https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

رانت‌خواران هفته: از قرارداد شهرداری و سپاه تا یارانه‌های میلیاردی به مطبوعات حامی حکومت


۱۳۹۳/۴/۳۱ - ۱۶:۴۰

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Ahmadi-Ghalibaf-FiroozAbadi-Weekly-Rent-Report

مرکز مطالعات لیبرالیسم – عبدالرضا احمدی: هم‌چون هفته‌های گذشته و در راستای شفافیت برای ایران به اخبار رانت و فساد در ایران در هفته‌ای که گذشت می‌پردازیم. در این گزارش، رانت در مطبوعات، و شهرداری تهران را بررسی خواهیم کرد.

روابط مالی غیر شفاف شهردار تهران

یکی از سازمان‌های خبر ساز در هفته‌ای که گذشت سازمان شهرداری تهران بود. انتخاب زهرا مشیر به عنوان عضو جدید هیات مدیره سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، انعقاد تفاهمنامه ۲۰ هزار میلیاردی شهرداری با قرارگاه خاتم و فروش و تغییر کاربری زمین ۱۶ هزار متری قیطریه اخباری بودند که این سازمان را مورد توجه رسانه‌ها قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، زهرا مشیر، همسر محمدباقر قالیباف که تا پیش از نیز به عنوان مدیر اداره فرهنگی و اجتماعی امور بانوان شهرداری تهران و مشاور شهردار با این سازمان فعالیت داشت با حکم قالیباف از تیر ماه جاری به عنوان عضو جدید سازمان فرهنگی شهرداری معرفی شد.

هرچند این نخستین بار نیست که اطرافیان شهردار تهران در این سازمان خبرساز می‌شوند. اردیبهشت ماه سال جاری نیز خبر بازداشت الیاس قالیباف، فرزند و مشاور وی در شهرداری تهران منتشر شده بود. بازداشتی که علت اصلی‌اش فساد مالی، ارتباط اقتصادی با بانک زنجانی و رضا ضراب عنوان شد.

با این وجود به نظر می‌آید حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از شهردار تهران است که ادامه فعالیت وی را بدون نظارت و بازخواست ممکن ساخته است. همچنین دیگر دلیل حاشیه امنیت برای فعالیت‌های قالیباف را باید در سابقه نظامی و رابطه او با سپاه پاسداران دانست.

رابطه و سابقه‌ای که هم عاملی برای قدرت عمل وی در شهرداری گردیده است و هم باعث سود سرشار از جانب وی برای نهاد سپاه شده است. افشای عقد قرارداد ۲۰ هزار میلیاردی شهرداری تهران با سپاه در هفته‌ای که گذشت، نمونه‌ای از این موارد است، قراردادی که به موجب آن بخش قابل توجهی از پروژه‌های عمرانی استان تهران به سپاه پاسداران واگذار شده است.

بر طبق این قرارداد که به امضای عیسی شریفی، قائم‌مقام شهردار و سید دادوش هاشمی، معاون مالی و اقتصاد شهری، از سوی شهرداری تهران و سرتیپ پاسدار جمال‌الدین آبرومند، معاون فرمانده کل سپاه و رئیس هیات مدیره بنیاد تعاون سپاه به همراه سید پرویز فتاح، مدیر عامل این بنیاد رسیده است واگذاری پروژه‌های عمرانی پایتخت به مدت چهار سال به سپاه واگذار گردیده است.

بعد از انتشار این تفاهم‌نامه بود که اعضای شورای شهر تهران اعلام کردند که این قرارداد بدون اطلاع آن‌ها به امضا رسیده است و از طریق رسانه‌ها از امضای آن مطلع شده‌اند. در حالی ‌که مخالفان قالیباف بر غیرقانونی بودن این این قرارداد اصرار دانند، موافقان او بر اختیار شهردار برای امضای چنین تفاهم‌نامه‌ای تاکید دارند.

البته این تنها نمونه اقدامات مالی غیر شفاف شهردار تهران نیست به‌ طوری که واگذاری محل احداث یکی از ایستگاه‌های متروی تهران به «شرکت اطلس ایرانیان» شرکت متعلق به «بنیاد تعاون سپاه پاسداران» را نیز می‌توان از این نمونه اقدامات شهرداری تهران عنوان کرد.

همچنین فروش غیر قانونی زمین ۲۰ هزار متر مربعی میدان میوه و تره‌بار شهید لواسانی (فرماینه) بدون مصوبه شورای شهر تهران به قیمت متری شش میلیون تومان نیز از پرونده‌های مبهم شهردار تهران است، ابهامی که مسجدجامعی آن را نشانه‌های «تبانی» خوانده است.

از استخدام غیر قانونی تا یارانه ویژه به مطبوعات در دولت احمدی‌نژاد

خبر دیگر هفته مربوط به استخدام غیر قانونی در دولت احمدی‌نژاد است. به گفته روزنامه آرمان به نقل از غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی از حدود ۶۵۰ هزار نفر کارمندی که به صورت رسمی، پیمانی یا قراردادی در دولت دهم استخدام شدند ۴۵۰ هزار نفر آن‌ها بدون نشر آگهی و امتحان استخدامی جذب این مراکز شده‌اند. همچنین بر اساس گفته جعفرزاده «حدود ۱۴ هزار نفر از این افراد» با مدرک زیر دیپلم و دیپلم استخدام شدند.

جعفرزاده همچنین از «تاسیس موسسات غیر قانونی» در دولت گذشته خبر داد و گفت: «۲۰۰ هزار سازمان و موسسه بر خلاف قانون در دولت‌های گذشته ایجاد شدند.»

این تخلفات آن‌چنان‌که جعفرزاده می‌گوید شامل استخدام غیر قانونی در آموزش و پرورش هم شده است، به طوری که به گفته‌ی او، ۲ درصد از ۷۶ هزار نفری که در دو سال گذشته در این سازمان استخدام شدند «بی‌سواد هستند»؛ ۱۴درصد نیز با تحصیلات مقطع ابتدایی؛ ۱۹درصد با تحصیلات مقطع راهنمایی؛ یک‌درصد با مدرک دیپلم و «۳۳درصد با ندرک بالا‌تر از دیپلم هستند که به اعتقاد جعفرزاده نشان‌دهنده «چیزی در حد فاجعه» در این حوزه است.

وی در خصوص این افراد می‌افزاید: ««متأسفانه در دولت گذشته عمده اطرافیان و خانواده‌های مسئولان، فرمانداران، استانداران و وزرا بدون هیچ ضابطه قانونی استخدام شدند به طور مثال دختر یکی از فرمانداران که الفبای زبان عربی را بلند نبود در آن دوران به‌عنوان معلم عربی استخدام شد و هم‌اکنون در حال تدریس درس جغرافیا است.»

اما انچه راه این تخلف را برای احمدی‌نژاد هموار کرده بود طرح «مهرآفرین» مصوبه ۳۰ آذر ۱۳۹۱ هیات دولت محمود احمدی‌نژاد بود، طرحی که به دولت امکان استخدام ۵۰۰ هزار نیروی جدید را داده بود، بر اساس این طرح هر استاندار می‌توانست حدود چهار هزار نفر را استخدام کند.

این طرح که از جمله حاشیه‌ساز‌ترین مصوبه‌های دولت احمدی‌نژاد در روزهای پایانی فعالیت‌اش بود، در زمان تصویبش هم با مخالفت‌هایی از سوی نمایندگان مجلس مواجه شده بود اما در ‌‌نهایت در بخشنامه اول آبان ماه سال گذشته که توسط محمود عسکری آزاد، جانشین سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در دولت یازدهم به دستگاه‌های اجرایی اعلام شد، اجرای آن متوقف شد و دولت یازدهم بعد از لغو این طرح، بخشنامه‌ای را به منظور جایگزین این طرح به سازمان‌ها و نهادهای وابسته به دولت ابلاغ کرد.

اما هفته گذشته دولت احمدی‌نژاد به خاطر اعطای یارانه‌های ویژه در حوزه مطبوعات نیز خبرساز بود. بر اساس گزارش فرارو در دوران دولت دهم روزنامه‌های هوادار وی یارانه‌های ویژه‌ای را دریافت کرده‌اند.

بر طبق این خبر ، محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، در نخستین سال دولت دهم، ۲۰ میلیارد تومان را به یارانه مطبوعات اختصاص داده است که از این مبلغ حدود ۵ میلیارد تومان به دو روزنامه «ایران و کیهان» رسیده است.

اما بر اساس این گزارش حتی بین رانت‌خواران این حوزه برخی رانت‌خوارترند به طوری که “موسسه ایران” با روزنامه‌ای ۳۲ صفحه‌ای، ویژه‌نامه‌های رنگارنگ و ویژه‌نامه‌های استانی در کنار کیفیت چاپ و تیراژ بالای آن، ۲/۲ میلیارد تومان یارانه گرفته است اما روزنامه کیهان که در کمیت و کیفیت انتشار، قابل قیاس با روزانه ایران نیست، یارانه‌اش ۶/۲ میلیون تومان بوده است.

بنا بر این گزارش ، روزنامه «عصر ایرانیان»به مدیر مسوولی «بیژن نوباوه» نیز در دولت احمدی‌نژاد طی سال‌های ۸۹ تا ۹۱ در مجموع ۹۰۰ میلیون تومان یارانه از ارشاد گرفته است. در همین مدت، روزنامه کم‌تیراژ «رسالت» حدود ۱/۵ میلیارد تومان و روزنامه «جوان» نیز نزدیک به ۲ میلیارد تومان یارانه نقدی دریافت کرده‌اند.

این در حالی است که در مقایسه با روزنامه‌های حامی دولت، روزنامه‌های منتقد دولت سهم کمتری از این یارانه‌ها داشته‌اند. برای نمونه، روزنامه شرق، در این بازه زمانی حدود ۴۰۰ میلیون تومان و روزنامه مردم‌سالاری، حدود ۷۰۰ میلیون تومان یارانه دریافت کرده‌اند.

بنا بر این گزارش می‌توان نتیجه گرفت که «حسین شریعتمداری»، مدیر مسوول روزنامه کیهان و نماینده علی خامنه‌ای در مؤسسه کیهان، «مرتضی نبوی»، مدیرمس.ول روزنامه رسالت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر پست، تلگراف و تلفن در دولت اول میرحسین موسوی، «سیدنظام‌الدین موسوی» مدیر مسوول سابق روزنامه جوان و مدیر فعلی خبرگزاری فارس، هر دو متعلق به سپاه پاسداران، «بیژن نوباوه‌ وطن» عضو دوره‌‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی افرادی بوده‌اند که از این مبالغ در این سال‌ها بهره‌مند شده‌اند.

نام روزنامه/مبلغ دریافتی (۸۸ تا۹۰)

کیهان ۶ میلیارد تومان

وطن امروز ۲/۲ میلیارد تومان

رسالت ۱/۵ میلیارد تومان

جوان ۲/۲ میلیارد تومان

عصر ایرانیان ۸۰۰ میلیون تومان

شرق ۴۰۰ میلیون تومان

مردم سالاری ۷۰۰ میلیون تومان

اعتماد ۳۰۰ میلیون تومان

آفتاب یزد ۳۰۰ میلیون تومان

 همشهری ۲۰۰ میلیون تومان

جام جم ۲/۵ میلیارد تومان

ایران ۵/۸ میلیارد تومان

رانت میلیاردی دیگر در واردات خوراک دام

خبر دیگر هفته مربوط به رانت‌خواری میلیاردی در واردات محصول دی.ال. متیونین (زمینه خوراک دام و طیور) توسط نمایندگی شرکت انگلیسی تکلون است. بنا بر گزارش روزنامه اعتماد و به نقل از محمد سادات ابراهیمی این شرکت با استفاده از ارز مرجع در سال‌های گذشته نسبت به واردات محصول دی.ال. متیونین اقدام کرده است و در حالی که باید هر کیلو از این محصول را مطابق ارز مرجع ۶۹۰۰ تومان در بازار عرضه می‌کرده، با چند برابر قیمت و گا‌ه تا ۳۰ هزار تومان به فروش رسانده است.

محمد سادات ابراهیمی، عضو هیأت رییسه کمیسیون کشاورزی در همین خصوص همچنین گفت: «با وجود لغو امتیاز این شرکت و قرار گرفتن نام آن در لیست سیاه وزارت صنعت، به دلیل وجود لابی‌هایی همچنان این سوء استفاده‌ها از بیت‌المال ادامه دارد.»

او اضافه کرد: «شرکت واردکننده تا ۵ برابر قیمت واقعی محصول از بیت‌المال سوءاستفاده کرده که با این اقدام غیرقانونی هزینه های زیادی بر مردم و دولت تحمیل شده است. مرغ‌داران و دام‌داران که خریداران اصلی متیونین همان زمینه خوراک دام و طیور به ناچار این کالا را به دلیل انحصاری بودن آن با هر قیمتی که شرکت انحصاری واردکننده تعیین می‌کرده است خریداری می‌کردند.»

اما جواد شریفی وکیل شرکت تکلون انگلستان در واکنش به این خبر ضمن تکذیب انحصارگری وارادت این محصول در ایران گفت: «نماینده عمده (مدیر دفتر) تهران کارمند استخدامی شرکت است که با وجوه حواله‌شده از شرکت مادر و تبدیل ارز دریافتی آن به ریال دفتر تهران را اداره کرده است و نقشی در قیمت‌گذاری و سود و زیان شرکت و سهمی از آن ندارد.»

وی افزود: «تمام اتهامات فوق که به یکی از واردکنندگان و مشتری شرکت به تکلون وارد شده بود در سال‌های گذشته مورد رسیدگی قرار گرفت و منتج به صدور دادنامه از شعبه ۱۱۷۲ مبنی بر برائت کامل شرکت و مدیر دفتر تهران شد و با توجه به اعتبار احکام قضایی طرح اتهام خلاف این موارد نشر اکاذیب و قابل پیگیری است.»

دو کلاه‌برداری ۱۴۰ و ۶۴ میلیاردی در جنوب ایران

از دیگر خبرهای رانتی این هفته خبر کلاهبرداری ۱۴۰ میلیاردی در جنوب ایران است. بنا بر گزارش مهر به نقل از سخنگوی قوه قضائیه در این پرونده فردی در یک شهر مدعی شده است به ازای سه ماه سپرده گذاری ۱۰۰ درصد سود ۶ ماهه سپرده گذاری ۱۹۷ درصد، ۱۸ ماه ۱۸۷ درصد و دو ساله ۲۴۸ درصد سود پرداخت می‌کند که از این طریق موفق شده است ۱۴۰ میلیارد تومان کلاهبرداری کند.

وی همچنین در خصوص کلاهبرداری ۶۴ میلیارد تومان شرکتی دیگر در جنوب ایران خبر داد و گفت: در‌‌ همان شهر فردی با تاسیس شرکت ۶۴ میلیارد تومان کلاهبرداری کرده است.

وی افزود: بخشی از این پول بازگشته است اما ۵۵ میلیارد تومان آن باقی مانده است. با مسدود کردن حساب فرد کلاهبردار و بستگانش که پول به حساب آن‌ها واریز شده بود مقداری از اموال پیداشده اما به میزان ۵۵ میلیارد تومان نیست. مردم نیز باید توجه کنند که یک بار از چند سوراخ گزیده نشوند. در حال حاضر متهم پرونده دوم بازداشت شده و در زندان است.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید