Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

خشک شدن بیش از یک میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس


۱۳۹۲/۱۱/۱ - ۱۲:۳۵

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


11

بامدادخبر: به گفته‌ی “رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری” در ایران، بیش از یک میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس دچار خشک‌سالی شده‌اند و این جنگل‌ها به دلیل کشت و دامداری از سوی برخی افراد، به شدت آسیب‌ دیده‌اند.

خداکرم جلالی روز دوشنه (۳۰ دی-۲۰ ژانویه) در گفتگو با خبرگزاری “مهر” با تاکید بر ضرورت احیای جنگل‌های خشک و تخریب‌شده، گفت که ۱۵ درصدر از جنگل‌های زاگرس، «کاملا» خشک شده است.

وی در تشریح عوامل دیگری که به این جنگل‌ها آسیب می‌زند، افزود: «متاسفانه یکسری افرادی بهره‌برداری‌هایی را در بخش دام‌ها، کشاورزی و سوخت هیزمی از جنگل‌های زاگرس دارند که موجب آسیب به این جنگل شده است.»

به گفته آقای جلالی، هم‌اکنون «در ۶ میلیون هکتار جنگل‌های زاگرس، ۸۰۰ هزار هکتار زیر کشت رفته است» که این مساله «مشکلات زیادی» را برای این جنگل‌ها به همراه داشته است.

پیش از این در روز ۲۰ آبان‌ماه، خبرگزاری “مهر” در گزارشی از شیوه جدید زمین‌خواری و قاچاق چوب جنگل‌های شمال خبر داده بود که بر اساس آن، برخی از حاشیه‌نشینان با «خشکاندن سریع درختان» از طریق «پاشیدن اسید» بر تنه آن‌ها زمینه نابودی این جنگل‌ها را فراهم کرده‌اند.

این گزارش افزوده بود که در طول ۲ سال گذشته چیزی نزدیک به ۴ هزار اصله درخت که «اغلب از گونه‌های ارزشمند بلوط و سفید پلت با پایه‌های قطور و دارای مصارف صنعتی» بودند، از این جنگل قاچاق شده است.

مردادماه گذشته نیز نیروی انتظامی بدون توجه به قوانین و مقررات زیست‌محیطی کشور و به منظور ساخت جاده مرزی، بیش از ۱۰ کیلومتر در منطقه حفاظت‌شده گلول و سرانی در خراسان شمالی وارد شد و صد‌ها اصل از درختان ارزشمند ارس را قطع کرد.

این اقدام واکنش معصومه ابتکار، “رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور” را به دنبال داشت که شهریورماه گذشته با ارسال نامه‌ای به فرمانده نیروی انتظامی، ضمن تاکید بر این‌که این منطقه «به عنوان یکی از ارزشمند‌ترین زیستگاه‌های طبیعی کشور و رویش‌گاه گونه‌های ارزشمند گیاهی» محسوب می‌شود، از وی خواست که این پروژه هرچه سریع‌تر متوقف شود.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید