https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

تازه‌ترین اخبار رانت و فساد در ایران؛ کلاهبرداری‌های میلیاردی در شرکت‌های فروش قسطی خودرو


۱۳۹۴/۱/۱۸ - ۹:۳۵

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


Weekly-Rentiers

مرکز مطالعات لیبرالیسم – عبدالرضا احمدی: تازه‌ترین گزارش رانت و فساد در ایران، به اخبار مرتبط با این موضوع در آخرین ماه سال گذشته خورشیدی می‌پردازد. در این گزارش «ممنوع‌الخروج شدن سرمربی تیم ملی فوتبال ایران به خاطر بدهی مالیاتی»، «کلاه‌برداری ۱۰ میلیاردی فقط با ارسال پیامک‌»، «پاداش‌های میلیاردی از سوی مدیران سهام عدالت»، «اختلاس ۴۸۰ میلیاردی در گمرک بوشهر» و «تخلف سه‌ هزار میلیاردی سازمان اقتصاد اسلامی» را بررسی می‌کنیم. گزارش‌‌های رانت و فساد، در راستای پروژهٔ شفافیت برای ایران تهیه و منتشر می‌شود.

ممنوع‌الخروج شدن کیروش به خاطر بدهی مالیاتی

کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، به علت بدهی ۵۰۰ میلیون تومانی به اداره مالیات در روز پایانی سال ۹۳ و در آستانه سفر تیم ملی فوتبال به اتریش ممنوع‌الخروج شد. پرداخت این پول بر اساس قرارداد کیروش، بر عهده‌ی فدراسیون فوتبال ایران است.

اسدی دبیرکل فدراسیون در این باره گفت: «من نمی‌توانستم این مسأله را حل کنم چون بحث ۵۰۰ میلیون تومان پول وسط است. با من بمیرم، تو بمیری که نمی‌توان این پول را جور کرد.»

فرار مالیاتی به گزارش جهان اقتصاد، همواره به عنوان یکی از تخلفات اقتصادی فراگیر مطرح بوده است. در همین ارتباط، رییس سازمان امور مالیاتی از بدهکاری مالیاتی بیش از ۱۶۰۰ میلیارد تومانی دارندگان کارت‌های بازرگانی خبر داد. ‏

علی عسگری، رقم معوقات مالیاتی را ۱۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و خواهان آن شد که «قوه قضاییه به داد نظام مالیاتی برسد».

او درباره وضعیت درآمدهای مالیاتی در ۱۰ ماهه ابتدای سال گذشته نیز گفت: «تا پایان دی ماه ۴۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی محقق شد که معادل ۹۶ درصد درآمدهای پیش‌بینی شده ۱۰ ماهه ابتدای سال بوده و نسبت به پارسال ۵۲ درصد رشد داشته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۹۶ درصد درآمدهای مالیاتی محقق شود.»

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: «مالیات مستقیم در این مدت با ۲۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و ۹۷ درصد تحقق در ۱۰ ماهه، ۳۷ درصد رشد داشته است. مالیات بر کالا و خدمات نیز ۱۹ هزار میلیارد تومان بوده که با ۹۴ درصد تحقق، ۸۱ درصد رشد داشته است که مالیات بر ارزش افزوده را نیز شامل می‌شود.‏»

کلاه‌برداری ۱۰ میلیاردی با ارسال اس‌ام‌اس

خبر دیگر مربوط به کلاهبرداری ده میلیاردی در تهران است. به گزارش جام‌نیوز، شرکتی در تهران از طریق ارسال پیام‌های تلفنی مبنی بر فروش قسطی ماشین‌های مدل بالا، اقدام به کاهبرداری از صدها تن نموده است.

بر طبق این گزارش، فردی با مراجعه به دادسرای دو تهران با تنظیم شکایتی عنوان داشت: «چند وقت پیش پیامکی به دستم رسید مبنی بر فروش اقساطی خودروهای مدل بالا، من هم با این پیامک وسوسه شدم و تصمیم گرفتم که یک خودروی مدل بالا به صورت اقساطی بخرم.»

وی که با پرداخت پیش‌قسط  به این شرکت اقدام به خرید خودرو از آن نموده بود، افزود: «قرار شد چند روز بعد خودرو را تحویل بگیرم. ولی وقتی چند روز تبدیل به چند ماه شد و هر بار، مدیر شرکت یک بهانه‌ای آورد، متوجه کلاه‌برداری شدم و تصمیم به شکایت گرفتم.»

با اعلام این شکایت، تحقیق در این خصوص آغاز شد که در ادامه تحقیق ماموران متوجه شدند که این شرکت با ارسال پیامک‌ به بیش از ۱۰۰ نفر کلاهبرداری کرده‌ و میلیارد‌ها تومان پول از این طریق بدست آورده است. با این اطلاعات و اظهارات شاکیان، مدیر این شرکت دستگیر شد و تحت بازجویی قرار گرفت.

اختلاس ۴۸ میلیارد تومانی در پرونده ۶۷۰ میلیاردی گمرک بوشهر

خبر دیگر مربوط به اختلاس در گمرک بوشهر است. این پرونده در اواخر سال ۹۱ در مرجع قضایی مفتوح و روند دادرسی آن اوایل سال ۹۲ در دادسرای بوشهر آغاز شد.

احمد پورحیدر، ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک بوشهر در این خصوص اعلام کرد: «تاکنون ۴۸۰ میلیارد ریال اختلاس در گمرک بوشهر تایید شده است.»

وی افزود: «در مجموع پیش‌بینی می‌شود مبلغ کل اختلاس از گمرک بوشهر، ۶۷۰ میلیارد ریال باشد. شورای نظارتی هم‌چنان در حال پیگیری است و مبلغ ۱۹۰ میلیارد ریال دیگر از این اختلاس هنوز تایید نشده است. افراد مختلفی در این پرونده نقش داشتند از جمله ۴ نفر از کارکنان گمرک بوشهر که متهم ردیف اول سال گذشته در شیراز دستگیر شد و سه نفر دیگر نیز با قید وثیقه آزاد شدند، ۱۵ نفر حق‌العمل‌-کار و ترخیص‌کار نیز در این پرونده درگیر هستند.»

موضوع این پرونده، اسناد گمرکی از سال ۸۶ تا سال ۹۱ است و بیش از دوسوم مبلغ اختلاس متوجه متهم اصلی این پرونده است و سایر متهمان این پروند شامل «مباشر» و «معاونان» در جرم نیز در بازداشت هستند.

تخلف سه‌هزار میلیارد تومانی  سازمان اقتصاد اسلامی

خبر دیگرمربوط به برداشت غیرقانونی سازمان اقتصاد اسلامی از  منابع صندوق‌های قرض‌الحسنه کشور است.

هادی قوامی، عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار در همین خصوص گفت: «حدود دو الی سه هزارمیلیارد تومان منابع مالی که سازمان اقتصاد اسلامی از منابع صندوق‌های قرض‌الحسنه کشور برداشت کرده، هزینه ساخت ساختمان توسط این سازمان شده است.»

وی همچنین افزود: «بر اساس برخی شنیده‌ها صندوق قرض الحسنه سازمان اقتصاد اسلامی سه درصد از منابع صندوق‌های قرض‌الحسنه کشور را که به عنوان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی بوده را برداشت کرده است که این اقدام به عبارتی یعنی اینکه سه درصد منابع ذکر شده دیگر نزد بانک مرکزی نیست.»

این نماینده ضمن اظهار غیر قانونی بودن این اقدام  تصریح کرد: «برداشت سه درصدی از منابع صندوق‌های قرض‌إالحسنه کشور باعث ایجاد محدودیت در منابع مالی صندوق‌های قرض‌الحسنه خرد برای ادامه فعالیت می‌شود این در حالی است که این صندوق‌ها، عمل‌کرد غیر ربوی دارند و باید این منابع را برای ارائه وام قرض‌الحسنه به اقشار نیازمند در اختیار داشته باشند.»

البته این اظهارات با اعتراض شدید مدیران سازمان اقتصاد اسلامی و خبرنگاران همراه شد. عبدالله فرجی، مدیرعامل سازمان اقتصاد اسلامی با تاکید بر اینکه آنچه از قوامی نقل شده است، صحت ندارد، گفت: «در حال حاضر هزار صندوق قرض‌الحسنه زیرمجموعه سازمان اقتصاد اسلامی فعالیت می‌کند که کل منابع موجود در آن‌ها حدود ۲۱ هزار میلیارد ریال است، بنابراین کل این منابع از آنچه با عنوان سوءاستفاده مالی مطرح شده کمتر است.»

عبدالله فرجی درباره ساختمان سازمان اقتصاد اسلامی نیز گفت: «گران‌ترین ساختمان ما ملک موجود در خیابان سپهبد قرنی است که زمین آن در سال ۱۳۷۳ خریداری شده‌ است. هم‌چنین پس از مدتی تاخیر، کار ساخت آن به پایان رسید که اتفاقا به دلیل شرایط اقتصادی مدتی از آن استفاده نشد.»

کلاهبرداری شرکت‌ لیزینگ خودرو پدیده برتر پارسه

خبر دیگر مربوط به کلاهبرداری  یک شرکت لیزینگ خودرو است. به گزارش ایسنا، شرکتی به نام «گروه خودرویی پدیده بر‌تر پارسه» دفتری در خیابان مفتح تهران و شعبه‌ای در خیابان شوش راه‌اندازی نموده و با انتشار آگهی‌ در روزنامه همشهری (ویژه‌نامه آگهی‌ها) و سایر نشریات اقدام به پیش‌فروش خودروهای داخلی و خارجی نموده است. بر اساس این گزارش، این شرکت طی چند ماهه اخیر، میلیارد‌ها تومان وجه نقد از متقاضیان دریافت نموده است.

این گزارش می‌افزاید که این شرکت در اسفند ماه به یک‌باره به فعالیت خود پایان داده و مدیرعامل و مدیر فروش آن ناپدید و احتمالا «متواری» شده‌اند.

 یکی از مال‌یاختگان در شرح ماجرا به “ایسنا” گفت: «زمانی که برای تحویل خودروی ثبت‌نامی خود به دفتر این شرکت مراجعه کردم، متوجه کلاه بزرگی که به سرم رفته است شدم و هم‌زمان ده‌ها نفر دیگر از متقاضیان نیز تا قبل از ظهر در جلوی دفتر در خیان مفتح (کوچه درفش) جمع شدند که پس از مراجعه پلیس ۱۱۰ به ناحیه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب تهران (سیدخندان) راهنمایی شدیم.»

 بنا بر این گزارش تاکنون این شرکت از حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر از مردم (تهران و شهرستان) وجوه بالایی اخذ کرده تا به آن‌ها خودرو تحویل بدهد.

یکی دیگر از مال‌باختگان این شرکت در این رابطه گفت: «حدود یک ماه پیش مبلغ ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را به عنوان پیش‌پرداخت برای خرید یک دستگاه تیبا واریز کردم.»

وی با بیان اینکه قرار بود ۱۵ روزه خودرو تحویل شود، افزود: «با این حال در مراجعه به دفتر شرکت متوجه شدم که مدیرعامل شرکت فرار کرده و دفتر آن نیز پلمپ شده است.»

او با بیان این‌که «این شرکت دارای شماره ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها بود» خاطرنشان کرد که «اگر ثبت شرکت ابزاری برای جلوگیری از کلاهبرداری نیست، مسوولان از فعالیت این شرکت‌ها جلوگیری کنند».

کلاهبرداری میلیاردی در ۲ جایگاه سوخت

مالکان دو جایگاه عرضه بنزین در شهرستان ورامین، از طریق “صورت‌حساب‌های جعلی” ۳۳ میلیارد ریال، کلاهبرداری کردند.

رییس شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ورامین در توضیح این ماجرا گفت: «صاحبان دو جایگاه عرضه بنزین در خیرآباد ورامین با دستکاری در سیستم هوشمند جایگاه ها اقدام به ساختن صورت‌حساب‌های جعلی می‌کردند.»

حسین نوری، با بیان اینکه پرونده این دو جایگاه هم‌اکنون در مراجع قضایی در حال رسیدگی است، افزود: «در یکی از این دو جایگاه دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و دیگری بیش از ۶۰۰ میلیون تومان کلاه‌برداری صورت گرفته است.»

نوری، درباره نحو جعل صورت‌حساب و کلاهبرداری مالکان این دو جایگاه نیز اظهار داشت: «این افراد میزان بنزین‌های فروخته‌شده به مبلغ لیتری ۷۰۰ تومان را ۴۰۰ تومان اعلام و بنزین‌های فروخته‌شده به قیمت لیتری ۱۰۰۰ تومان را ۷۰۰ تومان سندسازی می‌کردند و به شرکت گزارش می‌دادند.»

تخلف ۲۳۳۱ فعال بازار شوینده‌ها

خبر دیگر مربوط به تخلف در بازار شوینده‌ها است. بر طبق این گزارش در بازرسی بیش از ۱۷۴ هزار واحد تولید، پخش، عمده فروش و خرده‌فروش پودر شوینده و سایر شوینده‌ها در شش ماه اول سال گذشته، ۲۳۳۱ پرونده تخلف به ارزش ۲۴۷ میلیون تومان کشف و به تعزیرات ارجاع شده است.

بر طبق این گزارش، نتایج بازرسی و نظارت سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور بر عملکرد واحدهای تولیدی و توزیعی پودر شوینده طی شش ماهه اول سال ۹۳ حاکی از آن است که ۸۶ هزار و ۸۲۸ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی، پخش، عمده فروش و خرده فروش صورت گرفته است که این تعداد بازرسی منجر به تشکیل ۱۰۲۴ فقره پرونده تخلف به ارزش ۱میلیارد و ۴۵۹ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۸۱۶ ریال شده است.

هم‌چنین سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور طی شش ماهه اول سال ۱۳۹۳ در قالب طرح بازرسی و نظارت بر عملکرد واحدهای تولیدی و توزیعی سایر شوینده‌ها، ۸۸۰۰۵ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی، پخش عمده فروش و خرده فروش نموده‌اند که این تعداد بازرسی منجر به تشکیل ۱۳۰۷ فقره پرونده تخلف به ارزش ریالی بیش از یک میلیارد شده است.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید