https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

پاسدار مسعود مهردادی؛ مغز متفکر امپراطوری اقتصادی سپاه


۱۳۹۳/۸/۱۵ - ۱۷:۳۵

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


یوحنا نجدی – سعید قاسمی‌نژاد

“همراه اول” و “ایرانسل” دو اپراتور اصلی تلفن همراه در جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند. در این میان، “همراه اول” به عنوان یک شرکت به ظاهر خصوصی، با اقماری از شرکت‌های ریز و درشت متعلق به سپاه پاسداران احاطه شده است که تنها نام آن‌ها متفاوت به نظر می‌رسد و اغلب، اسامی شرکت‌ها و افراد مشخصی در آن‌ها تکرار می‌شود. مسعود مهردادی، محمدرضا مدرس خیابانی، علی حاجی باقری و مظفر پوررنجبر از جمله این افراد به شمار می‌روند.

پاسدار مسعود مهردادی، به کد ملی ۰۰۴۸۷۰۰۴۲۸ متولد سال ۱۳۳۷ در تهران، هرچند در حال حاضر از جمله پرنفوذ‌ترین افراد در بخش موبایل، مخابرات و حتی سیستم بانکی جمهوری اسلامی محسوب می‌شود اما تاکنون اطلاعات اندکی درباره وی منتشر شده است. این پاسدار پرده نشین، حتی زمانی که بر ریاست بزرگ‌ترین شرکت‌های موبایل و مخابرات جمهوری اسلامی نیز تکیه زد، تن به مصاحبه نداد جز در مواردی که ناگزیر برای ارائه آمار عملکرد این شرکت‌ها در میان خبرنگاران حاضر شد.

وی مدرک کار‌شناسی ارشد خود را از دانشگاه امام حسین تهران، دانشگاه مخصوص کادرهای سپاه پاسداران، دریافت کرد و در حال حاضر، گفته می‌شود که دانشجوی دوره دکترای مدیریت سیستم‌ها در همین دانشگاه است.

درباره سابقه وی در سپاه پاسداران اطلاعات چندانی منتشر نشده؛ تنها در جمع آوری آثار و خاطرات برخی از سپاهیانی که در جنگ با عراق کشته شدند، از وی تقدیر شده است. از جمله، در گردآوری خاطرات و یادداشت‌های سردار حسن باقری، از پاسدار مسعود مهردادی نیز در کنار افراد شناخته شده‌ای از سپاه پاسداران همچون یحیی رحیم صفوی، محمدباقر قالیباف، عزیز جعفری، قاسم سلیمانی، حسن پلارک و علی اکبر خوش لهجه قدردانی شده است.

گفته می‌شود که آقای مهردادی پیش‌تر مدتی مسئولیت لجستیک سپاه پاسداران را بر عهده داشته است. با این حال، وی نیز به جمع یاران خود در حلقه بنیاد تعاون سپاه پاسداران پیوسته است.

خبرگزاری “فارس”، متعلق به سپاه پاسداران، روز ۲۹ تیرماه سال ۱۳۸۷ گزارش داد که آقای مهردادی با تصویب هیات امنای بنیاد تعاون سپاه پاسداران به مدت دو سال به عنوان یکی از اعضای اصلی هیات مدیره این بنیاد منصوب شده است. سرانجام عضویت آقای مهردادی در هیت مدیره این بنیاد متمول سپاه پاسداران روز ۶ شهریورماه سال ۱۳۸۷ در روزنامه رسمی کشور به اعلام عمومی رسید. وی هم اکنون در این بنیاد، به عنوان “جانشین اقتصادی” فعالیت می‌کند.

mehrdadi

مسعود مهردادی، این عضو هیئت مدیره بنیاد تعاون سپاه، تقریبا بر صندلی هیئت مدیره تمامی شرکت‌های ریز و درشت و مهم تحت تملک سپاه پاسداران، از بانک انصار گرفته تا شرکت مخابرات ایران تکیه زده است به گونه‌ای که از وی به عنوان “مغز متفکر امپراطوری اقتصادی سپاه” نام می‌برند.

میانه‌های تیرماه گذشته نیز نام آقای مهردادی در یکی از بحث برانگیز‌ترین قراردادهای تجاری سپاه پاسداران مطرح شد. خبر امضای تفاهم‌نامه میان شهرداری تهران و سپاه پاسداران، نخستین بار روز دوشنبه (۱۶ تیر-۷ جولای) در وب‌سایت “روزآنلاین” منتشر شد که بر اساس این قرارداد، پروژه‌های عمرانی تهران با “سقف ظرفیت ۲۰ هزار میلیارد تومان” به مدت “چهارسال” به سپاه پاسداران واگذار شده که «۱۰ هزار میلیارد تومان آن باید از سوی شهرداری تهران به صورت نقدی پرداخت شود.»

در این قرارداد، “بانک انصار” متعلق به “بنیاد تعاون” سپاه به عنوان “بانک عامل” تعیین شده است.

امضای محمدباقر قالیباف، “شهردار تهران” همراه با عیسی شریفی، “قائم مقام شهردار” و سید دادوش هاشمی، “معاون مالی و اقتصاد شهری”، از سوی شهرداری تهران و همچنین سرتیپ پاسدار جمال‌الدین آبرومند، “معاون فرمانده کل سپاه و رئیس هیات مدیره بنیاد تعاون سپاه” به همراه سید پرویز فتاح، “مدیرعامل” و مسعود مهردادی “جانشین اقتصادی بنیاد تعاون سپاه” در پای این تفاهنامه به چشم می‌خورد.

اما پای این سپاهی ۵۶ ساله چگونه به بخش مخابرات جمهوری اسلامی باز شد؟ اواخر شهریورماه سال ۱۳۸۸ بود که “کنسرسیوم اعتماد مبین” متشکل از سه شرکت “گسترش الکترونیک مبین ایران”، “شهریار مهستان” و همچنین “شرکت سرمایه‌گذاری توسعه اعتماد” (متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام) در سکوت خبری، ۵۱ درصد از سهام شرکت مخابرات ایران را به بهای ۷۸۰۰ میلیارد تومان خریداری کرد. به این ترتیب، آقای مهردادی آذرماه سال ۱۳۸۸ یعنی درست در زمانی که سپاه، بسیج و نیروهای لباس شخصی در اوج جنبش سبز بر سر و صورت مردم می‌کوبیدند، رسما به عنوان “نماینده شرکت شهریار مهستان” وارد هیات مدیره شرکت مخابرات شد.

در میان اعضای هیات مدیره شرکت مخابرات ایران نام شرکت‌های “شهریار مهستان”، “توسعه اعتماد مبین”، “گسترش الکترونیک مبین ایران” و همچنین نمایندگانی از دولت و کارگزاری از سهام عدالت به چشم می‌خورد.

آقای مهردادی ریاست هیات مدیره “شرکت سرمایه گذاری شهریار مهستان” را برعهده دارد. “شهریار مهستان” به شماره ثبت ۲۶۹۴۸۹ از جمله شرکت‌های بنیاد تعاون سپاه پاسداران و مالک ۸ درصد سهام شرکت مخابرات ایران است. درباره اهمیت و جایگاه این شرکت باید گفت که شهریار مهستان علاوه بر این، همچنین از جمله سهامداران بانک تجارت در بورس اوراق بهادار تهران نیز محسوب می‌شود.

با این حال، این عضو سپاه پاسداران تنها به حضور در هیات مدیره شرکت مخابرات ایران اکتفا نکرد و به عنوان قدم بعدی، یکی از پولساز‌ترین شرکت‌های کنونی در جمهوری اسلامی را به عنوان مقصد بعدی خود برگزید؛ «شرکت ارتباطات سیار».

“شرکت ارتباطات سیار” که مردم از آن به عنوان ارائه دهنده سرویس “همراه اول” یاد می‌کنند، در کنار “ایرانسل” یکی از دو اپراتور اصلی تلفن همراه در جمهوری اسلامی است. آبان ماه سال ۱۳۸۹ یعنی یک سال بعد از حضور آقای مهردادی در شرکت مخابرات ایران بود که زمزمه‌هایی مبنی بر کوچ وی از هیات مدیره شرکت مخابرات ایران به هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار ایران به عنوان جانشین مظفر پوررنجبر، رئیس پیشین هیئت مدیره این شرکت شنیده شد.

وحید صدوقی که از سال ۱۳۸۵ مدیرعاملی شرکت ارتباطات سیار را برعهده داشت، خیلی زود دریافت که این سپاهی تازه از راه رسیده، به زودی به مرد اصلی شرکت ارتباطات سیار تبدیل خواهد شد و از این رو، روابط گرمی را با وی فراهم کرد. درباره نفوذ آقای مهردادی در هیات مدیره همراه اول گفته می‌شود که وی مرد اصلی پشت صحنه این شرکت متمول است به گونه‌ای که مدیرعاملی چندین و چند ساله آقای وحید صدوقی در این شرکت، در حقیقت، با “حمایت مستقیم” و “چراغ سبز” آقای مهردادی صورت پذیرفته است.

مسعود مهردادی اما در ظاهر، به عنوان نماینده “شرکت شهریار مهستان” در هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار ایران حضور دارد. با این حال، در هزار توی شرکت‌هایی که وی در آن‌ها حضور دارد، اگرچه آقای مهردادی رییس هیات مدیره شرکت شهریار مهستان است اما خود، به نمایندگی از شرکت دیگری به اسم “گنجینه اعتماد پارس” در این شرکت حضور یافته است.

“گنجینه اعتماد پارس” نیز پیش‌تر با نام “شرکت توسعه اقتصادی سبا” فعالیت می‌کرد که از زمستان سال ۱۳۹۱ نام خود را به این عنوان جدید تغییر داد. با این حال، این پایان کار نیست؛ آقای مهردادی که رییس هیات مدیره “گنجینه اعتماد پارس” است، باز هم به نمایندگی از شرکت دیگری به نام “مهر گستر یمین پارس” (سهامی خاص) در این شرکت حضور پیدا یافته است.

باری! شرکت ارتباطات سیار پولساز‌ترین شرکت زیرمجموعه مخابرات ایران و همچنین از جمله سهامداران بانک تجارت در بورس اوراق بهادار تهران است. آقای مهردادی اسفندماه سال ۱۳۹۱ درآمد سالانه شرکت ارتباطات سیار را “۸ هزار میلیارد تومان” اعلام کرد و گفت که این درآمد هنگفت «از محل فروش کارت شارژ، سیم کارت و دیتا به بیش از ۳۷ میلیون مشترک فعال این شرکت به دست آمده است.»

مهرماه سال ۱۳۹۳ نیز خبرگزاری “آنا” با انتشار گزارشی ضمن استناد به صورت مالی شرکت ارتباطات سیار، درآمد این شرکت از محل ارائه خدمات تلفن همراه به مشترکین خود در سال ۱۳۹۲ را رقمی بالغ بر ۷۲ هزار و ۹۲۳ میلیارد و ۶۳۳ میلیون ریال یعنی معادل با ۷. ۲ هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

مدیران همراه اول همچنین از جذب بیش از هشت و نیم مشترک جدید در سال ۱۳۹۲ خبر داده و مدعی شده‌اند که تعداد مشترکین ثبت شده اپراتور همراه اول در سال ۱۳۹۲ در مجموع به بیش از ۶۴ میلیون نفر رسیده است.

در جریان انتخابات اعضای هیات مدیره “شرکت ارتباطات سیار” طی سال‌های اخیر، وی همواره به عنوان رئیس هیات مدیره این شرکت انتخاب شده و وحید صدوقی نیز به عنوان مدیرعامل آن ابقا شده است که آخرین انتخابات آن مربوط به مردادماه گذشته بوده است.

با این حال، خرداد ماه سال گذشته آقای مهردادی تصمیم گرفت که کمی از مشغله‌هایش بکاهد و از این رو، زمانی که قرار شد تعداد اعضای هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار از ۷ نفر به ۵ نفر کاهش یابد، مسعود مهردادی که همزمان عضو هیات مدیره شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات سیار بود از هیات مدیره مخابرات ایران کناره گرفت تا از آن پس تنها به عنوان رییس هیات مدیره همراه اول فعالیت کند.

مسعود مهردادی همچنین از جمله چهره‌های پرنفوذ “بانک انصار” به عنوان مهم‌ترین بازوی سپاه پاسداران در سیستم بانکی کشور محسوب می‌شود. در آگهی ثبت شرکت بانک انصار که روز ۸ خردادماه سال ۱۳۸۹ در روزنامه رسمی کشور منتشر شد، آقای مهردادی به نمایندگی از طرف “شرکت سرمایه گذاری نگین خاتم” به عنوان رئیس هیات مدیره “شرکت بانک انصار” معرفی شد.

اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۰ بانک مرکزی ایران فهرست مدیران دارای صلاحیت از دید این بانک را برای حضور در بانک‌های خصوصی و دولتی اعلام کرد که در میان آن‌ها نام آقای مسعود مهردادی در بانک انصار دیده می‌شود. آیت الله ابراهیمی، یحیی فروتن و محمود رهنما دیگر چهره‌هایی از بانک انصار هستند که صلاحیت آن‌ها توسط بانک مرکزی تایید شده است.

این عضو سپاه پاسداران همزمان عضو هیات مدیره بیش از ۴۰ شرکت ریز و درشتی است که در زمینه‌های گسترده‌ای از موبایل و مخابرات گرفته تا امور فرهنگی و نفت فعالیت می‌کنند و در بیشتر آن‌ها، به تناوب رئیس هیات مدیره بوده است. وی البته همه جای ایران را سرای خود می‌داند آنچنانکنه این شرکت‌ها تنها در تهران به ثبت نرسیده‌اند و ردپای شرکت‌های وی را می‌توان در کیش، اندیمشک، دزفول و چهارمحال و بختیاری نیز پیدا کرد.

با استناد به اطلاعات موجود در روزنامه رسمی کشور درباره ثبت شرکت‌ها، از جمله شرکت‌هایی که آقای مهردادی در آن‌ها به عنوان عضو و اغلب رئیس هیات مدیره حضور دارد می‌توان به شرکت‌های “بنیاد تعاون بسیج”، “صنایع غذایی مائده”، “پشتیبانی ایثار”، “ناصرین وحید”، “گروه بهمن”، “توسعه معدن پهنه تهران”، “مجتمع خانه سازی رزمنده”، “افق توسعه صابرین”، “پردیس سبز ملل”، “موسسه صندوق پس انداز و قرض الحسنه انصارالمجاهدین”، “سرمایه گذاری اعتبار ایران”، “سرمایه گذاری سامان مجد”، “توسعه اعتماد مبین”، “سرمایه گذاری نگین خاتم ایرانیان”، “سرمایه گذاری گنجینه شایستگان”، “سرمایه گذاری توسعه اعتماد” و “نگین گنجینه ایرانیان” اشاره کرد.

شرکت‌های “مزدا یدک”، “موسسه قرض الحسنه بسیجیان”، “شمس ارتباطات پارس”، “رایان تصویر پردیس”، “تعاونی اعتبار ثامن الائمه”، “تجارت الماس مبین”، “بنیاد خیریه فاطر صادق”، “پالایش نفت سروش اندیمشک”، “نارا تک پردیس”، “سرمایه گذاری بهمن”، “سرمایه گذاری تجلی سامانه”، “توسعه صنعت سلامت پردیس”، “گیتی گستر لیو”، “توسعه ارتباطات تابا”، “گنجینه اعتماد پارس”، “موسسه فرهنگی ثارالهه دزفول”، “نگین اندیشه البرز”، “یکتاسازان سروش امید”، “مخابرات استان چهار محال و بختیاری” و “سامان سازه غدیر” نیز جمله شرکت‌هایی محسوب می‌شوند که آقای مهردادی در هیات مدیره آن‌ها حصور دارد.

علاوه بر این، آقای مهردادی علاقه عجیبی به جزیره کیش در جنوب ایران دارد به گونه‌ای که دست کم سه شرکت “انرژی کاو کیش”، “اکمه تاور کیش” و “صابرین کیش” را در این جزیره تاسیس کرده و در هر سه آن‌ها نیز رئیس هیات مدیره است.

مسعود مهردادی، در کنار حضور در بنیاد تعاون سپاه، بانک انصار، شرکت مخابرات و شرکت ارتباطات سیار و همچنین حضور در ده‌ها شرکت و نهاد دیگر متعلق به سپاه پاسداران بی‌تردید یکی از اصلیترین چهره‌های اقتصادی سپاه پاسداران محسوب می‌شود که تاکنون به خوبی موفق شده خود را از نگاه رسانه‌ها، حتی رسانه‌های دولتی در جمهوری اسلامی دور نگه دارد.

به این ترتیب، اکنون که سپاه پاسداران به بازیگر بی‌بدیل عرصه اقتصادی جمهوری اسلامی تبدیل شده، از کنار نام مسعود مهردادی نمی‌توان بی‌تفاوت عبور کرد؛ چه آنکه فهرست شرکت‌های او گویای تمایل فراوان وی و فرماندهان سپاه برای تصرف عرصه‌های مختلف اقتصادی و تجاری در سراسر کشور است.

 • سعید قاسمی نژاد پژوهشگر بنیاد دفاع از دموکراسیها در واشنگتن، و مدرس  و دانشجوی دکترای فایننس در سیتی یونیورسیتی نیورک است. یوحنا نجدی مدیر پژوهشها در مرکز مطالعات لیبرالیسم و دانشجوی دکترای اقتصاد سیاسی است.

One Response to پاسدار مسعود مهردادی؛ مغز متفکر امپراطوری اقتصادی سپاه

 1. مرتضی Reply

  ۱۳۹۴ مهر ۱۰ at ۱۲:۰۹ قبل از ظهر

  با سلام
  بنده باید حتما با آقای مهردادی ملاقات کنم لطفا اگه شماره تماس یا ایمیل یا هر چیز دیگه ای که بتونم با ایشان در ارتباط باشم را به من بدید
  با تشکر
  سپهر

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید