Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

آداب دشمنی را هم یاد نگرفتند


۱۳۹۴/۱۱/۱۸ - ۲۰:۲۰

اشتراک گذاری در بالاترین
اشتراک گذاری در خوشمزه
اشتراک گذاری در فیس بوک
اشتراک گذاری در فرندفید
اشتراک گذاری در توییتر
ایمیل کردن این مطلب


یوحنا نجدی

najdi_youhan

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با سپاهیانی که تفنگداران آمریکایی را بازداشت کردند: «این حادثه، کار خدا بود کهآمریکایی‌ها آن‌گونه با دست‌هایی که بر سر گذاشته بودند، بازداشت شوند.» (۴ بهمن ۱۳۹۴)

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از فرماندهان و پاسدارانی که اقدام به بازداشت تفنگداران آمریکایی کرده بودند، تجلیل کردند. (۱۲ بهمن ۱۳۹۴)

سردار فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران“: «آمریکایی‌ها خباثت کنند فیلم‌‌های بیشتری از تحقیر سربازان‌شان پخش می‌کنیم.» (۱۲ بهمن ۱۳۹۴)

تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیرو خواجه‌نصیردر اقدامی پرچم آمریکا را که بر سردر فرهنگستان هنر نصب شده بود، به آتش کشیدند. (۱۳ بهمن ۱۳۹۴)

……….

از انقلاب سال ۱۳۵۷ تاکنون روزی نیست که سخنی، موضعی و گاه اقدامی از سوی مقامات حکومت جمهوری اسلامی علیه ایالات متحده امریکا منتشر نشود. دشمنی تهران با واشینگتن، از یک سو، نماد تضاد جمهوری اسلامی با مدرنیته و تمام مولفه‌های آن (به ویژه سکولاریسم، عقل‌گرایی، برابری حقوق انسان‌ها و آزادی بیان) است و از سوی دیگر، نیاز حکومت ایران برای تولید و بازتولید دشمنیاست که به وسیله آن بتواند سرکوب در داخل و حمایت از شبه‌نظامیان تندرو در خارج را توجیه کند.

با این وجود، جمهوری اسلامی در مجموعه اقدام‌هایش علیه امریکا، بیش از آنکه در پی دشمنیباشد، به دنبال تحقیرامریکا است. اینکه حکومتی که از شعرهای فاطمه اختصاری و مهدی موسوی و یا مطالب وبلاگ ستار بهشتی خود را در معرض خطر می‌بیند، چگونه در پی تبدیل کاخ سفیدبه حسینیهاست؟، پرسشی است که بماند!

جمهوری اسلامی از هیچ رویدادی به اندازه تحقیر امریکا خوشحال نمی‌شود و این خوشحالی را نه تنها کتمان نمی‌کند، بلکه در همان زمانی که محمدجواد ظریف، دست‌های جان کری را به گرمی می‌فشارد، علی خامنه‌ای از سپاهیان بازداشت‌کننده تفنگداران امریکایی تجلیل می‌کند. برای بیت رهبر معظماما توافق و برجام، مذاکرات ژنو وین، چیزی بیشتر از کف روی آبدر روابط تهران و واشینگتن نیست؛ بنیان بر تلاش برای تحقیر امریکا بنا شده است.

این تحقیرالبته تنها به مقام‌های مسوول امریکا محدود نیست. پرچم هر کشور، نشان و نماد تمام مردمانش است؛ در حکومت ولاییاما آتش زدن و لگدمال کردن پرچم ایالات متحده و حتی پوشاندن آن بر تن حیوانات، به آیین دیرپایی تبدیل شده که برکات فراوانی هم دارد؛ از وام و مقام و موقعیت شغلی بگیر تا هر آن چیزهایی که در زیر میز رد و بدل می‌شود.

جمهوری اسلامی و به قول احمدی‌نژاد، برادران قاچاقچیسپاه، نه تنها برای دشمنان خارجی بلکه برای سرکوب داخلی مخالفان نیز از حربه تحقیراستفاده می‌کند آن‌چنان با پوشاندن لباس زنانه بر مجید توکلی نازنین و انتشار تصاویر آن، به گمان‌شان وی را تحقیر کردند؛ در باورشان لباس زنانه، نماد تحقیرشدن است.

در سوی مقابل، اما همین “امریکای جنایتکاربا وجود سردی و یخ‌زدگی روابط سیاسی با حکومت ایران، چه در زمان جمهوری‌خواهان و چه دموکرات‌ها، هیچگاه مردم ایرانرا با حکومت جمهوری اسلامیهم‌سنگ قرار ندادند و جمع نزدند؛ بارها گفتند که مردم ایران سزاوار حکومت و زندگی بهتری هستند؛ دشمنی هم کردند اما مردمی را تحقیر نکردند؛ به مردم ایران توهینی روا نداشتند بلکه عید نوروز را نیز با بهترین آرزوها شادباش گفتند؛ بر طبق برخی آمارها بیش از هفت‌صد هزار ایرانی در امریکا زندگی می‌کنند و امریکاییان نه تنها خدمات اجتماعی، دانشگاهی بلکه برخی از مناصب حساس کشورشان را نیز به ایرانیان سپرده‌اند.

نیازی نیست تا خودمان را جای یک شهروند امریکایی قرار دهیم تا احساسش را از دیدن آتش گرفتن و لگدمال شدن پرچم کشورش درک کنیم؛ فقط کافی است به یاد آوریم که مهرماه سال ۱۳۹۲ شماری از ایرانیان در واکنش به سخنان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل مبنی بر اینکه «اگر مردم ایران آزاد بودند شلوار جین می‌پوشیدند» چه واکنشی نشان دادند و شاه‌بیت اکثرشان نیز اعتراض به تحقیر و تمسخر مردم ایران بود.

علی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی باعث شرمساری ماست که بعد از اینهمه سال دشمنی با درون و برون مرزها اما هنوز حتی آداب دشمنیرا هم نمی‌داند و اما هم‌زمان شماری از بالاترین مقام‌های مسوول و شناخته‌شده‌ترین سلبریتی‌هایش برای گرفتن گرین‌کارت امریکا سینه چاک می‌کنند.

نظر شما - لطفا از گذاشتن نظر به صورت فینگلیش خودداری کنید