https://www.statcounter.com/counter/counter.js website statistics

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

آیا مردم ایران صغیرند؟


۱۳۹۴/۹/۱۲ - ۶:۴۳

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


سعید قاسمی‌نژاد

Saeed-GhasemiNejad

دوستی در توییتر گلایه می‌کند که وقتی به جماعتی می‌گوید لیاقت شما دولت و حکومتی بهتر از دولت اعتدال و حکومت اسلامی است، لشگر جراری «نخیرگویان» به او هجوم می‌آورند تا زبان تفرقه‌افکنش را از حلقوم به درآورند. دموکراسی‌خواهان ایران با حیرت به هم می‌نگرند که چطور موعظه‌های آن‌ها در مدح آزادی و دمکراسی در دل امت آریایی-اسلامی جاگیر و پاگیر نمی‌شود و خوش‌تیپ-بدحجاب‌های شمالِ شهری در دموکراسی‌نخواهی و آزادی‌ستیزی اگر بد‌تر از پامنبری‌های حاج‌آقا در دخمه و خزانه نباشند، چندان بهتر هم نیستند. پاسخ این گنگ‌های خواب‌دیده عموما یا اشارتی به کمبود امکانات دارد یا الکن بودن زبان‌شان در ارتباط با توده‌های تشنه‌ی دانستن و توانستن که می‌خواهند «افواجا کبیرا» مکه آزادی را فتح کنند. در عصر انفجار اطلاعات و ارتباطات ارزان‌قیمت، حتی در پشت دیوار آهنین وزارت ارتباطات ایران، بهانه کردن کمبود امکانات برای توجیه شکست در انتشار این بشارت که شما لایق آزادی و حکومت بهتری هستید چندان پذیرفتنی نیست. از طرفی، اگر الکن بودن زبان در ایران مشکل حادی بود، نه تمثال مبارک پیرجماران در ماه رویت می‌شد و نه مقبره آن امام همام در حوالی تهران می‌بود.

دموکراسی و آزادی انسان‌های دلیر و بالغ می‌خواهد نه توده‌های شیفته بغ‌بغو کردن برای آقا و عمو. به قول کارآگاه خصوصی مرحوم مغفور، وقتی همه پاسخ‌ها امتحان شده و رد شده‌اند تنها پاسخِ باقی‌مانده و ردنشده هر قدر غیرقابل باور، لابد منطقی‌ترین آن‌هاست. شاید دلیل نگرفتن وِرد مسیحایی آزادی در قلوب امت آریایی-اسلامی این است که کثیری از آنان (اکثریت؟) واقعا صغیرند. بنیانِ مذهبِ شیعه، صغیر بودن مردم است و نیازشان به امام یا ولی. ممکن است کسانی بگویند مذهب را نباید جدی گرفت و ایرانیان درست است که شیعه هستند اما شیعه آبکی‌اند و بازار مشترک. حتی اگر شیعه‌ی بازار مشترک بودن ایرانیان را هم بپذیریم و جدی‌اش نگیریم، ولایت‌فقیه را نمی‌توان جدی نگرفت. برای بیش از سی سال در ایران حکومتی بر سر کار است که سنگ بنایش این باور است که مردم ایران در تمشیت امور مادی و معنوی‌شان دچار صغارت هستند و نیازمند یک ولی. اکثریت ملت قهرمان ایران دست کم دو بار به این قانون اساسی رای داده‌اند و جمع کثیری از آنان در هر فرصتی نیز برای تجدید بیعت با آرمان‌های امام راحل، راهی راهپیمایی خیابانی و صندوق‌های رای می‌شوند. اگر مذهب و حکومتِ حاکم بر ایران دلایلی قانع‌کننده بر صغارت مردم نباشند، قهرمانان سیاسی گروه‌های مختلف ملت ایران لابد باید نشانی از درک مردم از شأن و نقش خودشان داشته باشند. میلیون‌ها ایرانی، اعم از اصلاح‌طلب و معتدل و تندرو، حامی و طرفدار آیت‌الله خمینی بوده و هستند. مردی که نه تنها ولی‌فقیه بود که مبدع نظریه ولایت مطلقه فقیه نیز بود. همو که یک بار گفته اگر همه مردم هم بگویند آری او می‌گوید نه. میلیون‌ها ایرانی حامی آیت‌الله خامنه‌ای هستند، او نیز ولی‌فقیه است و هم در نظر و هم در عمل، قائل به صغارت مردم. اگر نبود، طبیعتا در جایگاه ولی نمی‌نشست یا لااقل چنین نمی‌نشست. میلیون‌ها ایرانی حامی قاسم سلیمانی هستند مردی که خود را سرباز ولی‌فقیه می‌داند. میلیون‌ها ایرانی پیرو جواد ظریف هستند که وظیفه خود را اطاعت از منویات رهبری می‌داند.

در سمت مخالفان نیز وضع بهتر نیست. متشکل‌ترین مخالفان جمهوری اسلامی طرفداران نظام سلطنتی و سازمان مجاهدین خلق هستند. دسته‌ی دوم مدل ولایی خود را دارند: امامی در غیبت صغری و رییس‌جمهوری و خواصی ولایت‌مدار. جمع کثیری از حامیان نظام سلطنتی از ولی در صحنه، رضا پهلوی، دل خوشی ندارند چرا که به اندازه پدربزرگ تاج‌دارش «جیگردار» نیست و «دموکراسی-پموکراسی» را زیادی جدی می‌گیرد و «برش» و «جذبه» لازم را ندارد. حتی مِلّیون ایران هم ولی خود را دارند و نسبت به جسارت به ساحت مقدسش و شبهه‌افکنی معاندینِ کژاندیش در باب کربلای بیست و هشت مرداد سخت حساس و کم‌تحملند.

در این محدوده‌ی فرهنگی-جغرافیایی که ما در آنیم، جماعت، عموما ذوبِ چیزی هستند و هم‌چون ماگماهای منتظرِ فوران، به صف شده‌اند. بیچاره آن جمعی (اقلیت؟) که می‌خواهند نان و ماست خودشان را بخورند ولی در هر فوران این توده‌های مذابِ خشمگین جزغاله می‌شوند. آیا ناظر منصفی می‌تواند بدون احساساتی شدن درباب عنعنات ملی به صحنه سیاسی-اجتماعی ایران بنگرد و به ذهنش خطور نکند که شاید کثیری از مردم ایران (اکثریت؟) واقعا صغیر هستند؟

——————–

منتشرشده در صفحه فیسبوک نویسنده

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید