Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

گفتگو با جمشید اسدی درباره فساد مالی بزرگ در ترکیه


۱۳۹۲/۱۰/۱۰ - ۹:۳۲

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Jamshid Asadi

بامدادخبر-عبدالرضا احمدی: افشای بزرگ‌ترین فساد مالی و پول‌شویی در ترکیه و ارتباط آن با تحریم‌های اقتصادی علیه حکومت ایران بهانه‌ای شد تا به سراغ جمشید اسدی، اقتصاددان، برویم. آقای اسدی در این گفتگو، اتفاقات اخیر ترکیه را از دو حیث «رابطه اقتصادی ترکیه و ایران» و«عکس‌العمل مردم ترکیه» بررسی کرده است.

دور زدن تحریم‌ها و پول‌شویی از طریق شرکت‌های ایرانی

جمشید اسدی در خصوص علل اصلی جنجال اخیر در ترکیه می‌گوید:

«جمهوری اسلامی در این سال‌ها همیشه به دنبال راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها بوده است، یکی از این راه‌ها تاسیس شرکت‌هایی با مالکیت‌های صوری غیردولتی است که این شرکت‌ها بتوانند در کشورهای دیگر ضمن فعالیت‌های اقتصادی، کارهای مالی حکومت ایران را نیز انجام دهند و به طریقی پول به ایران ارسال نمایند. به‌طور مثال در خصوص ترکیه، حکومت ایران توسط کارگزارانی اقدام به تاسیس شرکت‌هایی در ترکیه نموده بود که این‌ها به اسم یک شرکت ترک ضمن فعالیت‌های اقتصادی، حکومت ایران را نیز منتفع می‌کردند و به نوعی به دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کردند، اما در همین شرکت‌ها وقتی بحث جابجایی ارقام بزرگ مالی مطرح است، نیاز به پشتیبانی مقاماتی رسمی کشوری مانند ترکیه است تا بتوانند با توجه به تحریم‌ها چنین ارقامی در سطح کلان را جابجا نمایند. به همین خاطر برای کسب رضایت این دولت‌مردان، معمولا رشوه‌های کلان پرداخت می‌شود و این مشابه اتفاقاتی است که در این روز‌ها در ترکیه رخ داده است و امروز افرادی مانند وزرای دولت و حتی فرزندان اردوغان را متهم به دریافت رشوه‌گیری کرده است.»

او ادامه می‌دهد: «اما یکی دیگر از انگیزه‌های تاسیس چنین شرکت‌هایی پول‌شویی است. امروزه برای مقابله با حواله و نقل و انتقال پول تروریست‌ها و قاچاق‌چیان موادر مخدر، دادوستد مالی در شبکه‌های بانکی تحت مراقبت است و به طور مثال دیگر مثل دهه‌های گذشته نیست که بشود چند چمدان پول را وارد سیستم بانکی یک کشور نمود بلکه این کار باید از طریق حواله‌های بانکی صورت گیرد به همین خاطر برای امکان‌پذیر بودن این نقل و انتقالات، نیاز به واسطه‌هایی است که بتوانند این امر را تسهیل کنند که قطعا این واسطه‌گری هم‌راه با رقم‌های بزرگ رشوه است.»

شکست سیاسی دولت اردوغان در پی اتهامات فسادی مالی در ترکیه

اسدی در خصوص تاثیرات سیاسی فسادهای مالی بر حزب اردوغان می‌گوید: «در کنار آسیب‌های اقتصادی، می‌توان گفت که یک مساله مهم سیاسی هم مطرح است که به عنوان یک ناظر روابط ایران و ترکیه می‌توانم آنرا مطرح نمایم. می‌توان گفت با روی کار آمدن دولت اسلامی اردوغان در این سال‌ها یک امید بسیار خوبی در دل بسیاری از شهروندان کشورهای اسلامی ایجاد شده بود که می‌توان با جهان در تعامل بود و باورهای مذهبی را هم نگه داشت و بدون هیچ تنش، حکومت دینی داشت و به آن اعتقاد داشت اما هرچه از عمر این باور که با روی کار آمدن دولت اردوغان جان گرفته بود گذشت، متاسفانه آن کارنامه پربار اولیه اردوغان با تنش‌افروزی‌های زیاد همراه شد، که این اقدامات بی‌شک آن باور را امروز قابل تردید کرده است.»

این اقتصاد دادن اضافه می‌کند: «دولت اردوغان با اقداماتی مانند ایجاد مسجد بزرگ در شهر به بهانه ملی‌گرایی و هم‌چنین مطرح کردن بحث حجاب، هم‌چنین اتهامات مالی اخیر، آسیب‌های جدی به این باور وارد کرده است به‌طوری‌که این اقدامات در ترکیه در این ماه‌ها تظاهرات بسیاری را در مخالفت با سیاست‌های دولت ترکیه ایجاد کرد هرچند اردوغان به جای پاسخ‌گو بودن این اتفاقات را به توطئه کشورهای دیگر و از جمله امریکا نسبت می‌دهد. در حالی که به‌طور مثال در خصوص امریکا می‌توان گفت که این کشور از پشتیبانان اصلی ترکیه در این سال‌ها بوده و از جمله برای پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، کمک‌های بسیاری کرده است.»

جنجال در ترکیه؛ آرامش در ایران

اسدی در خصوص ایران و واکنش مسوولان ایرانی در قبال اتفات اخیر در ترکیه می‌گوید: «از آنجا که دولت ایران وابسته به شرکت‌های غیردولتی است که به حکومت کمک می‌کنند مانند شرکت‌های بابک زنجانی، دلیلی نمی‌بیند تا به‌طور مثال با افرادی مثل بابک زنجانی که بسیاری معتقدند تنها با دارودسته احمدی‌نژاد در ارتباط بوده است برخورد نماید هرچند به باور من نمی‌بایست روابط وی را با برادران لاریجانی و هم‌چنین کارگزاران و یا هاشمی و باطبع با حلقه نزدیک به روحانی نادیده گرفت. به‌طور مثال ببینید امروز تکلیف بانک ملی و صادرات چه شده و بر سر امثال افرادی مانند پالیزبان که در مورد بسیاری از فسادهای مالی جمهوری اسلامی صحبت کرده‌اند، چه آمده است. به همین خاطر به باور من امروز هیچ علاقه‌ای در حکومت در خصوص برخورد با این عوامل نیست. چرا که “گر حُکم شود که مَست گیرند/ در شهر هر آنکه هست، گیرند»

One Response to گفتگو با جمشید اسدی درباره فساد مالی بزرگ در ترکیه

  1. حسن داودی Reply

    ۱۳۹۳ شهریور ۱۷ at ۱۱:۰۱ قبل از ظهر

    ممکن تست بفرمائید آقای هوشنگ اسدی دکترای جه رشته ای هستند که مثل آقای قرائتی در هر زمینه ای اظهار نظر می کنند. ما آخوندها را متهم می کنیم که سواد ندارند و در هر مقوله ای وارد میشوند در حالیکه این مرض مسری جامعه ایرانی است که اولا همه خودرا دکتر می خوانند و بعد از دریافت لقب دکتر مجاز به اظهار نظر در سیاست ، اقتصاد ، اقتصاد سیاسی ، روابط زناشوئی و….. میشویم

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید