمند است که از سال ۲۰۰۳ میلادی در آمریکا بوده است. قبلا تلاش‌هایی برای بازگرداندن آن انجام شده، ولی به نتیجه نرسیده بود. خوشحال هستیم که توانستیم یک اثر گران‌بها و ذی‌قیمت را از این سفر همراه خود بیاوریم. برای ملت ایران این آثار تاریخی بسیار ارزشمند است و ما باید آن را پاس بداریم، چون نشان‌دهندهٔ تمدن کهن ملت این سرزمین است.»

پس از اعلام برخی منابع ایرانی مبنی بر تقلبی بودن شیردال، محمدعلی نجفی، رییس سازمان میراث فرهنگی این امر را تکذیب کرد. اما بقایی، رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در مصاحبه‌ای با سایت تابناک با تاکید بر تقلبی بودن شیردال گفت: «رییس سازمان میراث فرهنگی که کارشناس نیست؛ کارشناسان اعلام کردند که این شی‌ء تقلبی است و تا به حال چندین مورد از این اثر در دنیا کشف شده است؛ هیچ مجموعه کارشناس معتبر در کشور این شی‌ء را بررسی نکردند تا آن را به عنوان یک شیء تاریخی تایید کنند.»

وی در ادامه افزود: «مسوولان میراث فرهنگی به جای این که در ابتدا یک تیم کارشناسی را معین کرده تا در مورد این شی‌ء نظر کارشناسی خود را ارائه کنند، این شی‌ء تقلبی را تأیید کرده و به کشور آورده و با جار و جنجال تبلیغاتی آن را به موزه ملی فرستادند. مگر موزه ملی جای اشیای تقلبی است و تازه اسم آن را حسن‌نیت آمریکایی‌ها در برقراری روابط بگذارند.»

با این حال، محمدعلی نجفی، رییس سازمان میراث فرهنگی ایران در این زمینه گفته است: «یک قاچاقچی این شیئ را در سال ۲۰۰۳ وارد آمریکا کرده و به مبلغ۹۵۰هزار دلار به یک آمریکایی فروخته بود. بنابراین فرض‌مان این است که این شی اصالت دارد.»

این در حالی است که اسکار وایت در این زمینه می‌نویسد: «شیردال یک تلاش ناموفق توسط سازنده‌اش در دوران مدرن است تا آن را به شکل شیئ باستانی درآورد.»

نشریه تیبلمگ در گزارش خود توضیح داد که «در سال ۲۰۰۳ یکی از فروشندگان شیردال به اتهام جعل محل اصلی کشف اثر بازداشت و محکوم به بازپرداخت هزینه به خریدار شد. پس از آن این اثر توسط اداره امنیت ملی نگهداری می‌شد و زمانی که اولین تصویر از آن منتشر شد، اسکار وایت در اولین نظر و با استناد به شکل شیپورها و نیز جنس بدنه شیردال، آن را جعلی دانست».

این نشریه می‌افزاید: «تجارت اشیاء عتیقه از شرق آن‌قدر سودآور است که بسیاری از کارشناسان را در هم‌دستی با فروشندگان برای اصل اعلام کردن اشیای تقلبی دودل می‌کند.»

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید