Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال: جنبش دانشجویی به آرمان‌های دموکراسی و حقوق بشر وفادار بماند


۱۳۹۲/۹/۱۶ - ۱۲:۳۳

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


ILSG-16azar

بامدادخبر: گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران، هم‌زمان با ۱۶ آذر، روز دانشجو، بیانیه‌ای را در تحلیل نقش کنونی جنبش دانشجویی در ایران صادر کرد.

این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار بامدادخبر قرار گرفته، با اشاره به شرایط جدید سیاسی در ایران بر لزوم «تبیین نسبت میان جنبش دانشجویی و حکومت» تاکید کرده و از فعالان دانشجویی خواسته تا هم‌چنان «منتقد» دولت و حکومت باقی بمانند و «وفاداری»‌‌شان را به «آرمان‌های دموکراسی و حقوق بشر» استمرار بخشند چرا که در غیر این‌صورت، نتیجه‌ی «حمایت بی‌چون و چرا» از دولت، «تحکیم بنیان‌های استبداد» خواهد بود.

متن کامل این بیانیه را در زیر بخوانید:

جنبش دانشجویی در ساختارهای استبدادی و بسته‌ای هم‌چون جمهوری اسلامی که امکان فعالیت احزاب و گروه‌های منتقد وجود ندارد، از آن رو اهمیت فزون‌تری می‌یابد که به عنوان جنبشی آرمان‌خواه و پیش‌رو می‌تواند مطالبات دموکراسی‌خواهانه و حقوق بشری جامعه را بیان و پیگیری کند؛ ماهیتی که البته هزینه‌های فراوانی را به ویژه طی سال‌های اخیر برای فعالان دانشجویی در ایران به همراه داشته است.

اینک که جمهوری اسلامی به دلایلی هم‌چون فشار خارجی و ورشکستگی اقتصادی ناگزیر بر طبل اعتدال و میانه‌روی می‌کوبد، تبیین نسبت میان جنبش دانشجویی و حکومت می‌تواند کیفیت و مسیر حرکت این جنبش را تا حدود زیادی مشخص کند. تاملی بر این نسبت در سه دهه‌ی اخیر، گویای آن است که هرگاه بدنه جنبش دانشجویی به حکومت نزدیک شده و نقش خود را به شاخه‌ای از احزاب حامی دولت تقلیل داده، نتیجه‌‌ای جز یأس و سرگشتگی برای این جنبش باقی نمانده است.

از سوی دیگر، در شش دهه حیات جنبش دانشجویی در ایران، اعتبار و آبروی این جنبش، نه به واسطه‌ی طلوع و غروب دولت‌ها بلکه به دلیل ماهیت اصلی آن در نقد مستمر شرایط کشور، ترسیم مطالبات آینده‌نگرانه در فرایند گذار به دموکراسی، و ایستادگی بر سر مطالبه‌ی آزادی و حقوق بشر بوده است.

امروز اگر جنبش دانشجویی به جای بیان و پیگیری این مطالبات دموکراسی‌خواهانه، به بهانه‌ی رویکرد اعتدالی، به حامی بی‌چون و چرای دولت تبدیل شود، نه تنها اعتبار و پایگاه اجتماعی‌اش را در نزد افکار عمومی از دست خواهد داد بلکه مهم‌تر از آن، اصلی‌ترین موتور جنبش دموکراسی‌خواهی ایرانیان را به جبهه‌ای فرتوت و ناتوان تبدیل خواهد کرد.

در این میان، همراهی جنبش دانشجویی با حکومت تحت عنوان مصلحت‌سنجی، چیزی جز سکون و ایستایی در فرایند پر فراز و نشیب مبارزه ایرانیان با استبداد دینی-نفتی به بار نخواهد آورد و این شرایط، تنها به تحکیم بنیان‌های استبداد خواهد انجامید.

ما “دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران” ضمن عرض شادباش به تمامی دانشجویان و جامعه دانشگاهیان به مناسبت فرا رسیدن ۱۶ آذرماه، جنبش دانشجویی را به استمرار وفاداری به آرمان‌های دموکراسی و حقوق بشر دعوت می‌کنیم و امیدواریم که این جنبش، روزی بسیار نزدیک نیل به چنین اهدافی را در ایرانی آزاد و آباد دست در دست همه اقوام و گروه‌های مختلف جشن بگیرد.

به امید آزادی همه یاران دبستانی

دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

۱۶ آذر ۱۳۹۲

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید