https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

قتل مخالف سرسخت پوتین در ۲۰۰ متری کاخ کرملین


۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۳:۴۵

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Boris-Nemtsov-2

بامدادخبر:‌ بوریس نمتسوف، یکی از سرسخت‌ترین و قدیمی‌ترین مخالفان ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در آخرین دقایق شام‌گاه جمعه در فاصله‌ی ۲۰۰ متری کاخ کرملین با شلیک چهار گلوله به قتل رسید.

آقای نمتسوف در حال قدم زدن با “آنا دیوریتسکا”، مدل اوکراینی بر روی یک پل بود که چندین فرد مسلح از یک ماشین سفید بیرون می‌آیند و از پشت به سمت او تیراندازی می‌کنند.

این مخالف ۵۵ ساله ولادمیر پوتین، در فاصله‌ی مارچ ۱۹۹۷ تا آگست ۱۹۹۸، معاون نخست‌وزیر روسیه در دوره‌ی ریاست جمهوری بوریس یلتسین بود. او به فاصله‌ی کمی بعد از روی کار آمدن ولادمیر پوتین، به یکی از مخالفان او بدل شد به طوری که در ژانویه سال ۲۰۰۴ برای اولین بار در مقاله‌ای مشترک، نسبت به ظهور “پوتینیسم” در روسیه هشدار داد و گفت که این کشور به سمت دیکتاتوری پوتین می‌رود.

او در همان زمان، چتری از مخالفان پوتین را با عنوان “کمیته ۲۰۰۸” تشکیل داد که در آن چهره‌هایی چون گری کاسپاروف نیز حضور داشتند. هدف این گروه کنار گذاشتن پوتین در جریان انتخابات سال ۲۰۰۸ بود.

این سیاست‌مدار لیبرال و غرب‌گرا هم‌چنین یکی از ۳۴ امضاکننده‌ی مانیفست «پوتین باید برود» بود که در مارچ ۲۰۱۰ منتشر شد.

نمتسوف یکی از معدود سیاست‌مداران روسی بود که صریحا به مخالفت با اشغال کریمه توسط ارتش روسیه برخاست. او هم‌چنین با انقلابیون اوکراینی ارتباطی نزدیک داشت و با “انقلاب میدان” در سال گذشته‌ی میلادی اعلام همبستگی کرده بود.

او تنها ساعاتی پیش از به قتل رسیدن در یک مصاحبه‌ی رادیویی از سیاست‌های رییس جمهوری روسیه در مورد اوکراین به شدت انتقاد کرده و گفته بود که “تجاوز بی‌معنای پوتین به خاک اوکراین” باعث بحران اقتصادی و انزوای روسیه شده است.

وی هم‌چنین گفته بود که شواهدی از دخالت مستقیم نیروهای دولتی روس در بحران شرق اوکراین در دست دارد.

آن‌گونه که یکی از دوستان قدیمی نمتسوف به خبرنگار نیویورک‌تایمز در مسکو گفته، او قصد داشت تحقیقات خود را در قالب جزوه‌ای با عنوان “پوتین و جنگ” منتشر کند.

بوریس نمتسف در این مصاحبه از مردم برای شرکت در تظاهرات بزرگ مخالفان جنگ در اوکراین در روز یکشنبه (۱ مارچ) دعوت کرده بود. تظاهراتی که حال به یک راهپیمایی در بزرگ‌داشت او تبدیل شده است.

او روز دهم فوریه (۲۱ بهمن) در مصاحبه‌ی دیگری اعلام کرده بود که بیم آن را دارد که توسط پوتین کشته شود.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید