https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

اخبار هفتگی رانت و فساد در ایران؛ عدم واریز ۳۲هزار میلیارد تومان درآمد نفت به خزانه


۱۳۹۳/۵/۲۴ - ۲:۲۷

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Weekly-Rentiers

مرکز مطالعات لیبرالیسم-عبدالرضا احمدی: گزارش این هفته‌ی رانت و فساد در ایران به “ساخت‌وسازهای غیرقانونی”، “تصرف غیرقانونی زمین‌های دانشگاه هنر”، “امضای قرارداد بدون تشریفات مناقصه در وزارت راه” و “عدم واریز ۳۲ هزار میلیارد تومان درآمد نفت به خزانه” اختصاص دارد. این گزارش‌ها در راستای شفافیت برای ایران تهیه و منتشر می گردد.

ساخت و سازهای غیرقانونی در تپه‌های عباس‌آباد

اولین خبر هفته مربوط به ساخت و ساز غیرقانونی در تپه‌های عباس آباد تهران است. به گزارش معماری نیوز با توجه به وعده حسین هاشمی، استاندار تهران، مبنی بر توقف ساخت و سازهای غیرقانونی در این منطقه این امر همچنان ادامه دارد.

این ساخت و ساز‌ها که از یک سال پیش توسط ستاره اطلس پارس یکـی از شرکت‌های زیرمجموعه ایرانیـان اطلس متعلق به بانک انصاروابسته به سپاه پاسداران آغاز شده بود با توجه به وعده های مسئولان مبنی بر توقف آن همچنان ادامه دارد. شرکت اطلس در مورد مشخصات این پروژه که تنها مجتمع تجاری در تپه‌های عباس آباد است در سایت خود می‌نویسد: «زمین پروژه اطلس پلازا با متراژ حدودی ٧۵هزار مترمربع به شرکت ستاره اطلس پارس مجری پروژه مذکور واگذار شده است. مجوز کاربری تجاری، اداری، اقامتی پروژه توسط شورای شهرسازی شهرداری تهران که تنها مجوز تجاری در تپه‌های عباس‌آباد است، مصوب گردیده و براساس آن مجوز ساخت، توسط شهرداری منطقه سه صادر شده است. متراژ قابل‌ساخت پروژه ۴١١ هزار مترمربع بوده که ٧۵هزار متر آن تجاری، ٣٩ هزار متر اداری و ١٣ هزار متر اقامتی (هتل) مفید می‌باشد.»

این در حالی است که فرودین ماه سال جاری قالیباف در خصوص این منطقه گفته بود: «بنا بود همه این تپه‌ها تا بزرگراه شهید حقانی به ساختمان‌های دولتی اختصاص یابد، اما مقام معظم رهبری تاکید کردند این تپه‌ها تمامی سرمایه‌ای است که برای شهر تهران باقی مانده است، نباید در این زمین‌ها ساخت و ساز صورت بگیرد. بعدا در طرح جامع و تفصیلی آمد که اراضی عباس آباد باید به عنوان یک «مجتمع بزرگ فرهنگی، مذهبی، تفریحی و ورزشی» برای شهر تهران باشد. اگر عنایت حضرت آقا نبود مطمئنا اینجا را تماما ساختمان فرا گرفته بود و چنین فرصتی از شهر تهران گرفته می‌شد. جا دارد به عنوان یک خدمتگزار از دید باز ایشان تشکر کنم. ما هم به سهم خودمان تلاش کردیم این منطقه را براساس تدابیر ایشان آماده کنیم.»

حال با گذشت تنها نزدیک به پنج ماه از این سخنان شاهد  ساخت و ساز گسترده توسط یکی از شرکت‌های بانک انصار در این منطقه هستیم. با توجه به ممنوعیت ورود بانک‌ها به معاملات غیرمنقول و تشکیل شرکت‌های ساختمانی بر طبق ماده ۳۴قانون پولی و بانکی و همچنین ممنوعیت ساخت و ساز در این منطقه تهران، سوال اینجاست که شهرداری تهران چگونه توانسته است این زمین‌ها را به بانک انصار واگذار کند. هر چند که روابط مالی شهردار تهران و سپاه بسیار گسترده و غیر شفاف است. بطور نمونه انعقاد قرار داد  ۲۰هزار میلیاردی شهرداری تهران با سپاه در هفته‌ای که گذشت، نمونه‌ای از این موارد است، قراردادی که به موجب آن بخش قابل توجهی از پروژه‌های عمرانی استان تهران به سپاه پاسداران واگذار شده است.

امضای قرارداد بدون تشریفات مناقصه با شرکت واسطه چینی در وزارت راه

از دیگر خبرهای هفته، خبری مربوط به امضای قرارداد بدون تشریفات بین وزیر راه و شهرسازی و یک شرکت چینی است. به گزارش تقاطع ، وب‌سایت “اعتدال”، نزدیک به بخشی از دولت حسن روحانی، روز سه‌شنبه (۳۱تیر-۲۲جولای) تصویر نامه‌ای را منتشر کرده که که در آن عباس آخوندی، “وزیر راه و شهرسازی” از اسحاق جهانگیری، “معاون اول رییس جمهوری اسلامی” می‌خواهد تا “ضمن ترک تشریفات مناقصه”، برای احداث راه‌آهن سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان با شرکت مهندسی راه‌آهن چین (CREC) قرارداد امضا شود. تاریخ نگارش این نامه ۱۳بهمن ماه سال گذشته است.

به نوشته “اعتدال”، آقای آخوندی در حالی خواستار انعقاد با این شرکت چینی شده که «به جز شرکت‌های آلمانی-اروپایی شرکت دیگری توان ساخت قطارهای سریع‌السیر را ندارد» و وزارت راه، در واقع، خواستار انعقاد قرارداد با یک “شرکت واسطه” آن هم به «سه برابر قیمت» شده است.

بر پایه‌ی این گزارش، «قیمت پیشنهادی شرکت آلمانی برای احداث این راه‌آهن ۲تا ۲/۵میلیارد یورو است» اما شرکت چینی «هزینه‌ای نزدیک به ۷/۵میلیارد یورو را مطالبه کرده است».

گفتنی است در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از امضای قرارداد و توافق‌نامه با شرکت‌های چینی در عرصه‌های مختلف صنعت و انرژی ایران انتشار یافته است.

از جمله، اواخر خردادماه گذشته محمدعلی ایلخانی، “مدیرعامل شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور” از امضای توافق‌نامه با چینی‌ها برای “احداث فرودگاه جدید مشهد” خبر داد و گفت این توافق‌نامه در حالی به امضا رسید که «فرانسوی‌ها هم برای احداث فرودگاه جدید مشهد ابراز تمایل کرده بودند».

حسن پیوندی، “قائم‌مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی” نیز روز ۷خردادماه در گفتگو با خبرگزاری “مهر” با اشاره به “بازگشایی حدود ۴میلیارد یورو فاینانس چینی برای ۷طرح جدید صنعت پتروشیمی ایران” افزود که به زودی فاینانس چند طرح دیگر صنعت پتروشیمی توسط فاینانسورهای چینی بازگشایی می‌شود.

وی اضافه کرد که طبق توافق صورت‌گرفته با طرف‌های چینی «قرار است در مجموع به ۲۰طرح جدید صنعت پتروشیمی ایران منابع فاینانس خارجی اختصاص یابد».

اسماعیل جلیلی، یک عضو مجلس شورای اسلامی نیز روز ۴خردادماه به خبرگزاری “مهر” گفت که به دستور وزیر نفت، قراردادی به ارزش ۱۴۰میلیارد تومان با یک شرکت چینی برای “فاز دوم توسعه پتروشیمی” شهر مسجدسلیمان منعقد شده است.

اختلاس ۱۲میلیارد و ۶۱۰میلیون ریالی از حساب‌های بانکی

از دیگر خبرهای هفته خبر اختلاس در یکی از بانک‌های استان شیراز است. به گزارش تابناک به نقل از احمد علی گودرزی، فرمانده نیروی انتظامی استان فارس، در پی اعلام شکایت اداره حقوقی یکی از بانک‌های شیراز مبنی بر اختلاس مبالغی توسط یکی از کارمندان این بانک، مشخص شد که این کارمند با سندسازی و انتقال وجوه به حساب‌های دیگر مبلغ ۱۲میلیارد و ۶۱۰میلیون ریال اختلاس کرده است.

گودرزی همچنین در خصوص این اختلاس گفت: «با هماهنگی مقام قضایی حساب‌های فرد مورد نظر و اموالی که از این راه به دست آورده بود توقیف و متهم جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.»

عدم واریز ۳۲هزار میلیارد تومان درآمد نفت به خزانه

دیگر خبر ساز هفته شرکت نفتیران است. بنا به گزارش تسنیم این شرکت در جریان عملیات انتقال و ذخیره‌سازی نفت ایران در خارج از کشور طی سالهای ۲۰۱۰و ۲۰۱۱، معادل ۳۲هزار میلیارد تومان حاصل از درآمدهای نفتی را به خزانه واریز نکرده است.

بنا بر این گزارش بیش از ۲۰سال است که قراردادی بین شرکت نفتیران (نیکو) نماینده شرکت ملی نفت ایران با شرکت خطوط لوله نفت چند ملیتی عربی (SUMED) بسته شده است تا ایران در مخازن روتردام هلند – متعلق به شرکت نفتی شِل- از طریق خط لوله و مخازن نفتی شرکت سومِد و با عبور از مناطقی به نام «عین السخنا» (Ain Sukhna) و «سیدی کریر» (Sidi Kerir) – واقع در ابتدا و انتهای کانال سوئز- نفت‌خام خود را ذخیره ‌کند.

اما اسنادی که در این گزارش منتشر شده است نشان می دهد که میلیون‌ها بشکه نفت خام ایران بدون دلیل مشخصی در این ذخیره‌سازی‌ها  کسر  شده است. در واقع شرکت عربی سومد علاوه بر کسر دو‌ دهم درصدی از نفت انتقال داده شده از خطوط لوله مورد نظر که مورد پذیرش دو طرف قرارداد است، مقدار قابل توجهی از نفت‌ ذخیره‌ شده ایران را بر اساس تنظیماتی خلاف قوانین بین المللی به نفع خود کسر کرده است.

بر اساس سند ذیل، در سال ۲۰۱۰میلادی حدود ۴۴میلیون بشکه (۶/۲میلیون تن) نفت ایران کسر شده است؛ یعنی با محاسبه هر بشکه نفت خام ۱۰۰دلار، مبلغی حدود چهار میلیارد و ۴۰۰میلیون دلار از درآمدهای نفت ایران نادیده گرفته شده است.

در سال ۲۰۱۱ مقدار کسری نفت خام ایران، به ۵۷/۵میلیون بشکه (حدود ۸/۲میلیون تن) رسیده است یعنی مبلغی حدود پنج میلیارد و ۷۵۰میلیون دلار؛ البته این موضوع به تأیید نماینده طرف ایرانی یا‌‌ همان شرکت نیکو هم رسیده است.

با توجه به آمار و اسنادی که در این گزارش منتشر شده است، تنها در سال ۲۰۱۰و ۲۰۱۱، بیش از ۳۲هزار میلیارد تومان از درآمد نفت‌خام ایران بدون دلیل مشخصی به خزانه واریز نشده است.

تصرف غیرقانونی زمین‌های دانشگاه هنر توسط نهادهای دولتی

آخرین خبر هفته مربوط به تصرف غیرقانونی زمین‌های دانشگاه هنر در کرج توسط نیروهای سازمان قضایی نیروهای مسلح است. به گزارش معماری نیوز و به نقل از غلامرضا اکرمی رئیس دانشگاه هنر این زمین‌ها در زمان دولت نهم و دهم توسط سازمان زمین شهری کرج و بدون طی مراحل لازم و بصورت غیرقانونی به سازمان‌ها و نهادهای دولتی مانند دانشگاه پیام نور، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان قضایی نیروهای مسلح واگذار شده است.

وی در خصوص اقدام سازمان قضایی نیروهای مسلح برای تصاحب  بخشی از این زمین می گوید: «بعد از روی کار آمدن دولت جدید و بخصوص بعد از مسئولیت بنده در دانشگاه، سازمان قضایی نیروهای مسلح مدعی شده است که حدود ۶۰۰۰متر از این زمین توسط اداره راه و شهرسازی کرج به آن‌ها واگذار شده و این سازمان مدارک لازم در خصوص واگذاری را در اختیار دارد و بر همین اساس این سازمان با ورود به این زمین اقدام به ساخت و ساز غیرقانونی در این خصوص کرده است. لذا دانشگاه نیز با طرح موضوع در قوه قضائیه، شکایتی را تنظیم کرد که بر این اساس استانداری استان البرز نیز طی هفته گذشته دستور توقف هرگونه ساخت و ساز در این زمین توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح را صادر کرد.»

اکرمی در ادامه افزود: «علی رغم صدور دستور استانداری و اینکه این زمین در اختیار دانشگاه می‌باشد، بلدوزر‌ها جهت خاکبرداری و ساخت و ساز وارد این زمین شده که با ممانعت نیروهای حراست دانشگاه مواجه شدند. هرچند ورود نیروی انتظامی در تاریخ ۲۸اردیبهشت ۹۱به زمین دانشگاه با هدف دیوارکشی و بدون هماهنگی قبلی با مسئولان دانشگاه آن هم در روز تعطیل مسبوق به سابقه بوده است. همچنین بنده ضمن تماس تلفنی با دکتر ترکی رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح کرج، ضمن انتقاد به عملکرد این سازمان مبنی بر تصرف غیرقانونی زمین دانشگاه، خواستار رسیدگی به این موضوع از طریق مراجع صالحه شده و حتی اعلام کردم که در صورت طی مراحل قانونی، دانشگاه از صدور هر رای در این خصوص اطاعت می‌کند که متاسفانه این پیشنهاد مورد توجه و قبول رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح کرج قرار نگرفت.»

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید