https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

رضا پهلوی؛ هم شاهزاده هم ولیعهد سابق


2015/7/25 - 9:11

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


علی‌رضا کیانی

علیرضا کیانی

بی‌بی‌سی فارسی درباره توافق هسته‌ای با آقای رضا پهلوی مصاحبه‌ای کرده است. کاری به محتوای مصاحبه ندارم. اما دیدم در واکنش‌ها عده‌ای از دوستداران خاندان پهلوی شاکی شده‌اند که چرا جمال‌الدین موسوی، مجری بی.بی.سی، او را ولیعهد “سابق” خطاب کرده است و عده ای از مخالفان خاندان پهلوی هم شاکی شده‌اند که چرا بی‌بی‌سی فارسی در تیتر مصاحبه از عنوان “شاهزاده” برای وی استفاده کرده است. 

به نظرم بی‌بی‌سی در این زمینه کاملا حرفه‌ای عمل کرده است. رضا پهلوی اکنون -بد یا خوب- ولیعهد مملکت نیست. پس از برقراری جمهوری خون و اعدام، ایشان هم از ولایت عهدی ساقط شدند. اینکه ایشان و دوستداران‌شان در این باره چه می اندیشند، بحث دیگری است. هرچند که شنیده‌ام خودش هم چنین ادعایی ندارد و اگر قبلا ادعایی در این باره داشته، آن ادعا را دیگر معتبر نمی‌داند.

نکته بعدی این‌که باز هم چه بد یا خوب، ایشان به معنای واقعی کلمه “شاهزاده” است. به یک دلیل خیلی روشن: پدر ایشان پادشاه کشور بوده است. یعنی شاهزاده صفتی تفضیلی نیست که بعضی گُر گرفته‌اند که چرا به او شاهزاده گفته می‌شود. شاهزاده بودن رضا پهلوی مانند رعیت‌زاده بودن بنده است. حالا چون پادشاه مقامی بسیار ارجمند و معتبر است، پسر یک پادشاه بودن هم اهمیت پیدا می‌کند و در لقب‌گذاری، او را شاهزاده خطاب می‌کنند. 

نکته جالب هم این است که کسانی با شاهزاده خواندن رضا پهلوی مشکل دارند که علی‌الاغلب خود از معاندان و دشمنان محمدرضا شاه هستند. اینکه ایشان با خود محمدرضاشاه و اصل نظام پادشاهی مخالف باشند و آن را مدام تحقیر کنند و تخفیف دهند اما با الصاق عنوان شاهزادگی به رضا پهلوی، داغ کنند، نشان از آن دارد که این بندگان خدا حساب‌شان با خودشان روشن نیست و بیشتر از آن‌که با خود پادشاهی مخالف باشند، برای‌شان مهم است که چه کسی شاه باشد و شاهزاده خطاب شود!

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید