Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

بیانیه «همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران» درباره انتخابات مجلس دهم


۱۳۹۴/۹/۱۶ - ۷:۵۵

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


حشمت طبرزدی – کوروش زعیم – داوود هرمیداس باوند

Solidarity-for-Democrasy-and-HumanRights-in-Iran

ما کشوری آسیب‌دیده اجتماعی هستیم که در طی سه دهه گذشته کماکان در مرحله توسعه‌نیافتگی باقی مانده‌ایم، فقیر شده‌ایم، معتاد شده‌ایم، تحقیر شده‌ایم، صنعت و کشاورزی و زیست‌بوم خود را از دست داده‌ایم، و به طور کلی از هستی ساقط شده‌ایم. ما صد‌ها هزار تن کشته در جنگی تحمیلی و ده‌ها هزار در قتل‌عام و اعدام‌ها از دست داده‌ایم، در فساد اداری و شمار اعدام‌ها و اعتیاد و بی‌سوادی و بی‌کاری به رتبه‌های اول جهان رسیده‌ایم؛ ولی در عوض دو سه هزار تن سران حاکمیت را ابرثروتمند کرده‌ایم. 

ما همه خواهان یک حکومت دموکرات بدون وابستگی به باورهای ایمانی مردم هستیم، که آزادی‌های مدنی و حقوق بشری همه باشندگان را تضمین کند و شرایط را برای بازسازی خرابی‌ها و پیشرفت و رفاه ملت و سربلندی ملی فراهم آورد. 

هدف ما در «همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران» که قشر روشنفکر، میهن‌دوست و آینده‌نگر کشور را تشکیل می‌دهیم، خواسته‌هایی است که برای دستیابی به آن‌ها و نجات کشورمان، ابراز و راهکارهای رسیدن به آن‌ها را پیشنهاد کنیم. ما برای ایران دموکراسی می‌خواهیم، یعنی فرمانروایی مردم بر مردم برای مردم و با رای مردم؛ یعنی یک نظام سیاسی که هیچ‌گونه وابستگی ایدئولوژیک، ابزاری، نژادی، یا مذهبی نداشته باشد. یعنی مردم کشور آزاد باشند به هر عقیده و مذهب و فرقه و نظام سیاسی یا اقتصادی باور داشته باشند. یعنی یک نظام مردم‌سالار بر پایه رای اکثریت با حفظ حقوق اقلیت، برابری همه شهروندان در برابر قانون؛ و آن هم تنها قانونی که نمایندگانی که با رای آزاد مردم برگزیده شده‌اند تدوین کرده باشند؛ قانونی که میان اکثریت و اقلیت، دیدگاه‌ها و مذهب‌ها، زن و مرد، تفکیک و تبعیضی قایل نشود، که هیچ سازمان یا شهروندی نتواند به آزادی و حقوق شهروندی دیگری تجاوز کند، که اصول بیانیه جهانی حقوق بشر چراغ راه حکومت و جامعه باشد. 

این خواست ماست، ولی این خواست باید در چارچوب ساختاری تعریف شود که بتواند کشور را با شرایط و ویژگی‌های موجود مدیریت کند. ساختاری که از بازتولید خودکامگی جلوگیری کند، و همه مردم بتوانند در تعیین سیاست‌های کشور مشارکت کنند. ساختاری که همه باشندگان کشور را به هم‌میهن بودن و حفظ تمامیت ارضی کشور و یکپارچگی ملی باورمند و متعهد کند. ساختار سیاسی دل‌خواه ما بر انتخابات آزاد استوار است، یعنی آزادی گزینش؛ اصلی که برای نخستین بار منشور کورش بزرگ تضمین کرد. 

ما در جمهوری اسلامی تا کنون هیچ انتخابات آزادی نداشته‌ایم، و همه مجلس‌های شورا، فرمایشی و غیرملی بوده‌اند؛ و به همین دلیل، هرگز هیچ کار مثبت اثرگذاری برای کشور انجام نداده‌اند. ما از دولت می‌خواهیم که برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی شرایط را برای انتخابات آزاد فراهم کند. اصل‌های ۲۳، ۲۴، ۲۶ و ۲۷، قانون اساسی جمهوری اسلامی را می‌شود برای نخستین بار در جمهوری اسلامی رعایت کرد.

«همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران» شرایط ضروری برای یک انتخابات آزاد، دموکراتیک و فراگیر را به شرح زیر اعلام می‌کند: 

۱. زندانیان سیاسی و عقیدتی منطبق با اصل ۲۳ ممنوعیت تفتیش عقاید، در یک اعلامیه عمومی آزاد شوند. 

۲. فعالیت و گردهمایی برای حزب‌های سیاسی و سازمان‌های مدنی طبق اصل‌های ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی آزاد شود. 

۳. رسانه‌ها بر پایه اصل ۲۴ قانون اساسی، آزاد اعلام و از تهدید و سانسور خودکامگی-محور مطبوعات خودداری شود. 

۴. شورای نگهبان نباید در گزینش نامزدان دخالت کند، زیرا مسوولیت قانونی‌اش تنها نظارت بر اجرای درستکارانه انتخابات است. 

۵. امامان جمعه، مسوولان تراز اول حاکمیت و فرماندهان نظامی از دخالت در انتخابات و از تبلیغ علیه یا له نامزدان پرهیز نمایند. 

۶. وزارت کشور با یک پرسشنامه ساده نامزدان را شناسایی و بدون تفتیش عقیده یا التزام نام‌نویسی کند. 

۷. یک کارگروه شامل نمایندگان دولت و نمایندگان حزب‌هایی که در انتخابات شرکت می‌کنند بر حوزه‌های رای‌گیری نظارت کنند. 

۸. نامزدان مجلس، میزان و منبع پول‌هایی را که برای تبلیغات انتخاباتی خود هزینه می‌کنند، به کارگروه نظارت اعلام کنند. نامزدانی که در گذشته، تصدی مقام کشوری، لشگری یا انتخابی داشته‌اند میزان و منابع ثروت اکتسابی خود را در طول مدت تصدی اعلام کنند. گزارش دروغ یا پنهان‌کاری، موجب عدم صلاحیت نامزد می‌شود. 

۹. صداوسیما وقت مساوی به همه نامزدان در حوزه‌های انتخابیه خود تخصیص بدهد. 

۱٠. کارگروهی از ناظران برگزیده شورای حقوق بشر سازمان ملل، بر انتخابات نظارت کنند. 

چنین مجلسی می‌تواند آغازگر یک جنبش سیاسی بی‌خشونت و تدریجی برای قانون‌گذاری مورد نیاز یک جامعه آزاد و مردم‌سالار باشد که در آن همه مردم بی‌ هیچ تبعیض یا محدودیت در سرنوشت و اداره کشور مشارکت داشته باشند، و همه مردم برای پیشرفت و نیرومندی و سربلندی میهن تلاش نمایند. 

همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران

داود هرمیداس باوند، کورش زعیم، حشمت‌الله طبرزدی

تهران – نهم آذر ۱۳۹۴ (۳۰ نوامبر ۲۰۱۵)

One Response to بیانیه «همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران» درباره انتخابات مجلس دهم

  1. irani Reply

    ۱۳۹۴ آذر ۱۷ at ۵:۵۰ بعد از ظهر

    NEXT JOKE PLEASE!

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید