Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

مرگ یکی از شش کرگدن سفید باقی‌مانده در جهان


۱۳۹۳/۹/۲۵ - ۰:۳۶

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


White-rhino-dies-in-safari-park-SanDiego

بامدادخبر: یکی از شش “کرگدن سفید شمالی” باقی‌مانده در جهان، روز یکشنبه (۱۴ دسامبر-۲۳ آذر) به دلیل پیری در باغ‌وحش “سافاری پارک” شهر “سن‌دیگو” در ایالت کالیفرنیای امریکا مُرد تا نسل این گونه نادر جانوری به انقراض نزدیک‌تر شود.


به گزارش “لس‌آنجلس‌تایمز”، این کرگدن ۴۴ ساله که “انگالیفو” نام داشت، از هفته‌ی گذشته از خوردن غذا خودداری می‌کرد و تلاش‌های زیادی که برای غذا دادن به او به کمک دیگر “کرگدن سفید شمالی” این پارک انجام گرفت، بی‌نتیجه ماند.

در حال حاضر سه کرگدن سفید ماده دیگر از این گونه نادر در کنیا زندگی می‌کنند و تنها کرگدن نَر باقی‌مانده نیز که ۳۴ ساله است در باغ‌وحشی در جمهوری چِک نگهداری می‌شود و امید حامیان حیات وحش به استفاده از اسپرم این کرگدن برای لقاح مصنوعی گونه‌های ماده باقی‌مانده در کنیا است.

بر اساس اعلام «صندوق جهانی حیات‌وحش»، در سال ۱۹۶۰ میلادی، بیش از ۲۰۰۰ «کرگدن سفید شمالی» در جهان وجود داشت اما شکارچیان با نابودی این گونهٔ جانوری، تعداد آن را در سال ۱۹۸۴ به ۱۵ عدد رساندند. هرچند که به دنبال تلاش‌های حفاظتی تهاجمی، تعداد این گونه در سال ۱۹۹۳ دو برابر شد اما باندهای شکار غیرقانونی به شدت مسلح، عملا حیات اینجانور را به نابودی کشاندند. آن‌ها با استفاده از هلیکوپ‌تر، تفنگ‌های مجهز به صداخفه‌کن، و تجهیزات دید در شب، موفق به کشتن کرگدن‌ها و فروش شاخ آن‌ها به قیمت ۳۰ هزار دلار برای هر پوند از آن شدند.

ارتفاع شانه‌های کرگدن سفید می‌تواند تا ۶ فوت (۱/۸ م‌تر) برسد. نوع مادهٔ این کرگدن‌ تا ۳۵۰۰ پوند (۱۵۹۰ کیلوگرم) و انواع نر آن تا ۸۰۰۰ پوند (۳۶۳۰ کیلوگرم) وزن دارند. سر این کرگدن نیز می‌تواند به تنهایی ۱۰۰۰ پوند (۴۵۳ کیلوگرم) وزن داشته باشد.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید