https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

از «باشگاه پرسپولیس» تا «بیمه توسعه» در گزارش هفتگی رانت و فساد در ایران


۱۳۹۳/۹/۱۲ - ۹:۳۶

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Weekly-Rentiers

مرکز مطالعات لیبرالیسم – عبدالرضا احمدی: گزارش این هفته‌ی رانت و فساد در ایران به «تخلف وزارت ورزش و جوانان در انتخاب حامی مالی باشگاه پرسپولیس»، «ادعای ۱۱ هزار بورسیه‌ی غیرقانونی در دولت اصلاحات»، «تخلفات در مصوبات شورای عالی بیمه» و نیز یک «کلاهبرداری ۱۲۰ میلیاردی» اختصاص دارد. این گزارش‌ها در راستای پروژهٔ شفافیت برای ایران تهیه و منتشر می‌شود.

تخلفات وزارت ورزش در باشگاه پرسپولیس

مهرماه سال جاری باشگاه پرسپولیس در اقدامی یک‌جانبه معاونت اقتصادی نماینده اسپانسر این باشگاه را حذف و از ادامه فعالیت کارکنان این معاونت در مجموعه باشگاه جلوگیری کرد.

این در حالی است که محمدابراهیم کاظم‌پور نماینده شرکت «بهنام پیشرو کیش» اسپانسر مالی پرسپولیس که به ریاست هیات مدیره “تولید مسکن بنیاد مستضعفان” و مدیرعامل “هلدینگ بهمن” نیز در کارنامه‌‌ی او دیده می‌شود، مرداد ماه سال جاری و با شروع اختلافات بین این اسپانسر و باشگاه گفته بود: «ما با امضای وزارت ورزش آمدیم و با امضای وزارت هم می‌رویم.»

اما این قرارداد بر طبق گزارش تابناک تخلفات دولتی‌ها را نیز به همراه داشته است. بر اساس این گزارش “بهنام پیشرو کیش” در حالی به عنوان اسپانسر ۳۰ میلیاردی یک فصل پرسپولیس معرفی شده بود که این شرکت قبل از عقد قرار داد با باشگاه پرسپولیس، اصلاً وجود نداشته و پس از قرارداد با پرسپولیس به ثبت رسمی رسیده است.

شرکت «بهنام پیشرو کیش» به عنوان اسپانسر پرسپولیس در تاریخ ۱۳ اردیبهشت یعنی سه روز بعد از امضا شدن قرارداد به شماره ثبت ۱۱۳۱۱ و در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری منطقه آزاد کیش به ثبت رسیده است. اما نکته جالب این قرارداد آدرس یکسان این شرکت و “شرکت امید کیش” است. بر طبق آگهی رسمی، علی فاضل به عنوان مدیرعامل، اکبر غمخوار به نمایندگی از بنیاد تعاون و حرفه‌آموزی صنایع زندانیان کشور، تقی گل‌رخسار به نمایندگی از “شرکت بین‌المللی سرمایه‌گذاری اقتصاد جهان صنعت”، رضا شیوا، رحیم مطهر‌نژاد و خیرالله خادم به عنوان اعضای هیأت مدیره “شرکت امید کیش” هستند.

تخلف بعدی دولت در وزارت ورزش، آنجاست که مبلغ این قرارداد بیش از پانزده میلیون ریال بوده و طبق فصل اول آیین‌نامه معاملات دولتی به عنوان «معامله عمده» شناخته می‌شود که باید از طریق مناقصه یا مزایده برگزار شود اما در خصوص انتخاب اسپانسر باشگاه پرسپولیس، هیچ مزایده یا مناقصه‌ای صورت نگرفته و وزارتخانه خود اقدام به انتخاب و معرفی حامی مالی کرده بود.

در همین حال، به دنبال تغییر اعضای هیات مدیره باشگاه پرسپولیس و حذف نمایندگان اسپانسر در این هیات، امیررضا خادم، نماینده‌ی وزارت ورزش در امور دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، تغییر قریب‌الوقوع حامی مالی در پرسپولیس را علت تغییرات در اعضای هیأت مدیره این باشگاه دانست و گفت: «به دلیل اینکه تعدادی از اعضای هیات مدیره پرسپولیس در تیم اسپانسر قبلی باشگاه بودند، با آمدن اسپانسر جدید باید از باشگاه بروند.»

گفتنی است اعضای جدید هیأت مدیره پرسپولیس، حسین کلانی و جعفر کاشانی هستند که طبق حکمی از طرف وزارت ورزش به این سمت منسوب گردیدند و به این ترتیب کاظم‌پور و خواجه وند از هیأت مدیره این باشگاه جدا شدند.

ادعای ۱۱ هزار بورسیه‌ی غیرقانونی در دولت اصلاحات

در حالی‌که سرانجام با معرفی محمد فرهادی و رای اعتماد مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم از بلاتکلیفی چندماهه پس از استیضاخ و برکناری رضا فرجی‌دانا خارج شد، اما هم‌چنان موضوع بورسیه‌های غیرقانونی اعطاشده از سوی این وزارت‌خانه در دولت‌های مختلف حل نشده باقی مانده است.

در این میان، پس از انتشار گزارش تخلفات بورسیه در دولت‌های نهم و دهم، غلام‌رضا خواجه‌سروی، معاون دانشجویی وزارت علوم در این دولت‌ها، در گفتگویی با خبرگزاری “مهر” مدعی اعطای حدود ۱۱ هزار بورسیه غیر قانونی در دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی شد و گفت «در دوره اصلاحات افرادی بدون رعایت هیچ‌گونه تشریفات قانونی بورسیه دکترا شده‌اند و در کشورهای خارجی از جمله انگلیس، آمریکا و کانادا به تحصیل پرداخته و حتی به کشور بازنگشتند».

با این وجود آقای خواجه‌سروی اشاره‌ای به دلایل سکوت وزارت علوم در زمان دولت نهم و دهم در خصوص این بورسیه‌های غیر قانونی نکرد.

اما دیگر تخلف در سیستم آموزش عالی پرونده تخلفات مالی ۱۹ تن از مسوولان و پرسنل دانشگاه آزاد بود که در دوره مدیریت فرهاد دانشجو در این دانشگاه رخ داده است. تخلفاتی که در قالب نقل و انتقال دانشجو انجام شده بود.

“مصدق”، مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد با اعلام این تخلفات گفته: «همین امروز پرونده‌ای داریم که کلاهبرداری ۳۰۰ میلیون تومانی تحت عنوان نقل و انتقال صورت گرفته است. در نیمه اول سال ۱۳۹۲ یک فردی با اخذ ۳۰۰ میلیون تومان دو نفر را بدون کنکور در یکی از رشته‌های پزشکی این دانشگاه پذیرش و همچنین جابه‌جا کرده و انتقال داده است.»

وی با بیان این‌که «آمار یک ساله دعاوی دانشگاه درباره تخلفات مسوولان، مدیران، معاونان، کارکنان و هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهیه شده» گفت که این آمار «به هیات بدوی و کمیسیون ماده ۳۷ ارجاع شده است».

تخلفات در مصوبات شورای عالی بیمه

خبر دیگر هفته مربوط به تخلفات در مصوبات شورای عالی بیمه است. اولین بار تیرماه سال جاری بود که “معاون نظارت بیمه مرکزی” با اشاره به تخلفات “بیمه توسعه” گفته بود: «این تخلفات به دلیل جریان سوء مدیریت حاکم بر شرکت رقم خورده و علاوه بر تخلفات متعدد انجام شده، مبالغ عمده از خسارت زیان‌دیدگان و دیون دولتی به میزان بلاتکلیف باقی مانده است.»

اما به گزارش “ایران و جهان” در روزهای گذشته انتشار رسمی صورت‌های مالی این شرکت سرفصل جدیدی برای تخلفات این شرکت افشا می‌کند.

بر طبق این گزارش در صورت‌های مالی اشاره‌ای «به درصد سهام‌داران حاضر و تصمیمات مجمع در خصوص بندهای بی‌شمار گزارش حسابرس و بازرس قانونی که فقط در ۱۷ بند از مصوبات و قوانین شورای عالی بیمه تخلف کرده اشاره‌ای نشده است و شرکت سودی را نیز تقسیم نکرده است. این شرکت مبلغ ۱۷ ریال سود برای هر سهم در سال مالی ۹۲ شناسایی کرده بود اما گویا زیان انباشته ۱۹۹ میلیارد و  ۳۳۹ میلیون ریالی آن، مانع از تقسیم سودی میان سهامداران شده است.»

هم‌چنین گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی بیمه توسعه نشان می‌دهد که میزان خسارت پرداختی “بیمه توسعه” در سال مالی گذشته با اطلاعات ارسالی به “بیمه مرکزی” مغایرت دارد.

گزارش حساب‌رسی شده شرکت نشان می‌دهد که “بیمه توسعه” بابت استرداد مازاد دریافتی (۱۰درصد مازاد بر اصل حق بیمه و سرنشین) مبلغ ۲۹ هزار و ۵۱۴ میلیون ریال در سال ۱۳۸۹ و دو ماه و ده روز در سال ۱۳۹۰ بابت کسر سهم نیروی انتظامی اقدام نکرده و اضافه پرداختی‌های بیمه‌گذاران مسترد نشده است.

“بیمه توسعه” در خصوص عدم رعایت قوانین و مقررات “بیمه مرکزی” نیز تخلفاتی داشته است. این شرکت نه تنها بر خلاف ماده یک قانون بیمه، اموال شرکت را نزد خودش بیمه کرده است بلکه در خصوص رعایت آیین‌نامه ۶۰ درخصوص سرمایه‌گذاری حداقل ۳۰ درصدی به صورت اوراق و سپرده تخلفاتی دارد.

همچنین عدم پرداخت بدهی به بیمه مرکزی و عوارض نیروی انتظامی و وزارت بهداشت از دیگر مواردی است که طبق ضوابط رعایت نشده است. این شرکت ۶۹میلیارد تومان به به وزارت بهداشت و ۱۵ میلیارد و ۵۷۹ میلیون تومان به نیروی انتظامی بدهی دارد. این شرکت حدود ۳۰۰ میلیارد تومان خسارت معوق و ۱۳۷ میلیارد تومان حساب پرداختنی نیز دارد.

میلیاردها تومان پول به صورت تن‌خواه در حساب دو عضو شورای شهر تهران

خبر دیگر مربوط به میلیارد‌ها تومان پول شورای شهر تهران به صورت «تن‌خواه» در حساب‌های شخصی الهه راستگو و مرتضی طلایی، دو عضو این شورا است.

به گزارش تقاطع در جلسهٔ روز یکشنبه (۱۱ آبان-۲ نوامبر) «شورای اسلامی شهر تهران»، وقتی عبدالحسین مختاباد، «رییس کمیته هنری» این شورا تصمیم داشت برای بار دوم در یک هفتهٔ اخیر دربارهٔ واریز میلیارد‌ها تومان پول مردم تهران به حساب شخصی یکی از اعضای آن تذکر دهد، ابتدا مهدی چمران، «رییس شورای شهر»، از دادن وقت به وی خودداری کرد و به دنبال آن، الهه راستگو، عضو دیگر این شورا گفت: «آقای مختاباد، منظور شما از تذکری که سه‌شنبه پیش در صحن علنی دادید من بودم؟»

بر اساس این گزارش، پس از آن‌که عبدالحسین مختاباد تایید کرد که منظورش، الهه راستگو بوده، خانم راستگو «دفترچهٔ حساب مشترک سازمان‌های مردم‌نهاد» مربوط به «بانک شهر» را به تک تک اعضای شورای شهر نشان داد و اعلام کرد که این حساب، به صورت «مشترک» و «دو امضایی» به نام خودش و «محمدرضا زمردیان، مسوول سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن‌ها)» است.

این عضو «سابقا اصلاح‌طلب» شورای شهر تهران با بیان این‌که «ما اجازه نداریم همین‌طوری و بدون قاعده از این حساب پول برداشت کنیم»، ادامه داد: «علاوه بر ما، در هیات امنای سمن‌ها، ۵ نفر از اعضای شورا حضور دارند و تمام هزینه‌ها بر اساس تایید این هیات امنا انجام می‌شود.»

وی تاکید کرد که تا کنون، «چیزی خارج از مصوبه»، از این حساب خرج نشده است.

با این حال، این سخنان الهه راستگو نیز عبدالحسین مختاباد را قانع نکرد و او در واکنش، خواستار مشخص شدن «سود» و «هزینه‌کرد» این حساب شد و گفت «همه اعضای شورا باید بدانند هزینه‌هایی که از این حساب خارج می‌شود به چه دلیل است». وی با تاکید بر «غیرقانونی» بودن واریز این وجوه میلیاردی به حساب اعضای شورا، خاطرنشان کرد که «بیت‌المال نباید به عنوان «تن‌خواه» در حساب شخصی افراد موجود باشد و این وجوه باید هر چه سریع‌تر به حساب شورای شهر واریز شود».

خانم راستگو نیز در واکنش، با بیان این‌که این حساب بانکی، به دلیل دوامضایی بودن، «شخصی محسوب نمی‌شود»، مبالغ واریزشده به آن را «با صلاح‌دید هیات رییسه» توصیف کرد و گفت: «ما وقتی می‌خواهیم کمک به سازمان یا تشکل مردم‌نهادی کنیم، ضابطه و قانون دارد و این‌طور نیست که دل‌بخواه یا با سفارش و توصیه این وجوه صرف شود.»

حبیب کاشانی، عضو اصول‌گرای شورا نیز در حاشیه این جلسه با اعتراض به آقای مختاباد گفت که این روش تذکر دادن در صحن علنی و مقابل خبرنگاران «درست» نیست و «باعث تشویش اذهان می‌شود».

کلاهبرداری ۱۲۰ میلیاردی

آخرین خبر مربوط به کلاهبرداری ۱۲۰ میلیارد ریالی فردی است که تحت پیگرد پلیس بین‌المللی قرار گرفته و بازداشت شده است.

خبرگزاری “فارس” اتهام این فرد را با نام اختصاری “الف. خ” جعل، پول‌شویی و کلاه‌برداری عنوان کرد و به نقل از “رضوانی”، رییس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی نوشت: «این فرد پس از انجام هماهنگی‌های لازم با پلیس کشور امارات و سیر مراحل قانونی به کشور ایران بازگردانده شد؛ این فرد در فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) دستگیر و پس از سیر مراحل اداری در فرودگاه و انجام تحقیقات فنی و تخصصی به پلیس اطلاعات فرودگاه تحویل تحویل شد.»

2 Responses to از «باشگاه پرسپولیس» تا «بیمه توسعه» در گزارش هفتگی رانت و فساد در ایران

  1. بهزاد Reply

    ۱۳۹۴ خرداد ۱۵ at ۷:۰۷ بعد از ظهر

    خانه از پای بست ویرانست. چی ساختن ولسمون لین مسلمونای مومن.

  2. Pingback: اسپانسر ?? تا ?? ميلياردي براي پرسپوليس

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید