https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

شفافیت برای ایران: آخرین گزارش‌های مرتبط با رانت و فساد در جمهوری اسلامی


۱۳۹۳/۱۰/۳۰ - ۱۰:۵۵

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Weekly-Rentiers

مرکز مطالعات لیبرالیسم – عبدالرضا احمدی: تازه‌ترین گزارش رانت و فساد در ایران به «تفاهم‌نامه جدید احداث آزادراه تهران-شمال با بنیاد مستضعفان»، «تخلف ۲۵۷ میلیون تومانی در فروش کارت شارژ‌های همراه اول، ایرانسل و تالیا»، «تخلف ۲/۳ میلیارد تومانی مسافربرها در شش ماهه اول سال»، «اقدام غیرقانونی در برداشت ۴/۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه»، « افزایش ۳۰۰ درصدی بدهی‌های شرکت هواپیمایی “آسمان” در یک سال اخیر» و «زمین‌خواری ۱۴۰۰ هکتاری در شمال غرب تهران» اختصاص دارد. این گزارش‌ها در راستای پروژهٔ «شفافیت برای ایران» تهیه و منتشر می‌شود.

تفاهم‌نامه جدید احداث آزادراه تهران-شمال با بنیاد مستضعفان

حیدر نوروزی، مدیرکل راه و شهرسازی مازندران از انعقاد تفاهم‌نامه جدید بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان برای ادامه روند احداث قطعات دو و سه خبر داد.

وی در خصوص جزییات این تفاهم‌نامه گفت: «مسیر ۵ کیلومتر پس از شهر مرزن‌آباد نیز که تعریض و زیرسازی آن در دستور کار قرار دارد با جدیت بیشتری ادامه پیدا می‌کند. جاده قدیم چالوس نیز در دستور کار این اداره‌کل قرار دارد و قرارداد ترمیم آسفالت آن با پیمانکار منعقد شده است.»

 گفتنی است بنیاد مستضعفان و ۵۵۳ شرکت وابسته به این نهاد از جمله مراکزی هستند که با برخورداری از حمایت آشکار و نهان و بهره‌مندی از انحصار های اقتصادی ریز نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران امروز به یکی از مراکز فساد و رانت در اقتصاد ایران بدل شده‌اند.

تخلف ۲۵۷ میلیون تومانی در فروش کارت شارژ‌های همراه اول، ایرانسل و تالیا

بنا به گزارش تسنیم، در بازرسی سازمان‌های صنعت استان‌ها طی شش ماه اول امسال،« ۱۳ هزار و ۶۱۹ پرونده تخلف در ارتباط با فروش کارت شارژهای همراه اول، ایرانسل و تالیا به ارزش حدودی ۲۵۷ میلیون تومان» در کشور تشکیل شده است.

این گزارش می‌افزاید: «بازرسی و پایش ۸۸ هزار و ۸۵ واحد فروش کارت شارژهای تلفن همراه توسط سازمان‌های صنعت کشور منتهی به ۱۳ هزار و ۶۱۹ فقره تخلف در این زمینه به ارزش دو میلیارد و ۵۶۸ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۴۵۹ ریال شده است.»

پرونده تخلف نمایندگی‌های رسمی فروش کارت شارژ که «به ارزش ۹۷۳ میلیون و ۷۵۲ هزار ریال و واحدهای متفرقه به ارزش یک میلیارد و ۵۹۴ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۴۵۵ ریال» شناسایی شده است.

بنا بر این گزارش تخلفات «در عرضه کارت شارژ نظیر فروش با قیمت بالا‌تر» رخ داده است. بطوری که از تعداد کل بازرسی‌های صورت گرفته ازمجموع « ۲۰۵۴۸ نمایندگی رسمی اپراتورهای موبایل شامل ۹۶۰۵ نمایندگی و شعبه همراه اول، ۱۰۶۴۵ نمایندگی ایرانسل و ۲۹۸ مورد مربوط به نمایندگی‌های تالیا» در مجموع  « ۶۸۳۶ فقره پرونده تخلف برای نمایندگی‌های همراه اول، ۶۵۹۰ فقره پرونده برای نمایندگی‌های ایرانسل و ۱۹۳ فقره پرونده مربوط به نمایندگی‌های تالیا» رخ داده است.

بیشترین حجم تخلفات نمایندگی‌های رسمی بر اساس این پایش  مربوط به استان خوزستان با ۶۷۲ میلیون و ۳۵۰ هزار ریال تخلف مالی بوده است. مبلغ تخلف واحدهای متفرقه عرضه کننده کارت شارژ هم مشتمل بر ۶۲۴ میلیون و ۸۹ هزار و ۸۰۱ ریال برای واحدهای عرضه کننده کارت شارژهای همراه اول، ۹۲۸ میلیون و ۴۸۱ هزار و ۶۵۴ ریال مربوط به ایرانسل و ۴۱ میلیون و ۹۳۰ هزار ریال مربوط به تالیا بوده است. باز هم بیشترین حجم تخلفات با ۵۰۹ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مربوط به استان خوزستان بوده است.

 “همراه اول” کنسرسیومی متشکل از سه شرکت «گسترش الکترونیک مبین ایران» و «شرکت شهریار مهستان»، متعلق به «بنیاد تعاون سپاه» و «شرکت سرمایه‌گذاری توسعه اعتماد» متعلق به «ستاد اجرایی فرمان امام» است، ایرانسل نیز توسط شرکت “گسترش الکترونیک ایران” راه‌اندازی شده  است و در حال حاضر دو سهام‌دار عمده این شرکت «صنایع الکترونیک ایران (صاایران)» و «بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی» هستند. تالیا هم توسط «شرکت تعاونی مجتمع صنعتی رفسنجان» و شرکت‌ “مبین‌ایران” زیرمجموعه “ستاد اجرایی فرمان امام” و “بنیاد تعاون سپاه” ایجاد شده است.

اقدام غیرقانونی در برداشت ۴/۱  میلیارد دلار از صندوق توسعه توسط دولت

خبر دیگر هفته مربوط به اقدامات غیر قانونی دولت در برداشت از صندوق توسعه است.

مسعود میرکاظمی ، عضو کمیسیون انرژی مجلس با تشریح جزییات این تخلف می‌گوید: «دولت در اواخر سال گذشته با مجوزی از ستاد تدابیر ویژه اقتصادی ۴/۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کرد با این عنوان که وقتی یکی از شرکت‌های خارجی خریدار نفت ایران بدهی خود را از این بابت پرداخت کرد این پول را جایگزین کنند.»

وی اضافه کرد: «بر اساس اطلاعاتی که به مجلس رسیده است شرکت یادشده که یک شرکت اماراتی است نه تنها بدهی خود را پرداخت نکرده است بلکه در جریان تحریم‌ها هم‌زمان با مذاکرات، میزان بدهی آن افزایش یافته است.»

وی در خصوص  برداشت از صندوق توسعه ملی نیز گفت: «تخلف اول آن است که بر اساس بند ۲ قانون بودجه صراحتاً برداشت دولت از صندوق توسعه ملی و ذخایر ارزی بانک مرکزی به جز مواردی که در متن قانون به آن‌ها اشاره شده ممنوع است.»

وی افزود: «این اتفاق در اواخر اسفند ۹۲ افتاده است، دولت این پول را به عنوان پول وصول شده تلقی کرده است و از این ۴/۱ میلیارد دلار، ۲ میلیارد دلار را به حساب ۲۲۶ خزانه واریز کرده و در مصارف جاری از آن استفاده کرده است.»

گفتنی است مسعود میرکاظمی خود نیز در دوران احمدی‌نژاد به عنوان “وزیر نفت” دستور توقف سوآپ نفت ایران، از کشورهای حاشیه دریای خزر را صادر کرد. دستوری که به گفته محمود آستانه، عضو هیات مدیره شرکت نیکو، ضرری معادل ۵/۵ میلیون دلار را بر ایران  تحمیل کرد.

“سوآپ”، واردات فرآورده در یک نقطه مرزی کشور و مصرف آن در داخل و در قبال آن صدور فرآورده با‌‌‌ همان مشخصات از مرز خروجی دیگر است.

زمین‌خواری ۱۴۰۰ هکتاری در شمال غرب تهران

بر اساس اظهارات تورگ، رییس “دادسرای ویژه زمین‌خواری”، فردی «در اوایل انقلاب که هنوز فرمانداری‌ها و کمیسیون‌ها تشکیل نشده بودند» توانسته مستندات ۱۴۰ هکتار زمین را با نفوذ در برخی شورا‌ها به ۱۴۰۰ هکتار زمین تغییر دهد.

وی در خصوص وضعیت پیگیری این پرونده گفت: «متاسفانه پس از چندین سال منایع طبیعی تهران پیگیری چندانی برای باز پس‌گیری اراضی نکرد تا اینکه سه سال قبل این پرونده در دستور کار دادسرا قرار گرفت و به نتایج بسیار خوبی رسیده‌ایم.»

وی همچنین افزود: «هر چند تا کنون ۱۷۰ میلیارد تومان از این اراضی فروخته شده است ولی با حکم دادگاه امیدواریم ۱۴۰۰ هکتار از اراضی تهران که بیشتر در شمال غرب تهران است پس گرفته شود.»

تخلف ۲/۳ میلیارد تومانی مسافربرها در شش ماهه اول سال

آخرین خبر هفته مربوط به تخلفات میلیاردی شرکت‌های مسافربری است.

گزارشها حاکی از آن  است که در ۳۱ استان‌ کشور «گران‌فروشی، عدم نصب نرخ‌نامه و عدم صدور فاکتور» به ترتیب در شش ماه اول امسال بیشترین تخلفاتی بوده که واحدهای خدماتی مرتکب شده‌اند به طوری که در نیمه‌ی نخست امسال «۴۷۶۰ فقره پرونده تخلف» تشکیل شده و کل ارزش ریالی «تخلفات کشف شده ۲۳,۹۳۳,۰۱۳,۵۷۸ ریال» بوده است که  «۱۸۳۵ واحد متخلف شناسایی و پس از تکمیل پرونده جهت صدرو رای به تعزیرات» معرفی شده‌اند.

در این بین استان‌های «گلستان و خراسان رضوی» با ۳۰۱ و ۱۹۱ پرونده  به ترتیب بیشترین تخلفات را انجام داده‌اند.

 استان‌های تهران، کرمان و خراسان نیز به ترتیب با ۲۵۶، ۱۹۴ و ۷۴۴ پرونده بیشترین سهم از پرونده‌های تشکیل‌ شده در بخش درون‌شهری را به خود اختصاص داده‌اند. مبلغ ریالی این تخلفات ۳,۰۴۴,۸۴۰,۶۱۰ ریال بوده که «استان تهران با ۱,۳۳۱,۵۷۶,۳۰۰ ریال بالا‌ترین رقم ارزش تخلفات مکشوفه» را به خود اختصاص داده است.

در خصوص ﺗﺨﻠﻔﺎت ﭘﺮونده‌ﻫﺎی ﻣﺘﺸﻜﻠﻪ در ﺑﺨﺶ درون‌شهری ﻛﺎﻻ «ﺟﻤﻊ ارزش رﻳـﺎﻟﻲ ﺗﺨﻠﻔـﺎت ﻛﺸـﻒ ﺷـﺪه ۲۸۲,۲۰۱,۵۰۰ رﻳﺎل» اﻋﻼم شده که ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑـﻪ ﺑﺮرﺳﻲ‌ﻫـﺎی ﺻـﻮرت ﮔﺮﻓﺘـﻪ اﺳـﺘانﻫﺮﻣﺰﮔـان ۸۲,۲۱۰,۰۰۰ رﻳﺎل ﺑﺎﻻﺗﺮﻳﻦ رﻗﻢ ارزش رﻳﺎﻟﻲ ﺗﺨﻠﻔﺎت ﻣﻜﺸﻮﻓﻪ را دارا ﺑﻮده اﺳﺖ.

 هم چنین ﺑﺎﻻﺗﺮﻳﻦ ﻣﻴﺎﻧﮕﻴﻦ ارزش رﻳﺎلی ﺗﺨﻠﻔـﺎت ﭘﺮوﻧـﺪه‌های تشکیل‌شده در ﺑﺨﺶ درون‌ﺷﻬﺮی ﻛﺎﻻ به نام اﺳﺘﺎن آذرﺑﺎﻳﺠﺎن غربی با ۷۸,۷۳۹,۵۰۰ ثبت شده است.

ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ارزش رﻳﺎلی ﺗﺨﻠﻔﺎت ﭘﺮونده‌ﻫﺎ در ﺑﺨﺶ درون‌شهری ﻛﺎﻻ، ﺑﺎﻻﺗﺮﻳﻦ درﺻﺪ تخلفات کشف شده تا ۲۹/۱ درصد مربوط به استان هرمزگان است.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید