Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

تماس وزیر خارجه بلژیک با ظریف در خصوص وضعیت حمید بابایی، دانشجوی زندانی


۱۳۹۳/۱/۱۴ - ۹:۳۹

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Hamid-Babaei-before-trip-to-Iran

بامدادخبر: تلوزیون ار.تی.بی.اف بلژیک در یکی از بخش‌های خبری خود، گزارشی را از وضعیت حمید بابایی، دانشجوی دکترای فایننس دانشگاه لیژ این کشور که مرداد ماه سال گذشته در سفری به ایران از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و پس از آن در دادگاهی ده دقیقه‌ای، به ده سال حبس (شش سال حبس تعزیری و چهار سال حبس تعلیقی) محکوم شد پخش کرده است.

ترجمه‌ی فارسی چکیده‌ای از این گزارش در زیر می‌آید:

هنوز نمی‌توان از بحران در روابط بلژیک و ایران صحبت کرد ولی در این روابط مشکلی به وجود آمده است. حمید بابایی، یک دانشجوی ایرانی دانشگاه لیژ به دنبال سفر به ایران، توسط وزارت اطلاعات ایران بازداشت و به ۶ سال زندان محکوم می‌شود. از این دانشجو خواسته شده بود تا از دانشجویانی که در کشور بلژیک درس می‌خوانند برای آنها جاسوسی کند. وی این درخواست را رد می‌کند.

فلیپ هنسمان، مدیر سازمان عفو بین‌الملل در بلژیک می‌گوید: «دانشجویان در ایران به عنوان مرکز اعتراضات شناخته می‌شوند. فراموش نکنیم آنها بودند که شاه را سرنگون کردند.این را نباید فراموش کرد به همین دلیل رژیم ایران تلاش می‌کند به شدت مواظب آن‌ها باشد.»

حمید بابایی چون جاسوسی را رد کرد به زندان محکوم شد و این برای دانشگاهش پذیرفته نیست.

الین مولر، استاد فایننس دانشگاه لیژ و استاد مشاور تز دکترای او در این باره می‌گوید: «با اطمینان می‌توانم بگویم که حمید یک اکتیویست و فعال سیاسی نبود. او البته نسبت به مسائل ایران نظر داشت ولی هرگز ندیدم که حرکتی سیاسی از خودش نشان بدهد.»

این دانشجو را متهم کرده‌اند که از دولت بلژیک بورسیه گرفته است تا برای آن‌ها جاسوسی کند.

این درحالی است که توماس فروهلیشر، رییس دانشگاه لیژ تاکید می‌کند که او نیز مثل همه‌ی دانشجویانی که برای دکترا ادامه تحصیل می‌دهند، بدون در نظر داشتن ملیت‌شان بورسیه دریافت کرده است.

این گزارش، در پایان به سراغ وزیر امور خارجه بلژیک رفته است.

دیدیه رندرز، در پاسخ به پرسش خبرنگار تلویزیون آر.تی.بی.اف می‌گوید: «همین بعدازظهر با همتای ایرانی تماس گرفته شد. این‌طور احساس می‌شود که آنها مایل به کمک در این مورد هستند. ولی ما هم دسترسی به همه پرونده را نداشتیم و قبول کنید با یک مقاله در روزنامه امروز نمی‌توان همه چیز را تغییر داد. ما باید مرتب با ایرانیان در این مورد در تماس باشیم و گفتگو کنیم. گفتگو در باره پرونده حمید بابایی و متاسفانه پروندهای زیاد دیگر…»

حمید بابایی در حال حاضر منتظر دادگاه تجدیدنظر است. در این میان، تنها کسی که با او در ارتباط است همسرش است که وی نیز دانشجوی دکترا در بلژیک است و هم‌اکنون بدون پاسپورت در تهران گیر کرده است.

ویدئوی این گزارش را می‌توانید در اینجا ببینید.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید